Радикальність функціонального аналізу
Досить цікаво відмітити, що інші спостерігачі дійшли висновків, прямо протилежних тому звинуваченню функціонального аналізу, згідно з яким він за своєю природою пов'язаний з поглядом, що стверджує, що усе, що є, так і повинно і бути і що ми живемо в кращих зі всіх можливих світів. Ці спостерігачі, Ла Пьер наприклад, вважають, що функціональний аналіз за своєю природою є методом, який критичний по своєму світогляду і прагматичний у своїх оцінках,: "Є.. значно глибший сенс, ніж це може здатися на перший погляд, в певному зрушенні, що сталося в громадських науках, від структурних описів до функціонального аналізу. Це зрушення знаменує собою розривши з соціальним абсолютизмом і моралізмом християнської теології. Якщо важливим аспектом будь-якої соціальної структури є ее'функция, то з цього виходить, що ніяка структура не може оцінюватися тільки сама по собі. На практиці це означає, наприклад, що патріархальна сімейна система матиме позитивне значення з точки зору колективу лише в тій мірі, в якій вона задовольняє колективним цілям. Як соціальна структура, сама по собі вона не має ніякої внутрішньо властивої нею цінності, оскільки її функціональна цінність кожного разу варіюватиметься залежно від часу і місця.
Функціональний підхід до колективної поведінки, несо-мненно, образить усіх тих, хто вірить, що специфічні соціопсихологічні структури мають внутрішню цінність самі по собі. Таким чином, для тих, хто вірить, що церковна служба хороша вже тому, що вона - церковна служба, твердження, що деякі церковні служби є формальними обрядами, позбавленими всякого релігійного значення, що інші служби порівнянні по своїх функціях з театральними виставами і що, нарешті, є і такі служби, які виявляються своєрідною формою звеселяння і тому порівнянні з п'яними гулянками, - усе ці утвержде-ния покажуться образливими нападками на чесність пристойних людей або ж принаймні маячнею божевільного" 29
29 La Piere R. Collective Behavior. N. Y., 1938. P. 55-56. 402
Той факт, що функціональному аналізу можуть приписуватися прямо протилежні ідеологічні орієнтації, свидетель-ствует про те, що за своєю природою він не являється ні консерва-тивным, ні радикальним. На цій підставі можна вважати, що функціональний аналіз внутрішньо не пов'язаний з якоюсь опреде-ленной ідеологією, хоча, як і будь-яка інша форма социологиче-ского аналізу, він може бути сполучений з будь-якою з великого числа ідеологічних цінностей. Не уперше з деякої теоретичної орієнтації в соціальних науках або в соціальній філософії витягалися прямо протилежні ідеологічні наслідки. Тому представляється доцільним досліджувати найбільш яскраві приклади таких теорій, в яких соціологічні і методологічні концепції стали предметом самих различ-ных ідеологічних звинувачень, і порівняти їх, наскільки це можливо, з функціональним аналізом. Порівнянний випадок дає нам діалектичний матеріалізм, і його протагонистами в нашій роботі будуть історик економіки, соціальний філософ і профес-сиональный революціонер До. Маркс і його найближчий друг і помічник Ф. Енгельс.
Ідеологічні орієнтації ди-алектического матеріалізму
| Порівнянні ідеологічні орієнтації функціонального аналізу
| 1. Містифікація, яку пре-терпела діалектика в руках Гегеля, зовсім не перешкодила тому, що саме Гегель перший дал вичерпну і созна-тельную картину її загальних форм руху. У Гегеля диа-лектика стоїть на голові. Потрібно поставити її на ноги, щоб розкрити під містичною обо-лочкой раціональне зерно
2. У своїй містифікованійформі діалектика стала німецькою модою, оскільки здавалося, ніби вона прославляєіснуючий стан речей.
3. У своєму раціональному видідіалектика вселяє буржуазіїі її доктринерам-ідеологамлише злість і жах, оскількив позитивне розуміння існуючого вона включає в той же час розуміння його заперечення, його необхідній загибелі.
4. "Кожну здійснену форму вона розглядає в русі, отже, так-же і з її скороминущого боку, вона ні перед чим не преклоня-ется і по самій істоті своєму критична і революци-онна" 30.
30 Marx До. Capital. V. I. Chicago, 1906. P. 25-26.
5. "..Усе громадські поряд-ки, що змінюють один одного в хо-де історії, є лише скороминущими східцями бе-сконечного розвитку человече-ского суспільства від нижчої сту-пени до вищої. Кожен ступінь потрібний і, таким чином, має своє виправдання для того часу і для тих умов, яким вона зобов'язана своїм походженням.
6. Але вона стає неміцною і втрачає свого виправдання перед лицем нових, більше за высо-ких умови, поступово разви-вающихся в її власних надрах. Вона вимушена усту-пить місце вищої сту-пени, яка у свою чергу також приходить в занепад і гиб-нет.
7. На усьому і в усьому бачить вона (діалектика. - прим. перев.) друк неминучого падіння, і ніщо не може встояти перед нею, окрім безперервного про-цесса виникнення і уничто-жения, нескінченного восхожде-ния від нижчого до вищого.. У неї, правда, є і консерва-тивная сторона: кожен цей ступінь розвитку пізнання і громадських стосунків оп-равдывается нею для свого часу і своїх умов, але не більше. Консерватизм цього способу розуміння относите-лен, його революційний ха-рактер абсолютний - ось един-ственное абсолютне, признава-емое діалектичною филосо-фией.
| 1. Деякі функціоналісти-аналітики без всяких основа-ний припускають, що усе су-ществующие соціальні струк-туры виконують необхідні соціальні функції. Усе це - сліпа віра, містицизм, якщо хочете, а не окончатель-ный результати грунтовного і систематичного исследова-ния. Цей постулат має бути не успадкований, а при-обретен в процесі реального дослідження, для того, щоб він міг бути прийнятим ученими в громадських науках.
2. Три постулати функциональ-ного єдності, універсальність і необхідність складаютьдеяку систему передумов, яка неминуче призводить до прославляння існуючого порядку речей.
3. У своїх емпірично спрямованих і аналітично точних формах функціональний аналіз частенько викликає підозри тих, хто вважає існуючі соціальні структури вічними і незмінними.
Ця точніша форма функціонального аналізу включає не лише вивчення функцій існуючих соціальних структур, але також і вивчення їх дисфункцій для індивідуумів, що займають різне соціальне положення, для підгруп або соціальних прошарків і для ширших суспільств. Як тимчасова гіпотеза, як ми побачимо нижче, ця версія функціонального аналізу приймає, що якщо чистий баланс сукупності наслідків існуючої соціальної структури виявиться ясно дисфункціональним, то тоді виникає сильний і наполегливий тиск, що ставить своєю метою зміну цієї структури. Можливо, хоча це ще не встановлено, що по досягненню певної критичної точки цей тиск неминучеприведе до більш менш зумовлених напрямів соціальних змін.
4. Хоча функціональний аналіз часто зосереджується швидше на статиці соціальної структури, чим на динаміці соціальної зміни, все ж ця обставина не є властивою цьому типу анали-за. Звертаючи увагу на дис-функции, так само як на функції, цей спосіб аналізу може виявити не лише осно-вы соціальної стабільності, але і потенційні джерела соціальної зміни. Выра-жение "історично розвинені форми" дуже корисно пото-му, що воно може нагадати нам, що соціальні структури, як правило, зазнають от-четливые зміни. Залишається виявити ті тиски, кото-рые виробляють зміни раз-особистих типів. У тій мірі, в якій функціональний ана-лиз повністю концентрується на функціональних следстви-ях, він схиляється до ультра-консервативной ідеології; у тій же мірі, в якій він обра-щается тільки до функциональ-ным наслідків, він схиляється до ультрарадикальной утопії. По суті ж, він не радика-лен і не консервативний. 5. Вимушені визнати, що соціальні структури находят-ся в процесі постійного изме-нения, функционалисты-анали-тики проте повинні досліджувати взаємозалежні і часто такі, що взаємнопідтримують елементи соціальної структури. Як правило, оказы-вается, що більшість об-ществ інтегровані в такій мірі, що багато, якщо не усе, їх окремі елементи взаємно узгоджуються один з одним. Соціальні структури не є случай-ного набором атрибутів, але ці атрибути взаємозв'язані і ча-сто взаємно підтримують один одного. Визнання цього факту зовсім не означає нек-ритического прийняття кожного status quo; не визнати його - означає піддатися иску-шениям радикального утопиз-ма.
6. Напруга і деформації в соціальній структурі, які накопичуються як дисфункціональні наслідки існуючих елементів цієї структури, не замикаються з по-потужністю відповідного соціального планування в якійсь невеликій її частині, але з часом призводять до руйнування інститутів і фундаментальних соціальних змін. Коли ці зміни виходять за межі деякої критичної точки, визначитияку буває скрутно, то прийнято говорити, що виникла нова соціальна система.
7. Проте ми знову і знову вимушені повторювати, що не зміна само по собі, ністатичність сама по собі не можуть бути предметом досліджень аналітика-функціоналіста. Коли ми розглядаємо хід всесвітньої історії, то можна досить ясно бачити, що усі основні соціальні структури з часом або поступово змінюються, або ж несподівано припиняють своє існування. І в тому і в іншому випадку вони не є вічно стійкими і такими, що не піддаються зміні. Але в деякий цей момент спостереження будь-яка така соціальна структура може бути достатня добре пристосована як до суб'єктивних цінностей багатьох або більшості лю-дей, що входять в неї, так і до тих об'єктивних обставин, з якими вона стикається. Визнати цю обставину - означає бути вірним фак-там, а не упередженій ідеології. І в рівній мірі, якщо при спостереженні соціальної струк-туры виявиться, що вона поте-ряла зв'язок з потребами людей або з так же устойчи-выми умовами дії, то і це повинно бути визнано. Тільки той, хто посміє приз-нать як те, так і інше, може бути функціоналістом-аналітиком.
|
Це систематичне порівняння ідеологічних орієнтації діалектичного матеріалізму і функціонального аналізу з одних і тих же питань приводить нас до висновку про те, що функціональний аналіз, як і діалектика, зовсім не необхідно пов'язаний із специфічними ідеологічними тенденціями. Це не означає, що такого роду тенденції в прихованій формі не присутству-ют в роботах по функціональному аналізу. Але ця идеологиче-ская спрямованість представляється швидше за зовнішню, чим внут-ренней характеристикою функціональної теорії. Тут, як і в інших областях інтелектуальної діяльності, можливість зловживання чимось не унеможливлює його примене-ния. Критично переглянутий функціональний аналіз явля-ется нейтральним по відношенню до основних ідеологічних систем. У цьому заході і тільки в цьому обмеженому сенсі він подібний до тих теорій або інструментів фізичних наук, які індиферентні до їх використання протилежними групами і в цілях, які часто не входили в наміри учених.
Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...
|
Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...
|
Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...
|
Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...
|
Тема 2: Анатомо-топографическое строение полостей зубов верхней и нижней челюстей. Полость зуба — это сложная система разветвлений, имеющая разнообразную конфигурацию...
Виды и жанры театрализованных представлений
Проживание бронируется и оплачивается слушателями самостоятельно...
Что происходит при встрече с близнецовым пламенем
Если встреча с родственной душой может произойти достаточно спокойно – то встреча с близнецовым пламенем всегда подобна вспышке...
|
Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...
Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод исследования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом растворе...
Гальванического элемента При контакте двух любых фаз на границе их раздела возникает двойной электрический слой (ДЭС), состоящий из равных по величине, но противоположных по знаку электрических зарядов...
|
|