Розрахунок нормованих ІМО параметрів остійності
По-перше визначають аплікату центру ваги завантаженого судна:
zg = . (16)
За даними кривих елементів теоретичного креслення знаходять аплікату метацентру (zm) для розрахованого варіанту завантаження. Метацентричну висоту судна (h) отримують за формулою: h = zm – zg. (17)
У випадку невідповідності величини метацентричної висоти вимогам ІМО, необхідно її виправити, задля чого перерозподілити партії вантажів у вертикальному напрямку. При цьому необхідно враховувати поправку на вплив вільних поверхонь рідких вантажів. Задля визначення критерію погоди знаходять розрахункову амплітуду бортової хитавиці: Өr = 109·k·X1·X2· , (18)
де k – редукційний коефіцієнт, який враховує демпфіруючий вплив на хитавицю скулових і брускового кілів (табл. 4); X1; X2 – безрозмірні множники (табл. 4); r = 0,73 + 0,6(zg - T) / T; S – множник, який визначається за періодом бортової хитавиці ТӨ (табл. 4).
Таблиця 4 – Множники і коефіцієнти
Розрахункове значення Өr округлюється до десятих градуса. Знаходять значення критерію погоди (К):
К = , (19) де b, a – площі, які визначають по ДСО, м·рад.
Розраховують кренуючє плече від постійного вітру, м:
lw1 = , (20) де 504 – тиск вітру в паскалях, Па; Аv – площа парусності судна, м2; zv – плече парусності (відстань центра парусності від центру бокового опору), м.
Величини Аv і zv визначають за Інформацією про остійність в залежності від водотоннажності і осадки. Або zv розраховують за формулою:
zv = z + Т/2, (21) де z – підвищення центру парусності над ватерлінією.
Кренуючє плече від пориву вітру:
lw2 = 1,5· lw1. (22)
Результати розрахунків представляють в табл. 5.
Таблиця 5 – Розрахунок крітерію погоди
Розрахунок остійності необхідно робити як на момент відходу, так і на момент приходу судна до порту призначення.
|