Хід роботи. Шум – надзвичайно потужне джерело небезпеки і дискомфорту у місцях постійного проживання людей та їх скупчення
Шум – надзвичайно потужне джерело небезпеки і дискомфорту у місцях постійного проживання людей та їх скупчення. Це звукові коливання у діапазоні 16Гц – 20кГц. Для вимірювання рівнів шуму використовується логарифмічна одиниця – бел (десята її частина – дБ).
1дБ=10Б=20LgP/P0,
де Р – звуковий тиск у просторі, Па; Р0 – поріг чутності людини, мінімум її сприйняття звукових коливань, 10-5Па.
Шум здатний викликати зниження слуху, нервові розлади, серцево – судинні захворювання (гіпертонію), впливати на роботу травної системи. Шум розглядають як фактор, що в цілому погіршує умови існування і веде до скорочення тривалості життя людини. Згідно з діючим в Україні стандартом, рівень шуму, що створюється автотранспортом (акустична характеристика) визначається на відстані 7,5м від першої (ближньої) до розрахункової точки смуги транспортного потоку. Якщо шумоміру у дослідників немає, то наближене значення рівня шуму на вказаній відстані (V7) визначають за формулою Орнатського, яка враховує фізичні закони поширення звукових хвиль у навколоземному просторі:
V7 = 44+11,8 lgN+Σn, дБА
де N – інтенсивність руху транспортного потоку, авто/вимір.; n – сума поправок, яка враховує відхилення умов від типових; поправки визначаються за формулою:
Σn = + ХN+XV+XI+XT,
де ХN - поправка на співвідношення громадського і вантажного транспорту в транспортному потоці (збільшується на 1дБА на кожні 10% відхилення від 60%-го відношення); XV - поправка на відхилення швидкості руху (зростає на 1 дБА на кожні 10% відхилення від 40 км/год); XI – поправка на схил дороги (зростає на 1 дБА на кожні 20 схилу дороги), можна визначити за табл. 8; XT – за наявності трамваю впродовж вулиці ця поправка становить + 3 дБА.
Розраховують рівень шуму на автомагістралі на відстані, що нас цікавить (Vн),за формулоюКарагодіна:
Vн = V7 – Х1 – Х2 –Х3 – Х4, дБА де Vн – рівень шуму від джерела на відстані, що цікавить (Рн – метрів); V7 – рівень шуму на відстані 7,5м від джерела; Х1 – зниження шуму внаслідок поширення звукових хвиль в атмосфері; визначається таким чином:
Х1 = 10 lg(Рн/Р7),
де Рн – точка за н –метрів від джерела; Р7 – точка за 7,5метрів від джерела, нормативна точка вимірювання.
Х2= Кп∙Х1,
де Кп – коефіцієнт поглинання шуму, який дорівнює для асфальту 0,9, для відкритого ґрунту – 1, для газону – 1,1.
Х3 = К3∙ Х1,
де К3 – коефіцієнт зниження звукової енергії зеленими насадженнями, що становить 1,2 смуги з двох рядів дерев з чагарником середньої щільності та шириною 6м і 1,5 – для тієї самої смуги з чагарником і деревами, що мають висоту не менше 7м і крони яких вже зімкнулися.
Х4 – поглинаючий ефект будівель (умовно приймається за 25дБА). У годину „пік” рівень шуму приблизно становить на відстані 7,5м від краю дороги близько 80дБА.
Таблиця 8. Поправка ХІ на схил дороги, дБА
Таблиця 9. Допустимі рівні шуму на різних за характером територіях
Порівняйте розрахований рівень шуму поблизу будівлі університету та всередині приміщення з допустимими рівнями (таблиця 9). Якщо шумове забруднення вище допустимого, то результати розрахунків можуть бути підставою для прийняття рішень щодо озеленення території чи вжиття інших шумозахисних заходів. Як правило, у містах джерелом шуму є рух декількома вулицями, що перетинаються і створюють підвищення рівнів звуку, порівняно з єдиним джерелом. У цьому випадку, необхідно визначити інтенсивність руху транспорту усіма прилягаючими до даної місцевості вулицями, для кожної розрахувати рівні шуму в джерелі та зменшення шуму, що спостерігалося б у певній точці простору, якби джерело звуку було єдиним. Додавання рівнів шуму від різних джерел відбувається за логарифмічним законом. Для цього можна скористатися табл. 10. Таблиця 10. Додавання рівнів звуку
* Додавання необхідно проводити по черзі для пари значень рівнів шуму
Таблиця 11 –Шкала інтенсивності звуку, дБА
Контрольні запитання 1. Який негативний вплив чинить автотранспорт? 2. Що можна зробити для зменшення шумового навантаження? 3. Що б ви запропонували для зменшення забруднення повітря і ґрунтів викидами автотранспорту? І 4. Який фізіологічний вплив чинить оксид карбону (II)? 5. Чи влаштовує вас розташування будинку, в якому ви мешкаєте, а також навчального закладу з екологічної точки зору? Що б ви хотіли змінити? 6. Що можна зробити з метою поліпшення звукоізоляції, зменшення запиленості вашого подвір’я? 7. Назвіть наслідки негативного впливу шуму на здоров’я людини?
|