Завдання 6. Ціни на товари X та У становлять відповідно 3 і 6 грн
Ціни на товари X та У становлять відповідно 3 і 6 грн. Дохід споживача - З0 грн. Запишіть рівняння бюджетної лінії. Намалюйте криву байдужості споживача за даними таблиці:
Вкажіть набір, при якому споживач максимізує корисність. Завдання 7. Графічне зображення вибору споживача наведено на рисунку. Рівновага споживача досягається в точці Е. а) знайдіть величину місячного доходу споживача якщо відомо що ціна товару Х становить 20гривен; б) якою має бути ціна на товар У; в) визначте граничну норму заміни товару Х товаром У у точці Е. Завдання 7. Споживач споживає: Продукт А, який має граничну корисність 40 – Qa при ціні 5 гр.од. Продукт В, який має граничну корисність 20 – Qb при ціні 1 гр.од. Загальний дохід споживача складає 20 гр. од. Яку кількість кожного продукту він споживає? Завдання 8. Функція корисності споживача задається формулою U=XY/2, де Х – обсяг споживання бананів, а Y – обсяг споживання яблук. Ціна одного кілограма бананів – 3 грн., а яблук – 2 грн. Літом споживач витрачав на ці товари 20 грн. щотижня. Взимку ціна бананів зросла до 5 грн. за кілограм, а ціна яблук залишалась незмінною. Визначте: а) обсяг оптимального споживання бананів і яблук влітку; б) розмір витрат, необхідних для досягнення такого ж рівня корисності взимку; в) кількісне значення ефекту доходу і ефекту заміщення.
Завдання 9. Сергій з Володею вважають, що купувати одночасно 8 пляшок «Кока Коли» і 3 пляшки «Фанти», або 6 пляшок «Кока Коли» і 4 пляшки «Фанти» рівнозначно. Знайдіть граничну норму заміщення «Кока Коли» «Фантою». Тести
1) Положення та нахил кривої байдужості для окремого споживача пояснюється: а).тільки цінами товарів, що купуються; б)тільки його вподобаннями; в)його вподобаннями та розмірами доходу; г)вподобаннями, розмірами доходу та цінами товарів, що купуються. 2) Збільшення доходу споживачів графічно відповідає: а)паралельному зміщенню бюджетної лінії ліворуч; б)паралельному зміщенню бюджетної лінії праворуч; в)зменшенню нахилу бюджетної лінії; г)збільшенню нахилу бюджетної лінії.
3) Споживач вибирає споживчий набір, представлений точкою, що лежить всередині площини, обмеженої бюджетною лінією. Отже, він: а)максимізує корисність; б)бажає купити більше товарів, ніж дозволяє його бюджет; в)не повністю використовує свій бюджет; г)знаходиться у стані споживчої рівноваги.
4) Рівновага споживача на карті кривих байдужості - це: а)спільна для бюджетної лінії та кривої байдужості точка, в якій нахил бюджетної лінії та нахил кривої байдужості співпадають; б)точка перетину бюджетної лінії та кривої байдужості; в)точка на найвищій з кривих байдужості; г)точка, розташована на границі множини, обмеженої бюджетною лінією та осями координат. 5)Внаслідок зростання доходу споживача за інших рівних умов: а)бюджетна лінія зміщується паралельно до початкової праворуч; б) точка рівноваги переміщується на вищу криву байдужості; в) зростає індивідуальний попит на абсолютну більшість благ; г) всі відповіді правильні
6) Гранична корисність товару А дорівнює 100 ютилів, його ціна становить 10 грн. Ціна товару В дорівнює 5 грн. Гранична корисність товару В у стані рівноваги споживача дорівнює: а) 0,5 ютиля; б) 20 ютилям; в) 50 ютилям; г) 10 ютилям.
7) Гранична норма заміни в узагальненій моделі споживчого вибору: а) показує готовність споживача відмовитись від певної кількості грошей заради придбання додаткової одиниці блага; б) визначає, від скількох одиниць одного блага споживач повинен відмовитись, щоб одержати додаткову одиницю іншого; в) вимірює пропорції заміни одного товару іншим; г) всі відповіді правильні. 8) Бюджетна лінія: а) має від'ємний нахил; б) зміщується паралельно до попередньої зі зміною доходу споживача; в) змінює кут нахилу зі зміною ціни одного з товарів; г) всі відповіді правильні. 9) Нахил бюджетної лінії визначається: а) кількістю споживаних благ; б) співвідношенням граничних корисностей благ; в) співвідношенням цін товарів; г)співвідношенням цін товарів та доходу споживача.
Тема 4: Аналіз поведінки споживача
Задачі
Завдання 1. Нехай споживач витрачає 20 грн. на придбання товарів X і Y, ціна на яких однакова і дорівнює 10 грн. Побудуйте криву “дохід – споживання” для даного споживача, якщо рівень його доходу послідовно змінюватиметься від 20 до 40 грн., від 40 до 60 грн., а рівень цін залишатиметься незмінним. Для якого типу товарів характерна така конфігурація кривої? Завдання 2. Ціна товаруУ =20 грн. Побудуйте лінію «ціна – споживання» для даного споживача і криву попиту на товар Х за умови, що ціна на товар Х послідовно змінюється від 20 до 10 грн. і від 10 до 5 грн., а доход і ціна товару У залишаються незмінними.
Завдання 3. Споживач має дохід 200 грош. од. і втрачає його на придбання блага Х по ціні 10 грош. од. і блага У по ціні 20 грош. од. Вибір споживача, що максимізує корисність, включає 12 одиниць Х і 4 одиниці У. Збільшення ціни товару Х до 20 грош. од. викликає зменшення точки рівноваги (4Х; 6У), зниження до 5 грош. од. – відповідно (20Х; 5У): а) зобразіть графічно, як змінюється положення бюджетної лінії у разі зниження та підвищення ціни; б) побудуйте лінію “ціна-споживання”; в) використовуючи лінію “ціна-споживання”, побудуйте криву попиту споживача на товар Х.
Завдання 4. У стані рівноваги споживач купує в місяць 5 лазерних дисків по ціні 6 грош. од. за диск. Його місячний бюджет 100 грош. од. Накресліть бюджетну лінію споживача (для дисків і всіх інших благ). Покажіть витрати на диски та на інші блага. Якою буде гранична корисність дисків для покупця, що знаходиться у стані рівноваги?
Завдання 5. Сільська влада надає субсидію на паливо жителям села. Субсидія знижує ціну палива з 20 до 15 грош. од. за умовну одиницю. В результаті цього споживання палива збільшується з 2000 до 3000 ум. Одиниць. Підрахуйте сукупний споживчий надлишок і порівняйте його із витратами сільської влади.
|