Практична робота № 5
Тема: Визначення розрахункових годинних витрат газу споживачами. Мета: Набути навичок визначення розрахункових годинних витрат газу споживачами. Міжпредметні зв'язки: математика, опалення, інженерно-технічне устакування будівель і споруд, природні та штучні гази, експлуатація устаткування і систем газопостачання, гідравліка. Методичне забезпечення: дидактичний матеріал. Література: 1. Ионин А.А. Газоснабжение: Учеб. для вузов. - М.: Стройиздат, 1989. - 439 с. 2. Скафтымов Н.А. Основы газоснабжения. - Л.: Недра, 1975. - 343 с. 3. Газопостачання. Част. 1. Газопостачання населених пунктів /під ред. Єніна П.М. - К.: КДТУБА, 1997. - 119 с. 4. Жила В.А. Газовые сети и установки: Учеб. Пособие для сред. Проф. образования /В.А. Жила, М.А. Ушаков, О.Н. Брюханов. – М.: Издательский центр «Академия», 2003. – 272 с. ХІД РОБОТИ 1. Вхідний контроль. 2. Ознайомлення із завданням для практичної роботи. 3. Виконання розрахунку. 4. Захист практичної роботи.
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ 1. Розрахункові витрати на побутове споживання Розрахункова витрата газу (максимальна годинна витрата) на господарчо-побутові потреби при 0 0С і тиску газу 0,1 МПа слід визначати за формулою: , м3/год., де Qy - річна витрата газу на побутове споживання, м3/год.; kmax - коефіцієнт годинного максимуму (коефіцієнт переходу від річної витрати до максимальної годинної витрати газу) (додаток 1). Коефіцієнт годинного максимуму витрати газу приймається диференційовано по кожному району газопостачання, мережі якого є самостійною системою, гідравлічно не пов'язаною з системами інших районів. 2. Розрахункова витрата газу на комунально-побутове споживання зосереджених споживачів Розрахункова витрата газу на комунально-побутове споживання визначається за формулою: , м3/год., де Qгодкб - річна витрата газу, м3/рік; kmax - коефіцієнт годинного максимуму. Для лазень і пралень коефіцієнти годинного максимуму витрати газу приведені з урахуванням витрати газу на потреби опалення і вентиляції, тому замість Qгодкб у формулу підставляється сумарна річна витрата газу (тобто сума річних витрат газу на комунально-побутове споживання, опалення і вентиляцію). .
3. Розрахункові витрати газу на опалення, вентиляцію і гаряче водопостачання житлових будинків Розрахункова витрата газу на опалення, вентиляцію і гаряче водопостачання визначається за формулою: , м3/год. де Qгод - річна витрата газу на опалення, вентиляцію або гаряче водопостачання, м3/рік; m - число годин використання максимуму навантаження за рік, год. Число годин використання максимуму опалювально-вентиляційного навантаження визначається за формулою: , год. Число годин використання максимуму навантаження на потреби гарячого водопостачання (за розрахункову витрату приймається середньогодинна витрата за опалювальний період) визначається за формулою: , год. 4. Розрахункові витрати газу на опалення і вентиляцію зосереджених споживачів Розрахункова витрата на опалення і вентиляцію визначається за формулою: , м3/год. Для комунально-побутових споживачів число годин максимуму визначається за формулою: , год. 5. Визначення кількості котельних Визначається сумарна розрахункова витрата газу котельнями , м3/год, де - розрахункова витрата газу на централізоване гаряче водопостачання, м3/год.; S - сумарна розрахункова витрата газу на опалення і вентиляцію житлових і суспільних будівель з централізованою системою опалення, м3/год. В практичній роботі значення обчислюється як сума розрахункових витрат газу на опалення і вентиляцію житлових будівель не менше двох поверхів. Необхідна теплопродуктивність котлоагрегатів всіх котельних визначається за формулою: , МВт, де Qн - нижча теплота згорання газового палива, кДж/м3; h - ККД котлоагрегатів. За необхідною теплопродуктивністю котлоагрегатів підбирається тип котлів, їх кількість і кількість котельних, орієнтуючись на котлоагрегати КВГМ -7,5, 11,63, 23, 35 по 2-3 котлоагрегати в котельній. Встановлена теплопродуктивність котлоагрегатів має дорівнювати або перебільшувати необхідну. Розрахункова витрата газу розподіляється по котельних пропорційно встановленої теплопродуктивності котлоагрегатів в котельних.
|