Тема: Інституціональні аспекти ринкового господарства
Задачі Завдання 1. Витрати на надання громадського блага задані функцією С=50 х. Визначити, яким буде ефективний обсяг суспільного блага, якщо рішення приймають 5 індивідів, кожний з яких має функцію попиту на громадське благо х =20- р. Завдання 2. У наведеній нижче таблиці показано загальні витрати і загальні вигоди (у млрд. грош. од) від чотирьох природоохоронних програм; вартість кожної наступної програми перевищує попередні. Яку з програм слід реалізувати? Чому?
Завдання 3. Витрати на надання громадського блага задані функцією С = 50х. Визначити, яким буде ефективний обсяг суспільно блага, якщо рішення 5 індивідів, кожний з яких має функцію попиту на громадське благо х =20-р.
Завдання 4. Припустимо, що податок з доходу стягується по фіксованій ставці у розмірі 30 % від доходу, що перевищує 5000 грн. а) Розрахуйте граничну і середню норму податку на таких рівнях доходу: 1) 3000 грн. 2) 9000 грн. 3) 12000 грн. 4) 20000 грн. б) Чи є цей податок прогресивним чи регресивним?
Завдання 5. Податок на дохід у 20000 грн. дорівнює 4000 грн. Якщо цей дохід збільшиться до 22000 грн., то податок зросте до 4800 грн. Обчисліть граничну норму податку з доходу.
Тести
1) У кожній з наведених нижче ситуацій поясніть, який вид зовнішнього ефекту має місце і чи має взагалі: а) куріння в ліфті; б) занадто сильний звук радіо на пляжі; в) хімічна чистка одягу; г) закладення саду. 2) Під зовнішніми ефектами розуміють: а) будь-який вплив одного суб’єкта господарювання на діяльність іншого; б) цілеспрямований вплив одного економічного агента на іншого; в) такий вплив одного економічного суб’єкта на інший, який не регулюється ринковими механізмами; г) вплив природних явищ на господарську діяльність.
3) Які з наведених ситуацій є прикладами негативних зовнішніх ефектів? а) виробник електронного обладнання здійснює викиди розчинників у грунт, що завдає шкоди водопостачанню; б) я роблю красиву клумбу на подвір’ї будинку; в) популярний кінофільм знову спричиняє моду на гімнастичні обручі й ціна на них зростає; г) а) та б); д) а) та в).
4) У тітки Одарки є гарненький садок перед хатою: а) для її сусідів, котрі милуються квітучими клумбами, - це позитивний зовнішній ефект; б) для сусідів, котрі ненавидять рослинність – це негативний зовнішній ефект; в) для байдужих до квітів – зовнішній ефект відсутній; г) усе вищезазначене правильне.
5) Ваш сусід заважає вам самостійно вивчати мікроекономіку, оскільки допізна слухає голосну музику та влаштовує вечірки. Що ви зробите, керуючись основними положеннями теорії прав власності? а) звернетесь із скаргою до міліції; б) запросите друзів і будете намагатися розмовляти з ними з позиції сили; в) запропонуєте допомогу у придбанні аудиокасет за більш дешевою ціною в обмін на гарантії тиші у вечірній час; г) будете ходити до сусідів в гості та слухати музику разом з ними; д) жодна з попередніх відповідей не є коректною.
6) До методів корекції зовнішніх ефектів не належить: а) оподаткування; б) субсидування; в) встановлення права власності; г) ринкове ціноутворення. 7) Теорема Коуза дає змогу ефективно вирішити проблему зовнішніх ефектів за наявності таких умов: а) невеликої кількості залучених до переговорів суб’єктів господарювання; б) державного втручання у процес ціноутворення; в) можливості застосування цінової дискримінації.
8) Власний інтерес державної установи полягає в: а) максимізації бюджету; б) збільшенні кількості зайнятого персоналу; в) підвищенні ефективності використання суспільних коштів; г) з’ясуванні дійсних переваг індивідів щодо суспільних благ. 9) Податковий тягар лежить: а) тільки на продавцеві, якщо попит є абсолютно еластичним; б) тільки на покупцеві якщо попит є абсолютно не еластичним; в) на продавцеві та на покупцеві якщо цінова еластичність попиту знаходиться між 0 і ∞.
10) Негативні зовнішні ефекти призводять до того, що товар: а) випускається в недостатній кількості і на нього назначають необґрунтовані високі ціни; б) випускається у великій кількості і на нього назначають необґрунтовані високі ціни; в) випускається в недостатній кількості і на нього назначають занадто низькі ціни; г) не виробляється; д) випускається у великій кількості і на нього назначають занадто низькі ціни.
11) Податок на додану вартість відноситься до: а) прогресивний прибутковий податок; б) по товарний податок; в) податок на майно; г) податок на прибуток корпорацій; д) податок на спадок.
12) Крива ринкового попиту на суспільне благо: а) не відзначається від кривої попиту на приватне благо б) визначається сумуванням по горизонталі усіх кривих індивідуального попиту; в) показує загальну вартість, яку всі індивідууми платять за кожну одиницю товару; г) показує загальне число одиниць товару, які виробляються приватним сектором при кожному рівні цін; д) всі попередні відповіді невірні.
13) Суспільні блага відмінні від приватних тим, що вони: а) ділені; б) перебувають в особистому використанні; в) ділені і перебувають в особистому використанні; г) не ділені і не перебувають в особистому використанні; д) ділені і не перебувають в особистому використанні;
|