Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Систематична класифікаціявідчуттів.





За розміщеннямрецепторів на поверхнітілаабовсерединіорганізмурозрізняютьтаківидивідчуттів:

Екстероцептивнівідчуття — ценайбільшагрупавідчуттів. Вони забезпечуютьодержаннясигналівіззовнішньогосвіту і створюютьпідґрунтя для нашоїсвідомості. До екстероцептивнихвідчуттів належать зорові, слухові, нюхові, смакові, дотикові (тактильні), термічні (температурні) і больовівідчуття.

Екстероцептивні відчуттяприйнятоподілятизалежновіднаявностічивідсутностібезпосереднього контакту рецептора з подразником, щовикликаєвідчуття, на:

Контактнівідчуттявикликаютьсявпливомбезпосередньоприкладеного до поверхнітілавідповідного органа сприймання. Прикладами контактнихвідчуттів є смак, дотик.

Дистантнівідчуттявикликаютьсяподразниками, щодіють на органичуття на деякійвідстані. До них належать нюховівідчуття, слух і зір.

Інтероцептивнівідчуття — цеорганічнівідчуття, вони сигналізують про стан внутрішніхпроцесіворганізму, доводять до мозкуподразненнявідстінокшлунка і кишечника, серця і кровоносноїсистеми та іншихвнутрішніхорганів. Ценайбільш древня і найбільшелементарнагрупавідчуттів. Вони належать до числа найменшусвідомлюваних і найбільшдифузних форм відчуттів і завждитіснопов'язані з емоційними станами.

Пропріоцептивні відчуттязабезпечуютьсигнали про положеннятіла в просторі і складаютьпідґрунтярухівлюдини, відіграючиважливу роль в їхрегуляції.

Характеристикаокремихвидіввідчуттів:

Зоровівідчуттявідіграютьвелику роль у взаємодіїлюдини з довкіллям.Апаратомзору є око - орган чуттязіскладноюанатомічноюбудовою.До цьогу виду належитьвідчуттясвітла і кольору.

Слуховівідчуття, відображаючивеликурізноманітністьвластивостейзвучнихпредметів і явищ, допомагаютьлюдиніорієнтуватися в навколишньомусередовищі та регулюватисвоїдії. Вони викликаються звуками, якідіють на слуховийаналізатор на відстані через коливанняповітряабозвуковіхвилі. До слуховихвідчуттів належать відчуттямови, музики та шуму. За допомогоюслуховихвідчуттіввиокремлюютьтакіякості звука: силу (голосний - тихий), висоту (високий - низький), тембр (своєрідність голосу абомузичногоінструмента), тривалість (час звучання), а такожтемноритмічнийвізерунокзвуків, щопослідовносприймаються.

Нюховівідчуття не мають у життілюдини такого значення, як зорові та слухові, оскільки не пов'язані з орієнтуванням у довкіллі, їхня роль полягає в тому, що вони сигналізуютьлюдині про свіжістьїжі, чистоту повітрятощо. Утих випадках, коли їхрозвитокстимулюєтьсяумовамипрофесійноїдіяльності, вони досягаютьзначноїдосконалості (парфумери, пожежники та ін.).

Подразниками, щовикликаютьнюховівідчуття, є мікроскопічнічастинки пахучих речовин, якіпотрапляють у носовупорожнину з повітрямрозчиняються в носовійрідині і впливають на рецептор. Нюховівідчуттядуже часто поєднуються з іншимивідчуттями — смаковими, тактильними, температурнимитощо і набуваютьскладного характеру. Зв'язокнюховоговідчуття з іншимиможеноситиумовно-рефлекторний характер (виглядтрояндиможепосилювати в нас відчуттяїї запаху).

Шкірянівідчуттявключаютьтактильні, температурні та больовівідчуття.

Тактильнівідчуття — цевідчуттядотику і тиску. Вони сигналізують про присутність того чиіншогоподразника, якийстикається з поверхнеютіла. Тактильнівідчуттявідображаютьважливівластивостіпредметівоб'єктивногосвіту: рівність, шершавість, твердість, м'якість, сухість, вологістьтощо.

Температурнівідчуттяподіляютьсянавідчуття холоду і тепла. Вони сигналізують про змінитемпературногосередовища, про небезпекуохолодженняорганізмучийогоперегрівання, допомагаютьрегулюватитепловийобмінміжорганізмом і середовищем. Крім того, температурнівідчуттядаютьлюдинівідомості про термічнівластивостіпредметів та явищнавколишньогосередовища.

Больовівідчуттявиникають при діїрізного роду подразників (механічних, термічних, хімічних, електричнихтощо), які є причиною пошкодженняаборуйнування тканин організму. Вони виконуютьважливу роль як складовізахиснихрефлексів, сигналізують про шкоду подразникадляорганізму та необхідністьперервати контакт з ним і носятьяскравовиражененегативнеемоційнезабарвлення.

Статичнівідчуттявідображаютьположеннятіла у просторі, йогорівноваги.

Кінестезичнівідчуття - цевідчуттярухів і положеннячастинвласноготіла.Поєднуючисьіззоровимвідчуттям, набуваютьважливогозначення у пізнаннілюдиноюпросторовихвластивостей речей.

Органічнівідчуття — цевідчуття, пов'язані з діяльністювнутрішніхорганів. Цівідчуття, зливаючись, утворюютьорганічнепочуття (самопочуття) людини. Це так звана сенестезія (загальневідчуття), яке відображаєзагальний стан організму на основісигналів, щонадходять з різнихорганіворганізму. Прикладом можеслугуватипочуттязагальногонездужання, яке виникаєухвороїлюдини. До органічнихвідчуттів належать відчуття голоду, спраги, ситості, нудоти, змін у діяльностісерця, шлунка, больовівідчуття.

 

 

 

 







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 186. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Лечебно-охранительный режим, его элементы и значение.   Терапевтическое воздействие на пациента подразумевает не только использование всех видов лечения, но и применение лечебно-охранительного режима – соблюдение условий поведения, способствующих выздоровлению...

Тема: Кинематика поступательного и вращательного движения. 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью, проекция которой изменяется со временем 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью...

Условия приобретения статуса индивидуального предпринимателя. В соответствии с п. 1 ст. 23 ГК РФ гражданин вправе заниматься предпринимательской деятельностью без образования юридического лица с момента государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя. Каковы же условия такой регистрации и...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия