Практичні завдання. Сума цін реалізованих за рік товарів – 900 млн
Задача 1 Сума цін реалізованих за рік товарів – 900 млн. гривень. З них 200 млн. гривень продано в кредит з відстрочкою платежів до наступного року. Платежі, по яких настав термін сплати за операції, здійснені раніше, становлять 150 млн. гривень, суми взаємопогашуваних безготівкових платежів – 50 млн. гривень. Гроші роблять у середньому 8 оборотів за рік. Визначте кількість грошей, необхідних для обігу. Як зміниться кількість грошей, якщо сума продаж зросте у 1,5 рази, а гривня буде обертатися 10 разів за рік?
Задача 2 Визначте суму цін товарів, що реалізуються, якщо загальна сума грошей, необхідних для обігу, дорівнює 20 млн. гривень, сума цін товарів, проданих у кредит, – 60 млн. гривень, сума платежів за борговими зобов’язаннями – 40 млн. гривень, сума взаємопогашуваних безготівкових платежів – 20 млн. гривень. Одна гривня обертається за рік 8 разів. Задача 3 Ціни споживчого кошика поточного року становлять 560 гривень, а минулого – 520 гривень. Індекс цін минулого року становив 105 %. Визначте: а) індекс цін поточного року; б) темп інфляції. Задача 4 В Україні швидкість обертання однієї гривні в рік, що використовується в середньому для реалізації товарів та послуг становить 8 разів. Середній рівень цін, що сформувався на товари та послуги в країні складає 450 гривень. Фізичний обсяг товарів та послуг, що були реалізовані в поточному році склав 10 млн. одиниць. Визначте середню масу грошей (за рівнянням І. Фішера), що перебуває в обороті на даний період часу. Які фактори впливають на швидкість обертання грошової одиниці. Задача 5 Вкажіть функції, у яких використані гроші, у таких випадках: а) визначення ціни товару; б) купівля товару за готівку; в) купівля в кредит; г) оплата боргу; д) виплати заробітної плати; е) заощадження з метою покупки; ж) облік витрат на виготовлення продукції; з) вкладання грошей у банк; і) розрахунки по визначенню економічної ефективності. Методичні поради:
1) Темп інфляції показує, як змінилася сама інфляція за певний період часу (прискорилась чи сповільнилась) і визначається за формулою:
Темп інфляції = * 100 %, де
- індекс цін у поточному періоді; - індекс цін у минулому (базовому) періоді.
2) Рівняння І. Фішера має вигляд: M * V = P * Q, де M – кількість грошей, що перебувають в обігу; V – швидкість обігу грошей; P – рівень цін; Q – реальний обсяг національного виробництва.
3) Кількість грошей в обігу визначається на наступною формулою:
КГ ,
Де: СЦ – сума цін товарів, що призначено для реалізації; К – сума цін товарів, що продані у кредит; П – платежі за якими настав строк сплати; ВЗ – платежі, що взаємозараховуються; О – середня швидкість обороту грошової одиниці.
|