Тема 1.5. Проблемне навчання
ББК 88.8
Робоча навчальна програма з курсу: ПЕДАГОГІЧНА ПСИХОЛОГІЯ. Для студентів гуманітарного факультету спеціальності: 6.030102 «Психологія», 6.010101 «Початкове навчання», 6.010101 «Дошкільне виховання» та 6.020302 «Історія» (денна форма навчання). Кредитно – модульна система організації навчального процесу. / Укладач: Турянська В.Е., Ярошенко В.С. – Краматорськ: КЕГІ, 2008. – 38 с.
Укладач: Турянська В.Е., ст. викладач кафедри психології КЕГІ. Ярошенко В.С., асистент кафедри психології КЕГІ.
Рецензенти: Гульбс О.А., к. псих. н., професор, зав. кафедри психології КЕГІ Польшин О.К., к. псих. н. професор кафедри психології КЕГІ Землянська О.В. к. псих. н., професор кафедри психології Харківського національного університету МВС України
ВСТУП Педагогічна психологія вивчає закономірності виховного та навчального процесів, становлення і розвиток індивідуальності, особистості н громадянина у педагогічному процесі. Мета курсу - формування у студентів певних знань, умінь та навичок, які їм потрібні для: - управління процесом навчання і виховання дітей; - засвоєння прийомів і навичок інтелектуальної діяльності; - виявлення психологічних факторів, що впливають на успішність процесу навчання; - визначення стосунків між педагогом та учнями; - спілкування в колективі. Завданням курсу є формування сучасного спеціаліста, здатного використовувати педагогічну діяльність в організації навчального курсу. Вивчити: 1. взаємозв'язки зовнішніх і внутрішніх чинників, що обумовлюють відмінності пізнавальної діяльності в умовах різних дидактичних систем; 2. співвідношення мотиваційного і інтелектуального планів навчання; можливостей управління процесами навчання і розвитку дитини; 3. психолого-педагогічних критеріїв ефективності навчання та змісту мотиваційної сфери особи учня, її спрямованості, ціннісних орієнтацією, етичних установок; 4. відмінностей в самосвідомості учнів, виховуються в різних умовах; 5. структури дитячих та юнацьких колективів і їх ролі у формуванні особи; 6. умов і наслідків психічної депривації та визначення творчого потенціалу педагога і можливостей подолання ним педагогічних стереотипів; 7. вивчення емоційної стійкості вчителя; виявлення позитивних особливостей індивідуального стилю спілкування вчителя і що вчиться. Для вивчення дисципліни педагогічна психологія необхідні знання психології навчання, психології виховання, психології особистості і психології вчителя. Форми контролю:семінарські та практичні заняття; атестації; контрольні роботи; реферат; іспит. Опис предмета навчальної дисципліни «Педагогічна психологія» наведено в табл. 1. Таблиця 1 Опис предмету навчальної дисципліни «Педагогічна психологія»
2. СТРУКТУРА КРЕДИТУ ДИСЦИПЛІНИ Таблиця 2 Тематичний план кредиту дисципліни
3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1. ОСОБЛИВОСТІ ТА ЗАКОНОМІРНОСТІ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ Тема 1.1. Методологічні основи педагогічної психології Предмет та задачі педагогічної психології. Проблеми та основні задачи педагогічної психології. Структура педагогічної психології: психологія навчання; психологія виховання; психологія вчителя. Взаємозв’язок педагогічної психології та педагогіки. Взаємозв’язок педагогічної психології з гулазями психології. Тема 1.2. Педагогічний аспект як організаційно-управлінська діяльність. Закономірності та принципи дидактичного процесу. Зміст, методи і форми навчання. Структура педагогічного процесу та роль його компонентів. Організаційно-управлінська діяльність педагога. Характеристика компонентів управління процесом навчання. Планування і контроль навчального процесу. Психолого-педагогічний аналіз процесу навчання. Тема 1.3. Структура педагогічної діяльності. Система організації педагогічної діяльності. Педагог-предметник і його функції. Рефлективно-надбувальна діяльність, узагальнення педагогічного досвіду навчання, ефективних прийомів і способів навчання. Методична діяльність педагога, конструкторська та програмована діяльність. Сучасне методологічне мислення, яке використовується педагогом в проектуванні навчального процесу. Процесуально-технологічна діяльність педагога. Методологічна основа організації системи навчання. Моделювання навчання, входження в проблемні ситуації. Психологічні основи моделювання реальних проблемних ситуацій. Психологічне дослідження. Педагогічна техніка процесу навчання. Впровадження психологічних знань у навчальний процес. Тема 1.4. Види навчання і особливості традиційного навчання. Характеристика видів навчання. Догматичне навчання та його механізми. Пояснювальне навчання, проблема навчання, модульне навчання, програмоване навчання. Проблемний підхід у навчанні, проблемні ситуації, їх типи та способи створення. Методи проблемного навчання. Організація проблемного навчання. Роботи Махмурнова М.І., Кудрявцева Т.В., Матюшкіна, Фурмана А.В. по організації проблемного навчання, Розвиваюче навчання та його особливості. Принципи розвиваючого навчання за П.С.Виготським, В.В.Давидовим, Д.Б.Ельконіним, Занковим, Каменьової, Фурмана. Морально-розвиваюча система навчання за Фурманом А.В. Тема 1.5. Проблемне навчання. Характеристика проблемного навчання. Вимоги до викладача в організації проблемного навчання. Планування проблемних занять. Проблемні завдання, проблемна ситуація та її управлінський характер. Типи і види проблемних ситуацій. Впровадження методів проблемного навчання. Способи активізації навчального процесу методами проблемного навчання. Конструювання змісту проблемного характеру.
|