Тема 51-54: Обмен веществ и энергии. Витамины.
Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», та положень Концепції загальної середньої освіти (11-річна школа), старша школа (10-11-ті класи) функціонує як профільна, якнайповніше реалізуючи принцип особистісно-орієнтованого навчання, що сприяє розвитку в учнів можливостей для створення власної освітньої траєкторії. Головна мета навчання іноземної мови у старшій (профільній) школі полягає: - у формуванні в учнів комунікативної компетенції; - умінь і навичок здійснювати спілкування в усній і писемній формі у межах сфер і тематики, визначених програмою для кожного профілю, дотримуючись традицій і норм, прийнятих у країні, мова якої вивчається. Відповідно до Концепції профільного навчання в старшій школі для природничо-математичних, технологічних, художньо-естетичних і спортивних напрямів для оволодіння іноземною мовою рекомендовано використовувати 2 години на тиждень – рівень стандарту. Учні таких класів продовжують її вивчення, удосконалюючи досвід, набутий у початковій (2-4-і класи) школі. Якість їхньої навчальної підготовленості у випускному класі має досягти рівня В1 за шкалою, рекомендованою європейськими стандартами. Учні, що обрали профільними предмети суспільно-гуманітарного напрямку, продовжують оволодівати іноземною мовою відповідно до навчального плану, яким передбачено 3 тижневих години на її вивчення – академічний рівень. Профільне навчання (профільний рівень) іноземної мови передбачає поглиблене і професійно зорієнтоване вивчення предмета.
Воно має створити учням сприятливі умови для врахування їхніх індивідуальних особливостей, інтересів, здібностей, нахилів, мотивів і потреб для формування чіткої орієнтації на певний вид майбутньої професійної діяльності, пов'язаної з іноземною мовою. 5 тижневих годин, відведених на іноземну мову у класах з поглибленим її вивченням, дозволяє глибше і ширше оволодіти: - мовним матеріалом (лінгвістична компетенція), - видами мовленнєвої діяльності (мовленнєва компетенція), - інформацією про різноманітні особливості життєдіяльності країни, мова якої вивчається (соціокультурна компетенція). Якість досягнення учнів професійного рівня має досягати рівня В2 (як і випускників спецшкіл з поглибленим вивченням іноземної мови).
У пояснювальній записці визначені цілі навчання, розкрито основний зміст компонентів комунікативної компетенції, вказано на пріоритетні принципи і засоби оволодіння мовою відповідно до комунікативно орієнтованого підходу. Визначаються основні напрями профільного навчання іноземних мов.
Зміст навчання з метою чіткого його розуміння структуровано у кілька компонентів, розподілених в окремі графи. Весь його матеріал сформовано і розміщено відповідно до мети і завдань профільного навчання, вікових особливостей та інтересів учнів, їхнього життєвого і навчального досвіду. - Усі дидактичні та методичні засади і зміст програми узгоджені з відповідною галуззю Державного стандарту середньої освіти і відповідають основним положенням «Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти:вивчення, викладання, оцінювання». - Програми для кожного профільного напряму мають аналогічну структуру. - Зміст навчання кожної іноземної мови структуровано за єдиною схемою, яка чітко ілюструє сфери й тематику ситуативного спілкування, мовленнєві функції, засоби вираження, обсяг лінгвістичної, мовленнєвої, соціокультурної та загально навчальної компетенцій, визначених для кожного профілю з урахуванням їхніх особливостей.
Успішна реалізація змісту навчання іноземної мови у профільній школі можлива за умови:
- раціонального застосування навчальних засобів як основних механізмів виконання мети і завдань; - основними засобами навчання є: підручники, підготовка яких здійснюється відповідно до наукових засад, прийнятих у галузі підручникотворення; - широке використання інших засобів (робочі зошити, аудіо- та відеоматеріали, книжки для домашнього читання, тестові завдання тощо.); - активного впровадження електронних носіїв інформації.
Тема 51-54: Обмен веществ и энергии. Витамины.
Обмен веществ или Метаболизм - совокупность всех видов превращений веществ и энергии в организме, обеспечивающие его жизнедеятельность и взаимодействие с окружающей средой. Метаболизм - это единство двух видов обменов – пластического и энергетического. ОБЩАЯ СХЕМА МЕТАБОЛИЗМА: Поступление веществ в организм → использование веществ на синтез и образование энергии → удаление продуктов жизнедеятельности. Фазы обмена веществ: 1. Подготовительная фаза обмена веществ - это пищеварение, транспортировка питательных веществ и кислорода. 2. Основная - химическое превращение веществ с выделением энергии, то есть пластический и энергетический обмен. Пластический обмен или Ассимиляция, Анаболизм, Синтез веществ - совокупность реакций синтеза, идущих с затратой энергии. Например: из аминокислот синтезируются → белки; из глицерина и жирных кислот → жир; из глюкозы → крахмал. Из белков, жиров, углеводов строятся клетки, происходит рост, развитие обновление тканей, синтез гормонов, ферментов, все это пластическое значение пищи. Энергетический обмен или Диссимиляция, Катаболизм, Распад веществ - совокупность реакций распада, идущих с образованиемэнергии. Например: белки расщепляются до → аминокислот; жиры до → глицерина и жирных кислот; крахмал → до глюкозы. Белки, жиры, углеводы - источник энергии для жизнедеятельности клеток и организма - это энергетическое значение пищи. Конечные продукты биологического окисления углеводов и жиров - СО2, Н2О, а белков –СО2, Н2О, соли аммония, фосфора.
|