Тема: Ринок факторів виробництва
Задачі Завдання 1. Підприємство виробляє олівці, які продає на досконало конкурентному ринку по 5 грош. од. за набір. Виробнича функція задана рівнянням: Q=60L-0.5L2 де Q – кількість наборів за місяць, тис. шт.; L – кількість робітників, чол.. Якщо поточна ставка заробітної плати становить 150 грош. од. на місяць, скільки робітників найме підприємництво: а) 10; б) 20; в) 30; г) 40.
Завдання 2. Заповніть пропуски в таблиці для підприємства, що купує необхідні йому ресурси і реалізує свою продукцію на конкурентному ринку. Ціна одиниці продукції підприємства – 3 грош. од.
Завдання 3. Для виробництва певного товару використовуються три фактори: земля, капітал і праця. В якому з наведених у таблиці випадків досягається мінімізація витрат?
Завдання 4. Підприємство виробляє іграшки, які продає на досконало конкурентному ринку по 5 грош. од. за штуку. Виробнича функція задана рівнянням: Q =30L-0,5 L2, Де Q – кількість іграшок за місяць; L – кількість робітників, чол. Напишіть формулу для обчислення вартості граничного продукту праці на даному підприємстві. Якщо поточна ставка заробітної плати становить 50 грош. од. на місяць, скільки робітників найме підприємство? Якщо заробітна плата в даному регіоні збільшиться до 100 грош. од. і підприємство змушене буде й собі підвищити ставку заробітної плати, як в результаті зміняться економічні показники підприємства: обсяг виробництва, прибуток, зайнятість. За якої ставки заробітної плати підприємство змушене буде зупинитися?
Завдання 5. Якщо фермер не застосовує добрива, він може збирати 25 бушелів кукурудзи з одного акра. Відомо, що граничний продукт добрив становить МР =1-0,01В, де В – обсяг добрив, що використовується, кг. Побудуйте функцію попиту фермера на добрива, якщо ціна кукурудзи – 4 грош. од. за бушель.
Завдання 6. Підприємству потрібні працівники. Попит на працю визначається рівнянням L=10 – 0,2W, де L – кількість найманих (чол.), W –ставка заробітної плати (гр. од./год.). На об’яву про найом відгукнулись 7 чоловік. 2 з них готові працювати при оплаті не менш 40 гр. од./год.; 2 не менш 25 гр. од./год.; 2 не менш 20 гр. од./год.; 1 не менш 15 гр. од./год. а) Скільки працівників буде наймано і при якому рівні оплати? б) Держава законодавчо встановлює мінімальний рівень годинної оплати 40 гр. од./год. Скільки працівників найме підприємство у цьому випадку?
Завдання 7. Якщо при даній технології фірма може змінити лише кількість зайнятої праці, то чомубудуть дорівнюватиграничні та середні змінні витрати при ставці заробітної плати 75 грн. за годину, граничному продукті – 150 одиниць і середньому продукті – 300 одиниць на одну людино-годину?
Завдання 8. Виробнича функція подана формулою Q=(KL)2. Ціна одиниці праці складає 10 дол., ціна одиниці капіталу – 5 дол. Яка оптимальна комбінація ресурсів для виробництва товарів у кількості 10 одиниць? Як змінюються мінімальні витрати виробництва цієї ж кількості товарів, якщо ціна одиниці праці збільшиться до 20 дол.? Рішіть цю задачу геометрично та алгебраїчно.
Завдання 9. Фірма, що є монополістом на ринку продукту і монополістом на ринку праці, має виробничу функцію Q=5L і функцію попиту на свою продукцію QD=100-P. На ринку праця пропонується за формулою LS=0,2W-4. визначити, за якою ціною фірма буде продавати продукцію за умов досягнення максимуму прибутку.
Завдання 10. На графіку відображена ситуація на ринку праці:
Знайдіть за допомогою графіку розмір економічної ренти, якщо пропозиція праці збільшиться на 20 одиниць.
Завдання 11. Підприємництво є монопольним на регіональному ринку праці й продає готову продукцію на конкурентному зовнішньому ринку. Виробнича функція підприємства у короткостроковому періоді має такий вигляд: QL=300L-L2 Де Q – випуск, тис. шт., L – обсяг праці, використовується тис. чол. Функція пропозиції праці на регіональному ринку описується формулою: LS=2W-160 Ціна готової продукції на зовнішньому ринку становить 0,5 грош. од. Визначте, яку кількість праці буде використовувати монопсонія, який рівень зарплати вона встановить, яку кількість продукції буде продавати на зовнішньому ринку та який виторг вона отримає?
Завдання 12. За наведеними даними обчисліть кількість робітників, яких наймає фірма, якщо вона реалізує продукцію на конкурентному ринку за ціною 2 грн. і виплачує заробітну плату у розмірі 12 грн.
Завдання 13. Три фермерські господарства (А, В, С) вирощують пшеницю при однакових витратах на придбання техніки, добрив, робочої сили і тому подібне, а також мають однакові за площею ділянки землі, що відрізняються за родючістю. Ферма А виробляє 600 ц пшениці (при АТС=5 грн.), ферма В – 500 ц (при АТС=7,5 грн.), ферма С – 400 ц (при АТС 10 грн.) Якщо встановиться ринкова ціна на пшеницю на рівні 10 грн., то чому буде дорівнювати диференційна рента для кожної ферми?
Завдання 14. Підприємець, який займається тиражуванням відеокасет, орендує приміщення за 200 грн. на місяць і використовує власну апаратуру вартістю втрачає свою вартість за один рік. Коли він працював продавцем у магазині технічних товарів, його заробітна плата складала 250 грн. на доход 25 000 грн. за рік. Які його зовнішні витрати та економічний прибуток, якщо депозитна ставка банку становить 20% річних?
Завдання 15. Домогосподарка вирішує питання: чи зберігати їй свої заощадження у розмірі 300 дол. Якщо вкласти гроші в банк, то через рік можна отримати 120 дол. Інфляція становить 5%. Чому будуть дорівнювати номінальна і реальна процентні ставки?
Завдання 16. На ринку капіталу попит на токарні станки характеризується формулою Qk = 100 – 2P, а пропозиція цих станків характеризується формулою Qk = 4P – 30, де Р – ціна одного станка. Знайти величину економічної ренти.
Завдання 17.Дисконтируваний дохід фірми складав 2000, 4000 и 6000 гр. од. відповідно в 1-й, 2-й і 3-й роки її діяльності при незмінній ставці проценту у розмірі 7% щорічно. Знайти щорічний дохід фірми, якщо інфляція складала 5%, 7% и 10% в 1-й, 2-й і 3-й роки відповідно.
Завдання 18. Підприємець купив станок, який повинен приносити йому дохід у розмірі 1000, 3000 и 5000 гр. од. відповідно в 1-й, 2-й и 3-й роки його експлуатації при незмінній ставці проценту у розмірі 10% щорічно. Знайти: а) розмір майбутнього щорічного доходу підприємця, зведеного до сьогоднішнього рівня вартості, якщо в країні передбачається дефляція у розмірі 5% щорічно; б) скільки коштував би цей станок, якби підприємець вирішив купити його на кінець 3-го року, якщо сьогоднішня ціна станка складає 10000 гр. од.
Завдання 19. Фірма складає бізнес-план на майбутні 5 років діяльності, плануючи майбутні свої витрати у розмірі 3000 гр. од. щорічно. Визначте розмір затрат, зведених до сьогоднішнього рівня вартості відповідно у 1-й, 2-й, 3-й, 4-й і 5-й роки, якщо: - в 1-й рік ставка проценту складає 5%; - в 2-й рік ставка проценту складає 7%, рівень інфляції – 7%; - в 3-й рік ставка проценту складає 10%, рівень інфляції – 2%; - в 4-й рік ставка проценту складає 3%, рівень дефляції – 4%; - в 5-й рік ставка проценту складає 0%, рівень дефляції – 10%.
Завдання 20. Підприємець планує майбутнє підвищення цін на шкіряні пальто и купляє партію цих виробів на суму 20 000 гр. од. з метою продати їх через 3 роки і получити дохід у розмірі 30 000 гр. од. Який зведений до сьогоднішнього рівня вартості дохід здобуде підприємець, якщо в 1-й, 2-й и 3-й роки ставка проценту буде складати 10%, рівень інфляції – 5%. Який прибуток одержить підприємець через 3 роки.
Завдання 21. На графіку відображена ситуація на ринку землі. Визначте розмір економічної ренти. Ціна землі, гр. од. / га
Завдання 22. Фірма тратить в день 2000 грн. на придбання матеріалів и 1000 грн. на заробітну плату. При цьому вона використовує таку кількість матеріальних ресурсів та праці, що їх граничні продукти відповідно дорівнюють 1 и 0.5. Чи використовує фірма в цьому випадку оптимальне співвідношення праці і матеріальних ресурсів з точки зору максимізації прибутку?
Тести 1) Похідний характер попиту на ресурс означає, що: а) попит фірми на ресурс залежить від попиту на готову продукцію фірми; б) попит фірми на ресурс залежить від ціни ресурсу; в) попит фірми на ресурс залежить від граничної продуктивності ресурсу; г) попит фірми на ресурс залежить від граничних видатків на нього. 2) Гранична доходність фактора виробництва - це: а) грошовий вираз граничної продуктивності змінного фактора; б) зміна сукупного виторгу в результаті застосування додаткової одиниці ресурсу; в) реалізований за ринковою ціною граничний фізичний продукт, вироблений додатковою одиницею фактора, залученою у виробництво; г) всі відповіді правильні. 3) Граничні видатки фірми на ресурс - це: а) додаткові видатки на кожну додатково залучену у виробництво одиницю ресурсу; б) додаткові видатки, пов'язані з продажем додаткової одиниці продукту; в) різниця між сукупними і середніми видатками фірми на ресурс; г) сума середніх і сукупних видатків фірми на ресурс.
4) Граничні видатки фірми на конкурентному ринку ресурсів: а) перевищують середні видатки і дорівнюють ціні ресурсу; б) є постійними і дорівнюють середнім видаткам та ціні ресурсу; в) є вимірником чистої вигоди фірми від залучення ресурсу; г) залежать від ціни готової продукції.
5) Неціновими чинниками попиту фірми на ресурс виступають: а) попит на готову продукцію; б) продуктивність ресурсу; в) зміна цін інших ресурсів; г) всі відповіді правильні.
6) Основним чинником, який визначає обсяг попиту фірми на ресурс, є: а) ціна готової продукції фірми; б) ціна даного ресурсу; в) ціни інших ресурсів; г) всі відповіді правильні. 7) Крива попиту на ресурс конкурентної фірми є: а) кривою граничної доходності ресурсу; б) кривою граничних видатків на ресурс; в) кривою цінності граничного продукту; г) правильні відповіді а) і в). 8) До зрушення кривої попиту на ресурс призводять: а) зростання частки видатків на ресурс в сукупних видатках фірми; б) підвищення еластичності попиту на готову продукцію фірми; в) підвищення продуктивності ресурсу; г) зниження коефіцієнта граничної продуктивності ресурсу. 9) Зрушення кривої попиту фірми на ресурс праворуч може бути наслідком: а) застосування більш досконалої технології виробництва; б) монополізації ринків ресурсів-замінників; в) зростання попиту на продукцію фірми; г) всі відповіді правильні.
10) Конкурентна фірма, яка прагне максимізувати прибуток, буде наймати додаткових робітників доти, доки: а) гранична доходність праці менша за ставку заробітної плати; б) гранична доходність пращ знижується; в) гранична доходність праці зростає; г) гранична доходність праці перевищує ставку заробітної плати.
11) Правило оптимального співвідношення ресурсів для конкурентної фірми полягає у тому, що: а) фірма мінімізує витрати, якщо кожен вхідний ресурс використовується [ доти, доки цінність його граничного продукту не стане рівною ціні даного ресурсу; б) фірма максимізує сукупний виторг, якщо кожен вхідний ресурс використовується доти, доки цінність його граничного продукту не стане рівною ціні даного ресурсу; в) фірма максимізує прибуток, якщо кожен вхідний ресурс використовується доти, доки цінність його граничного продукту не стане рівною ціні даного ресурсу; г) правильні відповіді а) і в). 12) Порівняно з конкурентним ринком фірма-монопсоніст на ринку праці за інших рівних умов буде платити: а) вищу ставку заробітної плати і наймати менше робітників; б) меншу ставку заробітної плати і наймати більше робітників; в) меншу ставку заробітної плати і наймати менше робітників; г) меншу ставку заробітної плати і наймати ту саму кількість робітників.
13) Якщо фірма є монопсоністом на ринку праці, то встановлювані нею ставки заробітної плати будуть: а) перевищувати граничні видатки найму додаткової одиниці праці; б) меншими, ніж граничні видатки найму додаткової одиниці праці; в) рівними граничним видаткам найму додаткової одиниці праці; г) меншими за граничні видатки найму додаткової одиниці праці, але вищими, ніж гранична доходність одиниці праці. 14) Оптимальним способом підвищення заробітної плати членів профспілки - монополіста на ринку праці є: а) сприяння підвищенню попиту на працю; б) загроза страйку; в) обмеження пропонування праці; і) обмеження імміграції.
15) Профспілка на ринку праці: а) є монополістом; б) може максимізувати зайнятість працівників галузі, якщо встановить в) може підвищити заробітну плату за рахунок скорочення зайнятості; г) всі відповіді правильні. 16) У випадку двосторонньої монополії рівноважна ставка заробітної плати скоріш за все буде дорівнювати: а) рівноважній ставці, встановленій профспілкою; б) рівноважній ставці, визначеній фірмою - монопсоністом; в) рівноважній ставці досконало конкурентного ринку праці; г) ставці, що менша за рівноважну ставку монополії, але більша за рівноважну ставку монопсонії. 17) Людський капітал: а) є мірою втіленої в людині здатності приносити доход протягом життя; б) включає природні здібності людини і набуті завдяки освіті та професійному навчанню; в) створюється завдяки інвестиціям в освіту, охорону здоров'я, забезпечення мобільності робочої сили; г) всі відповіді правильні. 18) Між рівнем освіти та величиною індивідуальних доходів: а) не існує ніякого зв'язку; б) існує прямий зв'язок; в) існує обернений зв'язок; г) існує прямий зв'язок, лише якщо враховується стаж роботи
19) Конкурентна фірма, намагаючись максимізувати прибуток, повинна наймати додаткових робітників тількі у тому випадку, коли: а) сукупний виторг нижчий за сукупні витрати; б) граничний продукт праці у грошовому вимірі перевищує ставку заробітної плати; в) гранична дохідність праці менша за вартість одиниці праці; г) величина граничного продукту в грошовому вимірі знижується.
20)Зміни у рівні реальної заробітної плати можна визначити, порівнюючи зміни у рівні номінальної зарплати змінами у: а) рівні цін на товари та послуги; б) нормі прибутку; в) ставках оподаткування; г) тривалості робочого часу.
21) При збільшенні ставок заробітної плати: а) відбудеться скорочення зайнятості, якщо попит на працю нееластичний; б) відбудеться збільшення зайнятості, якщо попит на працю еластичний; в) відбудеться збільшення зайнятості, якщо попит на працю нееластичний; г) відбудеться скорочення зайнятості, якщо попит на працю еластичний.
22) Граничні витрати на оплату праці - це; а) збільшення змінних витрат при збільшенні обсягу випуску продукції на одиницю; б) збільшення постійних витрат при збільшенні обсягу випуску продукції на одиницю; в) збільшення сукупних витрат на працю при наймі додаткового працівника; г) абсолютно нееластичні для монополіста.
23) Відповідно до теорії граничного виробництва крива попиту на працю на конкурентному ринку: а) співпадає з кривою граничних витрат на оплату праці; б) співпадає з кривою граничного продукту праці; в) співпадає з кривою граничного продукту праці у грошовому вимірі; г) співпадає з кривою граничних витрат на виробництво продукту. 24) На ринку фінансового капіталу купують і продають: а) фізичний капітал; б) грошові кредитні ресурси та цінні папери; в) капітальні послуги; г) всі відповіді правильні. 25) Основними суб'єктами пропонування позичкових коштів на ринку фінансового капіталу є: а) фірми; б) домогосподарства; в) банки; г) інвестори. 26) Ціною позичкового капіталу є: а) процент; б) дивіденд; в) рента; г) норма очікуваного прибутку. 27) При прийнятті інвестиційних рішень фірми орієнтуються на: а) номінальну процентну ставку; б) реальну процентну ставку; в) номінальну процентну ставку за мінусом реальної; г) реальну процентну ставку за мінусом номінальної. 28) Реальна процентна ставка: а) визначає інвестиційні рішення фірм; б) вимірює альтернативну вартість інвестицій; в) обчислюється як номінальна процентна ставка за мінусом очікуваного темпу інфляції; г) всі відповіді правильні. 29) Якщо номінальна ставка проценту складає 20%, а річний темп інфляції становить 12%, то реальна ставка проценту дорівнює: а) 32%; б)8%; в) 1,6%; г)0,6%. 30) Зниження процентної ставки призведе до: а) зростання попиту на позичкові кошти; б) зростання обсягу попиту на позичкові кошти; в) зростання пропонування позичкових коштів; г) зростання обсягу пропонування позичкових коштів. 31) Ринкова процентна ставка: а) визначається внаслідок взаємодії між попитом на позичкові кошти та їх пропонуванням; б) є рівноважною ціною позичкових коштів; в) відповідає рівності граничного продукту капіталу в грошовому виразі та граничних видатків на капітал; г) всі відповіді правильні. 32) Фірма має намір взяти кредит на будівництво нового підприємства. Річна ставка банківського проценту становить 15%, очікувана норма прибутку визначена у 17%. За цих умов фірма: а) не буде будувати нове підприємство; б) буде будувати нове підприємство; в) не зможе прийняти рішення на основі тільки цієї інформації; г) незважаючи на збитки, прийме рішення будувати нове підприємство, 33) Економічна рента - це плата за ресурси: а) пропонування яких абсолютно нееластичне; б) попит на які абсолютно еластичний; в) попит на які абсолютно нееластичний; г) пропонування яких абсолютно еластичне. 34) Пропонування землі: а) для різних ділянок характеризується різною еластичністю; б) характеризується одиничною еластичністю; в) абсолютно еластичне; г) абсолютно нееластичне; 35) Земельна рента буде зростати, якщо за інших рівних умов: а) знизиться ціна землі; б) зросте попит на землю; в) скоротиться попит на землю; г) зросте пропонування землі.
|