ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«основи наукових досліджень»
Мета:формування у студентів системи знань про загальнонаукові і специфічні методи наукового дослідження, про основні категорії і принципи наукового дослідження. Компетенції,які необхідно сформувати в результаті вивчення навчальної дисципліни: Інструментальні компетенцїі: - застосування норм чинного законодавства з питань вищої освіти України; - використання новітніх інформаційних технологій при виконанні функціональних обов’язків; - навички оперування інформацією (здатність отримувати та аналізувати інформацію з різних джерел); - здатність вирішувати проблеми; - здатність приймати рішення. Міжособистісні компетенції: - здатність здійснювати ефективні міжособистісні комунікації; - вміння виправляти свої помилки; - здатність працювати в команді; - поважне ставлення до культурних цінностей оточуючих людей. Системні компетенції: - здібність до навчання; - здатність до творчості у процесі навчання та професійної діяльності; - дослідницькі здібності; - здатність застосовувати знання на практиці; - здатність працювати автономно; - відповідальність за якість; - прагнення до успіху. Спеціальні компетенції: - здатність вирізняти особливості наукового пізнання; - мати уявлення про структуру та закономірності наукового пізнання; - володіти прийомами викладання наукових матеріалів; - мати навички проведення наукових досліджень, праці з літературними джерелами; - уміти працювати над науковим текстом, оформлювати наукову роботу; - уміння аргументувати та доводити положення наукової роботи; - здатність використовувати набуті знання у подальшому навчальному процесі; - здатність правильно використовувати різні види бібліографічних каталогів.
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Зміст навчальної дисципліни «основи наукових досліджень» Модуль І. Основи наукових досліджень Змістовий модуль 1. Наука та наукове пізнання Тема 1. Сутність наукового пізнання. Види пізнання, виникнення і розвиток наукового пізнання Феномен повсякденного світу. Поняття повсякденного пізнання. Основні особливості наукового пізнання. Наука. Поняття, цілі та ознаки науки. Завдання та функції науки. Етапи становлення і розвитку науки. Наука і знання.
Тема 2. Структура наукового пізнання та його закономірності Поняття «об’єкт» і «суб’єкт». Емпіричний і теоретичний рівень пізнання. Поняття наукової проблеми. Наукове дослідження. Наукова парадигма. Проблема істини наукового знання. Науковий результат. Пізнання і життя (практика).
Тема 3. Методи і методологія наукових досліджень Методи дослідження. Емпіричні, теоретичні, методи, що використовуються на емпіричному і теоретичному рівнях. Спеціальні методи економічних досліджень. Методологія наукового пізнання. Категоріальний апарат наукового дослідження.
|