Тема 3. Право власності на природні ресурси
План 1. Форми права власності на природні ресурси. 2. Суб'єкти права власності на природні ресурси. 3. Об'єкти права власності на природні ресурси. 4. Зміст права власності на природні ресурси. 5. Захист права власності на природні ресурси.
Максимальна кількість балів за усну відповідь складає 3 бали.
Практичні завдання (кількість балів за завдання – 4) 1. Громадяни створили мале підприємство для розведення риби в ставці, розташованому в сільському населеному пункті. Вони звернулися із клопотанням у сільську раду про передачу їм у власність ставка. У клопотанні та матеріалах вказувалося, що вже протягом 10 років вони практикувалися на розведенні різних видів риби, мають досвід рибогосподарської діяльності, а тому є всі підстави для передачі громадянам водойми у власність безкоштовно. Однак мешканці села заперечували проти безкоштовної передачі рибогосподарської водойми, мотивуючи це тим, що він створений за рахунок коштів колишнього КСП. Сільська рада, визнавши обґрунтованими доводи місцевих жителів, відмовив малому підприємству в передачі рибогосподарської водойми у власність. Чи має право мале підприємство на передачу йому у власність рибогосподарської водойми? Відповідь обґрунтуйте. Чи правомірна відмова сільської ради про передачу водойми у власність? Вирішить справу.
2. Працівники екологічної інспекції з охорони Чорного моря затримали групу осіб на рибальському судні, які без відповідного дозволу виловлювали рибу за межами територіальних вод. Поставлені вимоги щодо відшкодування збитків, заподіяних власності держави незаконним виловом рибних ресурсів у виключній (морський) економічній зоні, вони не визнали, посилаючись на те, що їх діяльність здійснювалася за межами територіальних вод, а отже в зоні вільного мореплавання. Екологічна інспекція з охорони Чорного моря звернулася з позовом до суду. Назвіть об'єкти державної власності на природні ресурси. Чи підлягає позов задоволенню? Вирішить справу.
3. Фермер Цвєтков, що одержав земельну ділянку для ведення селянського фермерського господарства в 1998 році загальною площею 65 га, одержав травму під час проведення сільськогосподарських робіт в 2005 році. Не маючи можливості самостійно обробляти всю земельну ділянку, він вирішив продати 50 га фермерові Сидоренко для ведення сільського господарства. Приватний нотаріус засвідчив договір купівлі–продажу, але сільська рада відмовила в реєстрації даного договору, мотивуючи це тим, що він суперечить чинному законодавству. Фермер Цвєтков оскаржив дії сільської ради в суд. Чи правомірна відмова сільської ради в реєстрації договору? Чи підлягає скарга Цвєткова задоволенню.
Завдання для індивідуальної роботи (кількість балів за одне завдання – 3) Визначити письмово: 1. особливості природних ресурсів як об'єктів права власності. 2. способи захисту й охорони права власності на природні ресурси. 3. особливості права власності на природні ресурси. 4. особливості виникнення права власності на землю та інші природні ресурси.
Скласти схему щодо наступних питань (кількість балів за одне завдання – 2): 1. Об'єкти права державної власності на природні ресурси. 2. Об'єкти права комунальної власності на природні ресурси. 3. Об'єкти права приватної власності на природні ресурси.
|