На попит впливають цінові і нецінові фактори.
Цінові фактори викликають зміни у величині попиту, при цьому крапка рухається уздовж кривої попиту (рис 2.2 а).
P P
D2 D D D1 0 0 Q Q а) б)
Рис.2.2. Вплив факторів на криву попиту.
Нецінові фактори викликають зміни в попиті, при цьому при позитивному впливі крива зрушується паралельно вправо, при негативному - паралельно вліво (рис.2.2 б). Нецінові фактори, що впливають на попит: 1. Зміна в грошових доходах споживача: за інших рівних умов між доходом і попитом існує прямий зв'язок, тобто росте доход - росте попит і навпаки. Якщо попит на товари змінюється однонаправлено зі зміною доходу, то такі товари вважаються нормальними (вищої категорії). Якщо попит на товари і дохід змінюються у протилежних напрямах, такі товари називаються неякісними (нижчої категорії). 2. Зміна цін на сполучені товари. Якщо товари взаємозамінні (задовольняють ту саму потребу), то між ціною одного і попитом на інший існує прямий зв'язок. Якщо товари взаємодоповнюючи (товари, попит на який пред'являється одночасно), то між ціною одного і попитом на іншій існує зворотний зв'язок. 3. Зміна споживчих переваг. Може бути викликана рекламою, модою, стимулюванням збуту. 4. Споживчі чекання щодо економічної політики держави (майбутні доходи, майбутні ціни, наявність товару в продажі). 5. Зміна структури населення (чим більше споживачів, тим більше попит). Пропозиція - це максимальна кількість товару, що виробник бажає і здатний виробити і доставити до місця продажу по кожній конкретній ціні у визначений період часу. Ціна пропозиції - мінімальна ціна, по якій продавець згодний продати визначену кількість товарів. Прямий зв'язок між ціною і кількістю запропонованого продукту називається законом пропозиції. Закон пропозиції виражається: 1. Шкалою пропозиції - табличне відображення взаємозв'язку між ціною й обсягом пропозиції.
2. Графічно – у вигляді кривої пропозиції (рис.2.3). Крива пропозиції - крива, що показує, яку кількість економічного блага готові продати виробники за різними цінами в даний момент часу.
P S
0 Q Рис 2.3. Крива пропозиції. Зображена крива S (від англ. supplу- пропозиція) характеризує рівень цін і обсяг продажів блага X у визначений момент часу. Вона має позитивний нахил, що свідчить про бажання виробника продати більшу кількість благ по більш високій ціні.
|