Філософська парадигма християнської середньовічної ф-ї базувалася на баченні реальності за „образом і подобієм духа”, на відміну від античної парадигми, яка орієнтувалася переважно на предметно-речове бачення світу. Тому людина середньовічного європейського суспільства уявляється духовною людиною, тобто такою, яка усвідомлює себе насамперед одухотвореною. А не просто тілесною природною істотою. Починається середньовічна філософія періодом "апологетики" (від грец. "апологія" - захист), представники якої виступали з обґрунтуванням і захистом християнства проти античної філософії. Завершується активна, а період становлення і утвердження середньовічної християнської філософії, так званої "патристики" (від лат. pater - батько), періодом формування найбільш авторитетними християнськими мислителями - "отцями церкви" вихідних принципів християнської філософської думки. Розрізняють дві лінії патристики - західну (латиномовну) і східну (грекомовну). Представниками грекомовної патристики є члени „каппадокійського гуртка” – Григорій Назіанський, Василь Кесарійський, Григорій Нісський. Вони впорядкували систему християнської думки на базі неоплатонізму, пристосувавши його до світоглядних настанов середньовіччя. Східній патристиці властиві риси грецької ментальності, тобто споглядальний, софійно-плюралістичний підхід до світу людської особи. Західні ж „отці церкви” – Амвросій, Аврелій Августин – мислили в західній, римсько-латинській манері з її практицизмом, формалізмом, епістемно-монологічним баченням світу. Східна і західна галузі середньовічної філософської парадигми, звичайно, не розділені прірвою, вони постійно й активно взаємодіяли між собою. Водночас, зберігаючи протягом всього середньовіччя риси відповідного менталітету, вони надають західно- і східноєвропейській культурі неповторної своєрідності.
Вчення Т.Аквінського.
Фома Аквінський - систематизатор ортодоксальної схоластики. Основний твір "Сума теології". Аристотелівське поняття Sophia Фома практично ототожнює з теологією. Споглядання Бога замість пізнання головних основ об'єктивної дійсності - ось зміст тлумачення Фомою Аристотелівського поняття науки по відношенню до потреб церкви. Аквінат відокремлює теологію від науки в гносеологічному плані, так як вважає, що теологія черпає свої істини не з філософії, не з конкретних наук, а винятково із одкровення. Фома видає наступні теоретичні принципи: 1) Філософія і конкретні науки виконують по відношенню до теології службові функції: теологія використовує їх в цілях кpaщого розуміння і глибокого роз'яснення істин одкровення. Використання їх не є доказом слабкості теології, а навпаки, витікає із "убогості" людського розуму. 2) Істини теології мають своїм джерелом одкровення, істини науки - чуттєвий досвід і розум. 3) Існує область деяких об'єктів, які є загальними для теології і науки. Ніщо не заважає тому, щоб одними і тими ж проблемами займалися як філософські науки так і теологія. Це не виключає того, що відомі істини одкровення можуть бути доведені природнім шляхом. 4) Твердження науки не можуть суперечити догматам віри. Таким чином, не заперечуючи цінності науки, Аквінат обмежує її роль інтерпретацією догматів одкровення. Можна зробити висновок про те, що Фома Аквінський зовсім не відділяв науку під теології, а навпаки, повністю підкорив її теології
ПАТРИСТИКА (від грец. pater, лат. pater - батько), термін, що значить сукупність теологіч., філос. і політико-соціол. доктрин христ. мислителей 2-8 ст. - т. зв. батьків церкви. Періоди: 2-3 ст. - полемічеське фрагментарне філософствування т. зв. Апологетів (Тертулліан, Клімент Александрійський і особливо Ориген); 4-5 ст. - систематизація церк. доктрини (каппадокийський гурток: Василій Великий, Григорій Назианзин, Григорій Нисський; на Заході - Августин); 6 ст. - початок стабілізації догми і кодифікації наук під егідой теології (Леонтій Візантійський, Боецій), що завершуються в працях Іоанна Дамаскіна.