Студопедия — Зарубіжна педагогіка XX ст. (М.Хайдегер, Ж.П.Сартр та ін.).
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Зарубіжна педагогіка XX ст. (М.Хайдегер, Ж.П.Сартр та ін.).






Наприкінці XIX ст. у провідних західноєвропейських країнах загострилася невідповідність традиційної педагогіки новим суспільно-економічним умовам. Для оснащених найновішою технікою підприємств потрібні були робітники нового типу. Традиційна школа, яка загалом була школою учіння, орієнтувалася на виховання слухняних і виконавських працівників. Загальноосвітні знання, що їх давала вона, були вкрай обмеженими й догматичними, методи навчання не спонукали учнів до самостійного мислення. Необхідні були нові підходи до теорії і практики освіти й виховання, які відповідали б стрімкому розвиткові виробництва, зумовленому прогресом науки і культури.

На зламі XIX- XX ст. у деяких європейських країнах (Німеччина, Англія, Франція та ін.) і США створюються лабораторії - спеціальні центри психологічних і педагогічних досліджень, що зумовило виникнення експериментальної педагогіки, яка намагалася через штучні педагогічні чинники визначити точні методи й створити об'єктивні підстави для педагогічних засобів та способів педагогічного впливу. Вона послуговувалася анкетуванням, тестами, бесідами, експериментами, статистичними даними, збиранням та аналізом різноманітних фактів.

На початку XX ст. у Німеччині та в інших країнах набула популярності педагогіка "громадянського виховання" і "трудової школи".

В першій половині XX століття у світовій школу і педагогіку відбувалися істотні зрушення. Цьому сприяли багато важливих фактори: зростаючий обсяг знань, умінь, навичок, які повинні були засвоїти учні, результати досліджень про природу дитинства, досвід пілотних навчальних закладів. Помітно виросло число педагогічних центрів (кафедри, лабораторії, науково-дослідні установи). Розмножувався, і посилювалися контакти педагогів у національному і міжнародному масштабі. Серед міжнародних педагогічних організацій, заснованих в цей час, можна назвати Лігу нового виховання і Міжнародне бюро освіти. В окремих країнах діяли національні педагогічні об'єднання: Прогресивна асоціація народного освіти (США), Товариство імені Біне (Франція) та ін

Система освіти зазнала гострої критики. Школа сприймалася як застаріла, не відповідала рівню виробництва, науки і культури, не відповідала потребам підростаючого покоління, потребував якісно інший підготовці. Потреба в оновленні школи й педагогіки ставала все більш актуальною. Перегляд педагогічних установок, перебудова освіти виросли в одну з важливих національних проблем провідних країн світу.

непорушні до того теорії, перш за все гербартіанство, спен-серіанство, опинилися під питанням. Спрямовані головним чином на формування культури мислення, ці традиційні концепції передбачали жорстке управління педагогічним процесом, відводячи в ньому першорядну роль вчителя. Подібні установки вели до надмірного інтелектуалізму повноцінної освіти, породжували авторитарне втручання в процес навчання, позбавляли учнів самостійності, обмежуючи їх ініціативу регламентуванням.

Перша половина XX століття пройшла під знаком протистояння тоталітарних і демократичних режимів, що відбилося на еволюції школи і педагогічної думки.

П. Сартр (1905 - 1980) - один з лідерів екзистенціалістські педагогіки. Він сповідував ідеал натхненного, мислячої людини. Формування людини пов'язувалося перш за все з вільним свідомим вибором їм цілі. Сартр оцінював вплив зовнішніх факторів на "екзистенцію" дитини як вкрай незначне і найбільш ефективним вважав самовиховання ("людина є лише те, що сам із себе робить ").

Інший великий теоретик виховання - Ален (Еміль Шар-т'е) (1868-1951) - був знавцем і шанувальником античної та класичної західної філософії XIX ст. Слідом за Гегелем Ален пропонував враховувати у вихованні перш за все, процес дорослішання особистості. Провідними факторами виховання визначалися навколишній світ і діяльність самої особистості. Виховання трактувалося як перехід особистості зі стану дитинства в становище господаря власної долі ("самовизволення"). Майже всі провини дитини і підлітка пов'язувалися з прагненням "вирватися з дитинства ". Таке прагнення до" самовизволення "супроводжується переходом від примітивного мислення до мислення критичного. На цьому шляху дитячість поступово поступається місцем зрілості, і тому невірно бачити в кожному дитячому проступок витівка, яку треба неодмінно припинити.

Підкреслюючи виховні функції школи, Ален наполягав на вивченні самої дитини, щоб краще керувати її розвитком. Ален радив вивчати дитини, не вдаючись до спеціальними методиками - "краєм ока". Він звертав увагу на якісну своєрідність дитячого мислення, зокрема підвищену емоційність, що слід враховувати при вихованні почуттів і характеру Радячи звертатися до кращим особистісних якостей вихованця, розкривати їх повніше, Ален говорив: пам'ятайте, кожен вихованець індивідуальний, володіючи власними чеснотами і недоліками.

Ален формулював ідею двоякою функції виховання - підготовка до життя і участь у самого життя. Виконання такої

функції бачилося в точній співвіднесенні що пред'являються до дитини вимог з його готівкою силами.

Ален висунув концепцію виховання. Відповідно до цієї концепції, школяр повинен усвідомлювати, що будь-який результат залежить від його власних зусиль. Поєднуючи примус і наслідування, строге виховання виключає бездумне підпорядкування. Вихованець, наприклад, наслідує в манерах поведінки, доводячи їх до автоматизму, що дозволяє йому діяти так само невимушено, як в "щасливому сні". Але індивідуальність не можна сформувати одним лише наслідуванням і примусом, які виховують робота - подоба людини.

Ален засуджував жорстке покарання. Караючи дитини, педагог повинен дати зрозуміти, що діє не від свого імені, а як "посол дорослих" з їх цінностями і нормами. Наставник, як думав Ален, повинен мати почуття гумору і тактом, уникаючи домагатися авторитету будь-що-будь. Ален чекає від педагога вимогливості, вміння бачити в учнях творців. Ось чому він закликає не домагатися минущою любові вихованців легкодоступними заохоченнями. Ален вважав кращою педагогічної середовищем шкільний клас - "дитячий народ".

В дидактичних установках Ален дотримувався концепції формальної освіти, приділивши головну увагу необхідності інтелектуального розвитку школяра. Розмірковуючи про повноцінний освіту, він розглядає як пріоритети освітні цінності, зосереджені в кращих зразках наукової думки. Головною метою навчання Ален вважав "гімнастику розуму", формування "голодної думки - мисливця за знанням". Досягати цієї мети пропонується, відмовившись від намірів давати учням як можна більший обсяг знань. Сутність освіти, на Олену, полягає в освоєнні фундаментальних ідей і досвіду, на які в подальшому можна нанизувати необхідні знання. Школяреві треба навчитися керувати власною пізнавальної діяльністю і не боятися труднощів при оволодінні новим знанням.

Роздумуючи про способи придбання знань, Ален вважав, що якщо в початковій школі "головним компасом" навчання є наочність, то в середній -- методи, зорієнтовані передусім на абстрактне мислення.

Ален вірив у властиве від природи прагнення людини до знань і вважав за необхідне вчити на складному, але доступному рівні. Він називає вчення важкою роботою. Роздумуючи над специфікою навчальної праці, Ален називав його дивом, в ході якого можна постійно підтримувати інтерес до навчання. При цьому він рекомендував включати елементи гри і примусу, міст між якими дозволить перетворювати навчання з рутини в радісну звичку. У ході такої копіткої праці інтереси школяра збагачуються, виникає спрага насолодитися плідної навчанням. Ален не сумнівався, що можливо опанувати і керувати увагою учня, витісняючи байдужість і нудьгу. Секрет такого мистецтва він бачить в тому, щоб запропонувати школяру посильні випробування, переконати його у власних силах.

 







Дата добавления: 2015-08-30; просмотров: 971. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности. 1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности. 1.1. Международная безопасность (глобальная и...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

Роль органов чувств в ориентировке слепых Процесс ориентации протекает на основе совместной, интегративной деятельности сохранных анализаторов, каждый из которых при определенных объективных условиях может выступать как ведущий...

Лечебно-охранительный режим, его элементы и значение.   Терапевтическое воздействие на пациента подразумевает не только использование всех видов лечения, но и применение лечебно-охранительного режима – соблюдение условий поведения, способствующих выздоровлению...

Тема: Кинематика поступательного и вращательного движения. 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью, проекция которой изменяется со временем 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия