ЗАТВЕРДЖЕНО
Вченою радою Національної юридичної Академії України ім. Ярослава Мудрого (протокол № 10 від 18.05.2007 р.) 3. ПРОГРАМА навчальної дисципліни “Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні”
Р о з д і л І. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА НАВЧАЛЬНОГО КУРСУ “ДЕРЖАВНЕ БУДІВНИЦТВО І МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ”
Державне будівництво і місцеве самоврядування як категорія державознавства, наука та навчальна дисципліна Державне будівництво і місцеве самоврядування як ка-тегорія державознавства. Елементи змісту державного будівництва і місцевого самоврядування. Конституційні основи державного будівництва і місцевого самоврядування. Основні напрямки здійснення державного будівництва і місцевого самоврядування в Україні Поняття, предмет і система науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Історичний розвиток науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Методологічні основи та джерела науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Зв’язок науки державного будів-ництва і місцевого самоврядування з галузями права та іншими науками. Поняття, система навчальної дисципліни “Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні”. Значення навчальної дисципліни “Державне будівництво та місцеве самоврядування в Україні” для підготовки юристів.
Поняття й елементи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні Загальна характеристика елементів організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Системно-структурна організація органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні. Співвідношення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування, їх спільні риси та особливості. Система принципів організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування. Поняття, правове регулювання та співвідношення функцій і компетенції органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. Поняття і система форм діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Поняття і система методів діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування. Наукова організація праці в органах державної влади і місцевого самоврядування, її основні вимоги. Основи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування в Україні
Поняття основ організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Територіальна основа системи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Правова основа організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Матеріальна і фінансова основи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні.
Р о з д і л ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Організація роботи Верховної Ради України Основи організації та діяльності Верховної Ради України. Організаційна структура та функції Верховної Ради України. Форми роботи Верховної Ради України. Сесія – головна організаційна форма роботи Верховної Ради України, порядок її підготовки і проведення. Особливості підготовки і проведення першої сесії Верховної Ради України нового скликання. Організація проведення слухань у Верховній Раді України. Методи роботи Верховної Ради України. Організація прийняття та виконання актів Верховної Ради України.
Організація роботи органів і посадових осіб Верховної Ради України
Організація роботи Голови Верховної Ради України та його заступників. Організація діяльності коаліції депутатських фракцій. Погоджувальна рада депутатських фракцій. Система, струк-тура та порядок утворення комітетів Верховної Ради України. Функції та компетенція комітетів Верховної Ради України. Форми і методи роботи комітетів Верховної Ради України. Організація роботи тимчасових комісій Верховної Ради України. Структура, функції та організація роботи апарату Верховної Ради України. Організація роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Організація роботи Рахункової палати. Організація роботи народних депутатів України
Організація підготовки і проведення виборів народних депутатів України. Організація роботи народних депутатів України у Верховній Раді України та з виборцями. Помічники-консультанти народних депутатів України. Запити і звернення народних депутатів України, порядок їх внесення і розгляду. Гарантії діяльності народних депутатів України. Організація роботи депутатських фракцій. Організація роботи Президента України Основи організації і діяльності Президента України. Організація підготовки і проведення виборів Президента України. Функції Президента України. Форми і методи діяльності Президента України. Гарантії діяльності Президента України. Організація прийняття та виконання актів Президента України. Структура, функції, організація роботи апарату Прези-дента України. Організація роботи Секретаріату Президента України. Організація роботи Представників Президента України. Організація роботи Ради національної безпеки і оборони України. Організація роботи Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим. Організація роботи Кабінету Міністрів України Основи організації і діяльності Кабінету Міністрів України. Порядок утворення і структура Кабінету Міністрів України. Функції Кабінету Міністрів України. Форми і методи діяльності Кабінету Міністрів України. Організація прийняття та виконання актів Кабінету Міністрів України. Організація діяльності робочих органів Кабінету Міністрів України. Структура, функції та організація роботи апарату Кабінету Міністрів України. Організація роботи центральних органів виконавчої влади Основи організації і діяльності центральних органів виконавчої влади. Система, функції та порядок утворення центральних органів виконавчої влади. Організаційна структура центральних органів виконавчої влади. Організація роботи урядових органів державного управління. Форми і методи діяльності центральних органів виконавчої влади. Організація роботи місцевих державних адміністрацій Основи організації і діяльності місцевих державних адміністрацій. Система, порядок утворення і структура місцевих державних адміністрацій. Функції та компетенція місцевих державних адміністрацій. Голова місцевої державної адміністрації та його заступники, їх повноваження й організація роботи. Організація роботи колегії місцевої державної адміністрації. Форми і методи діяльності місцевих державних адміністрацій. Організація прийняття та виконання актів місцевих державних адміністрацій. Відділи, управління та інші органи місцевої державної адміністрації, її апарат, організація їх роботи.
Р о з д і л ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ОРГАНІВ ВЛАДИ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Організація роботи органів влади Автономної Республіки Крим Основи організації та діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організаційна структура та функції Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація роботи органів і посадових осіб Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація роботи депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Форми і методи діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Апарат Верховної Ради Автономної Республіки Крим та організація його роботи. Порядок утворення і структура Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Функції Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Форми і методи діяльності Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Організація роботи апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Організація діяльності інших органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим. Організація місцевого самоврядування в Україні Поняття і система місцевого самоврядування в Україні. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування. Форми здійснення територіальною громадою місцевого самоврядування. Місцеві референдуми. Збори (конференції) громадян, організація їх підготовки та порядок проведення. Місцеві ініціативи. Громадські слухання. Звернення громадян. Принципи місцевого самоврядування. Функції місцевого самоврядування. Основи місцевого самоврядування. Гарантії місцевого самоврядування. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Організація роботи представницьких органів і посадових осіб місцевого самоврядування Система і структура місцевих рад. Функції та компетенція місцевих рад. Форми й методи діяльності місцевих рад. Порядок підготовки та проведення сесій місцевих рад. Організація роботи постійних і тимчасових комісій місцевих рад. Апарат місцевих рад і організація його роботи. Служба в органах місцевого самоврядування. Організація роботи сільського, селищного, міського голови, секретаря ради, голови обласної, районної ради та його заступників. Організація роботи органів самоорганізації населення. Асоціації та інші форми добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування. Організація роботи депутатів місцевих рад Організація підготовки і проведення виборів депутатів місцевих рад. Організація роботи депутатів місцевих рад у радах. Організація роботи депутатів місцевих рад з виборцями. Депутатські запити, звернення, запитання, порядок їх внесення і розгляду. Гарантії діяльності депутатів місцевих рад. Організація роботи виконавчих органів місцевих рад Порядок формування і структура виконавчих комітетів місцевих рад. Форми та методи роботи виконавчих комітетів місцевих рад. Організація роботи апарату виконавчих комітетів місцевих рад. Система, структура, порядок утворення й форми роботи відділів, управлінь та інших виконавчих органів рад. Компетенція виконавчих органів місцевих рад.
Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з об’єднаннями громадян, судовими, правоохоронними органами та органами юстиції
Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з об’єднаннями громадян. Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з судовими органами та органами юстиції. Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з органами прокуратури, Служби безпеки України та органами внутрішніх справ.
4. ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Т е м а 1. Державне будівництво і місцеве самоврядування як категорія державознавства, наука та навчальна дисципліна (колоквіум)
П л а н
1. Державне будівництво і місцеве самоврядування як категорія державознавства. 2. Основні напрямки здійснення державного будівництва і місцевого самоврядування в Україні. 3. Наука державного будівництва і місцевого самоврядування. 4. Навчальна дисципліна “Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні”.
С п и с о к н о р м а т и в н и х а к т і в і л і т е р а т у р и
Про Концепцію державної регіональної політики: Указ Президента України № 341/2001 від 25.05.2001 р. // Офіц. вісн. України. – 2001. – № 22. – Ст.983. Про Національну раду з питань державного управління та місцевого самоврядування: Указ Президента України № 706/2005 від 26.04.2005 р. (зі змін.) // Там же. – 2005. – №17. – Ст.901; 2006. – № 18. – Ст.1321. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Підруч. /За ред.С.Г.Серьогіної. – Х.: Право, 2005. Конституційно-правові засади становлення української державності / За ред. В.Я. Тація, Ю.М. Тодики. – Х.: Право, 2003. Шемшученко Ю.С., Скрипнюк О.В., Кресіна І.О., Погорілко В.Ф., Ставнійчук М.І. Державотворення і правотворення в Україні: досвід, проблеми, перспективи – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. Битяк Ю.П. Напрями наукових досліджень проблем місцевого самоврядування // Держ. буд-во та місц. самоврядування. – Х.: Право, 2002. – Вип. 2. – С. 34 – 44.
Т е м а 2. Поняття й елементи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування в Україні. Основи організації та діяльності органів держаної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні (колоквіум) П л а н
1. Поняття й загальна характеристика елементів організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування в Україні. 2. Системно-структурна організація органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні. 3. Територіальна, правова, матеріальна й фінансова основи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. С п и с о к н о р м а т и в н и х а к т і в і л і т е р а т у р и
Бюджетний кодекс України № 2542-III від 21.06.2001 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 2001. – № 37-38. – Ст. 189. Про джерела фінансування органів державної влади: Закон України № 783-XIV від 30.06.1999 р. // Там же. – 1999. – № 34. – Ст.274. Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності: Закон України №147/ 98-ВР від 03.03.1998 р. (зі змін.) // Там же. – 1998. – № 34. – Ст.228; 2000. – №5. – Ст. 35; 2001. – № 9. – Ст. 39; 2002. – № 26. – Ст. 173; 2004. – № 10. – Ст. 96; 2004. – № 19. – Ст. 255; 2005. – № 16. – Ст. 256; 2005. – № 25. – Ст. 333; 2006. – № 4. – Ст.63. Про місцеві податки і збори: Декрет Кабінету Міністрів України № 56-93 від 20.05.1993 р. (зі змін.) // Там же. – 1993. – № 30. – Ст.336; 1993. – № 32. – Ст.340; 1995. – № 30. – Ст.229; 1999. – № 5-6. – Ст.39; 1999. – № 18. – Ст.140; 1999. – № 45. – Ст.399; 2000. – № 10. – Ст.78; 2000. – № 29. – Ст.231; 2000. – № 39. – Ст.333; 2001. – № 33. – Ст.179; 2002. – № 2. – Ст.5; 2003. – № 26. – Ст.185; 2003. – № 28. – Ст.216; 2005. – № 17. –Ст.267; 2005. – № 48. – Ст.483. Нижник Н.Р., Дубенко С.Д., Плахотнюк Н.Г. та ін.Органи державної влади в Україні: структура, функції і тенденції розвитку: Навч. посіб. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького НАН України 2003. Баймуратов М.А., Григорьев В.А. Муниципальная власть: актуальные проблемы становления и развития в Украине. – О.: Юрид. літ., 2003. Серьогіна С.Г. Взаємодія держави й місцевого самоврядування: теоретико-правовий аналіз історичних моделей та новітніх тенденцій // Пробл. законності. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. – Вип.. 83. – С. 3-13. Місцеве самоврядування в Україні в умовах становлення правової держави: Моногр. / За ред. Ю.М.Тодики, В.А. Шумілкіна. – Х.: Одіссей, 2004. Органи державної влади України: Моногр. / За ред. В.Ф. Погорілка. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2002. Любченко П.М. Конституційно-правові основи розвитку місцевого самоврядування як інституту громадянського суспільства: Моногр. – Х.: Одіссей, 2006. Чапала Г.В. Місцеве самоврядування в системі публічної влади: теоретико-правовий аналіз: Моногр. – Х.: Право, 2006.
Т е м а 3. Організація роботи Верховної Ради України
П л а н
1. Основи організації та діяльності Верховної Ради України. 2. Організаційна структура та функції Верховної Ради України. 3. Форми роботи Верховної Ради України. 4. Сесія Верховної Ради України, порядок її підготовки і проведення. 5. Організація підготовки і проведення слухань у Верховній Раді України. 6. Методи роботи Верховної Ради України. Організація прийняття та виконання актів Верховної Ради України.
Завдання
1. Після реєстрації народних депутатів України на пленарному засіданні Верховної Ради України встановлена присутність 150 народних депутатів. До порядку денного засідання включені питання щодо розгляду законопроектів, проекту постанови про рекомендації парламентських слухань щодо утворення тимчасової слідчої комісії. Головуючий на пленарному засіданні Верховної Ради України відкрив засідання, оголосив порядок денний і перейшов до розгляду питань порядку денного. Народні депутати почали вимагати відкладення пленарного засідання. Головуючий пояснив, що перевірку кількості депутатів, присутніх на засіданні, вінпроведе перед голосуванням щодо законопроектів, а до цього моменту Верховна Рада України правомочна реалізовувати надані їй повноваження. Проаналізуйте ситуацію. Чи відповідають дії головуючого на пленарному засіданні Верховної Ради України вимогам законодавства? Який порядок відкриття і проведення пленарних засідань Верховної Ради України? 2. У період між сесіями до Голови Верховної Ради України звернувся міністр з пропозицією провести слухання у Верховній Раді України і передав список осіб, які повинні бути запрошені на слухання. Голова Верховної Ради України відмовив міністру, пояснивши, що пропозиція про проведення парламентських слухань вноситься до Верховної Ради України у вигляді проекту постанови Верховної Ради України і має бути попередньо узгоджена із Погоджувальною радою депутатських фракцій. Зробіть юридичний аналіз ситуації. Чи відповідають дії міністра вимогам законодавства? Як здійснюється організація підготовки і проведення слухань у Верховній Раді України?
3. Під час обговорення законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України народний депутат України звернувся до Голови Верховної Ради України з проханням надати йому слово з місця для виступу щодо мотивів голосування. Голова Верховної Ради України відмовив народному депутатові, пояснивши, що запис на виступ з питань порядку денного здійснюється апаратом Верховної Ради України за особистою письмовою заявою народного депутата. Народний депутат України направив запит до керівника апарату Верховної Ради України з вимогою пояснити, як здійснюється розгляд питань порядку денного сесії Верховної Ради України. Проаналізуйте дії Голови Верховної Ради України та народного депутата України і дайте відповідь на його запит. 4. На першій сесії Верховної Ради нового скликання за рішенням народних депутатів України створено Президію Верховної Ради України, якій доручено розробити проект постанови щодо обрання Голови Верховної Ради України та його заступників. Президія Верховної Ради України підготувала проект постанови, у якому було визначено, що обрання Голови Верховної Ради України та його заступників буде здійснюватися в режимі відкритого поіменного голосування, і винесла його на розгляд народних депутатів України. Чи відповідають дії народних депутатів України і визначений проектом постанови порядок обрання Голови Верховної Ради України та його заступників вимогам чинного законодавства? 5. На пленарному засіданні Верховної Ради України 25 народних депутатів України звернулися до Голови Верховної Ради України з вимогою включити до порядку денного питання щодо заслуховування звіту міністра та припинення його повноважень. Голова Верховної Ради України відмовив народним депутатам, зазначивши, що порядок денний пленарних засідань був затверджений на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій і вносити до нього зміни він не має права. Проаналізуйте дії депутатів. Як має діяти у цій ситуації Голова Верховної Ради України? Як формується порядок денний пленарних засідань Верховної Ради України та який порядок прийняття рішення Верховної Ради України щодо припинення повноважень посадових осіб встановлено законодавством?
С п и с о к н о р м а т и в н и х а к т і в і л і т е р а т у р и
Регламент Верховної Ради України, введений в дію Постановою Верховної Ради України № 3547 від 16.03.2006 р. (із змінами) // Відом. Верхов. Ради України. – 2006. – № 23, 24-25. – Ст. 202; 2006. – № 41. – Ст. 365; Офіц. вісн. України. – 2006. – № 38. – Ст. 2585. Про правовий режим майна, що забезпечує діяльність Верховної Ради України: Закон України № 594/96-ВР від 13.12.96 р. // Там же. – 1997. – № 19. – Ст.140. Про співробітництво Кабінету Міністрів України з Верховною Радою України: Постанова Кабінету Міністрів України № 1284 від 07.09.2006р. // Офіц. вісн. України. – 2006. – № 36. – Ст. 2504.Рішення Конституційного Суду України № 17-рп/2002 від 17.10.2002 р. (щодо повноважності Верховної Ради України) // Там же. – 2002. – № 44. – Ст. 2045.Рішення Конституційного Суду України № 11-рп/2004 від 19.05.2004 р. (справа про умови дострокового припинення повноважень Верховної Ради України) // Там же. – 2004. – № 22. – Ст. 1515.Рішення Конституційного Суду України № 11-рп/98 від 07.07.98 р. (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів Верховною Радою України) // Там же. – 1998. – № 27. – С. 139.
Т е м а 4. Організація роботи органів і посадових осіб Верховної Ради України
П л а н
1. Організація роботи Голови Верховної Ради України та його заступників. 2. Організація діяльності коаліції депутатських фракцій. Погоджувальна рада депутатських фракцій. 3. Організація роботи комітетів Верховної Ради України. 4. Організація роботи тимчасових комісій Верховної Ради України. 5. Структура, функції та організація роботи апарату Верховної Ради України. 6. Організація роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 7. Організація роботи Рахункової палати.
Завдання
1. Депутатська фракція на пленарному засіданні Верховної Ради України внесла пропозицію про відкликання Голови Верховної Ради України через його незадовільну роботу на цій посаді. Головуючий на засіданні відмовився внести запропоновану пропозицію до порядку денного, мотивуючи це тим, що перед розглядом питання про відкликання Голови Верховної Ради України потрібно попередньо розглянути його в комітетах, на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій, а також утворити тимчасову слідчу комісію для перевірки ін-формації, що стосується цього питання. Погоджувальна рада депутатських фракцій, куди була внесена пропозиція про відкликання Голови Верховної Ради України, на своєму засіданні прийняла рішення про відкладення розгляду питання на наступну сесію. Зробіть юридичний аналіз ситуації. Чи був дотриманий встановлений порядок розгляду питання про відкликання Голови Верховної Ради України? 2. На засіданні комітету було прийнято рішення про проведення слухання з наступним направленням вимоги до Прем’єр-міністра і Генерального прокурора України щодо їх обов’язкової присутності, а також надання необхідної для роботи комітету інформації. Прем’єр-міністр України і Генеральний прокурор відмовилися взяти участь у слуханнях, мотивуючи це тим, що таке рішення має прийматися на пленарному засіданні Верховної Ради України. Комітет направив запит до Голови Верховної Ради України з вимогою зобов’язати Прем’єр-міністра й Генерального прокурора України взяти участь у слуханнях. Проаналізуйте рішення комітету і дайте відповідь на його запит.
3. На пленарному засіданні Верховної Ради України було прийнято рішення про утворення Погоджувальної ради депутатських фракцій, до складу якої включені: керівники депутатських фракцій, народні депутати України, Голова Секретаріату Президента України, представник Кабінету Міністрів України у Верховній Раді України. При цьому Верховна Рада України доручила Погоджувальній раді депутатських фракцій підготувати проект Закону “Про внесення змін до Закону “Про статус народного депутата” та проект “Положення про депутатську фракцію”. Чи відповідають такі рішення Верховної Ради України вимогам законодавства? Чи був дотриманий встановлений порядок формування Погоджувальної ради депутатських фракцій? Які функції виконує Погоджувальна рада депутатських фракцій? 4. Розпорядженням Голови Верховної Ради України затверджено структуру апарату Верховної Ради України та призначено його керівника, яким став народний депутат України. Народні депутати звернулися до Конституційного Суду України з вимогою визнати неконституційним розпорядження Голови Верховної Ради України. Зробіть юридичний аналіз ситуації. Який порядок утворення апарату Верховної Ради України? Яке рішення має прийняти Конституційний Суд України? 5. На пленарному засіданні Верховної Ради України прийнято рішення про створення тимчасової слідчої комісії, яку очолив голова комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. У постанові Верховної Ради України “Про утворення тимчасової слідчої комісії” визначено права комісії: викликати свідків у справі, що розслідується слідчою комісією, заслуховувати їх на своєму засіданні, ставити їм запитання; вилучати потрібні для парламентського розслідування документи або їх копії; приймати рішення про усунення відповідних посадових осіб від посади до закінчення розслідування, якщо вони своєю діяльністю чинять перешкоди парламентському розслідуванню. Серед гарантій діяльності тимчасової слідчої комісії зафіксовано й необхідність здійснення державної охорони щодо голови і членів комісії відповідно до законів, що регулюють питання державного захисту працівників суду і правоохоронних органів. Президент України звернувся до Конституційного Суду України з вимогою визнати неконституційною постанову Верховної Ради України. Чи відповідають визначені постановою Верховної Ради України порядок утворення тимчасової слідчої комісії, її права та гарантії діяльності вимогам закону?
С п и с о к н о р м а т и в н и х а к т і в і л і т е р а т у р и Про комітети Верховної Ради України: Закон України № 116/95-ВР від 04.04.1995 р. у ред. Закону України від 22.12.2005 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 1995. – № 19. – Ст. 134; 1998. – № 40-41. – Ст. 250; 2000. – № 12. – Ст. 96; 2000. – № 13. – Ст.107; 2006. – № 17. – Ст. 146. Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України №776/97-ВР від 23.12.1997 р. // Там же. – 1998. – № 20. – Ст.99. Про структуру апарату Верховної Ради України: Постанова Верховної Ради України №1678-ІІІ від 20.04.2000 р. (зі змін.) // Там же. – 2000. – № 31. – Ст. 253; 2004. – № 51. – Ст. 555. Положення про Постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України, затв. Постановою Верховної Ради України № 691-XIV від 20.05.1999 р. // Там же. – 1999. – № 30. – Ст.244. Про розподіл обов’язків між Головою Верховної Ради України, Першим заступником і заступником Голови Верховної Ради України: Розпорядження Голови Верховної Ради України № 140 від 29.02.2000 р. // Держ. буд-во. – Т.1. – Х.: Гриф, 2002. – С. 509 – 512. Положення про Апарат Верховної Ради України, затверджене розпорядженням Голови Верховної Ради України № 459 від 31.05.2000 р. // Держ. буд-во. – Т. 1. – Х.: Гриф, 2002. Рішення Конституційного Суду України № 2-рп/2001 від 28.03.2001 р. (справа про позачерговий розгляд законо-проектів) // Офіц. вісн. України. – 2001. – № 15. – Ст. 658. Ольховський Б.І. Роль комітетів Верховної Ради України в розробці законопроектів // Пробл. законності. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – № 66. – С. 12-20.
Т е м а 5. Організація роботи народних депутатів України
П л а н
1. Організація підготовки і проведення виборів народних депутатів України. 2. Організація роботи народних депутатів України у Верховній Раді України та у виборчих округах. 3. Гарантії діяльності народних депутатів України. Організація роботи помічників-консультантів народних депутатів України. 4. Запити і звернення народних депутатів України, порядок їх внесення і розгляду. 5. Організація діяльності депутатських фракцій.
|