Лабораторна робота № 8. В процесі заняття студенти повинні вивчити теоретичні положення, конструкції дозиметричних приладів
В процесі заняття студенти повинні вивчити теоретичні положення, конструкції дозиметричних приладів, правила користування приладами. Знайомство з методикою проведення вимірювань здійснюється під керівництвом викладача.
5.1Ппідготувати прилад ДП-5А до роботи, для цього виконати: 1. Зовнішній огляд. 2. Перевірку справності джерела живлення, яка виконується в наступній послідовності: а) ручку "Режим" повернути вліво, підключивши джерело живлення; б) включити прилад, поставивши перемикач під-діапазонів в положення "Реж.", і обертаючи ручку "Режим" управо, встановити стрілку приладу на мітку шкали. Якщо стрілка приладу відхилиться недостатньо, слід перевірити придатність джерела. Перевірку працездатності приладу, для чого необхідно: а) відкрити радіоактивний препарат, обертаючи захисну пластинку навколо осі; б) повернути екран в положення "Б"; в) підключити телефон; г) встановити зонд опорними виступами на кришку футляра так, щоб стронцієве джерело знаходилося напроти вікна зонда; д) послідовно перемикаючи під-діапазони "x1000", "х100", "x10", "х1" і "x0,1", прослуховувати клацання в телефонах і стежити за відхиленням стрілки вимірювального приладу. При нормальній роботі приладу клацання в телефонах чутні на всіх під-діапазонах, а стрілка мікро амперметра повинна заскалювати на VI і V під-діапазонах, відхилятися на IV під-діапазоні. На III і II під-діапазонах стрільця може не відхилятися із-за недостатньої активності джерела. е) порівняти показання приладу на діапазоні x10 з показами, записаним у формулярі на прилад при останньому градуюванні. Перевірка градуювання приладу проводиться один раз в півроку для експлуатованих приладів і один раз в рік при їх зберіганні. ж) ручку перемикача поставити в положення "Реж." Прилад готовий до роботи.
5.2. Провести вимірювання рівнів радіації від контрольних радіоактивних препаратів. Порядок вимірювання рівнів радіації на місцевості. При вимірюванні прилад знаходиться на висоті 0,7 - 1,0 м від землі. Зонд футляра не виймається. Екран зонда в положенні «Г».Показання знімаються на 1 під-діапазоні ("200") за нижньою шкалою від 0 до 200 Р/год. Якщо показання приладу в під-діапазоні "200" незначні - менше 5 Р/год, то слідує перемикач під-діапазонів по показання приладу в під-діапазоні "200" незначні - менше 5 Р/год, то слідує перемикач під-діапазонів поставити в положення "x1000" і відлік проводити за верхньою шкалою. Одержану величину в мР/год помножити на коефіцієнт під-діапазону.
Порядок вимірювання радіоактивної зараженості. Перед проведенням вимірювань ступеня зараження шкірних покривів людей, сільськогосподарських тварин, одягу, харчів, води, транспорту, промислового устаткування і інших предметів визначають величину гамми фону на відстані 15-20 м від об'єкту. При цьому зонд повинен знаходитися на висоті 0,7-1,0 м від землі. Вимірювання проводять на під-діапазонах "x1000", "х100", "xl00", "xl", "x0,1", знімаючи показання за верхньою шкалою приладу в мР/год і умножаючи на коефіцієнт, відповідний положенню перемикача під-діапазонів. Це перше вимірювання. Після цього зонд виступами вперед підносять до обстежуваного об'єкту на відстань 2-3 см, поволі переміщають над поверхнею об'єкту (екран зонда в положенні "Г") і проводять друге вимірювання. Різниця між другим і першим вимірюваннями дає величину ступеню зараженості об'єкту. - Виявлення бети випромінювань. Виявлення випромінювань бети проводиться в наступній послідовності: - зонд розташовується в 1-2 см від поверхні об'єкту; - перемикач під-діапазонів ставиться послідовно в положенні "x0,1", "x l" або "x 10" до відхилення стрілки в межах шкали; - проводиться два виміри, один - в положенні екрану зонда "Г", другий – в положенні екрану зонда "Б". Різниця результатів вимірювань указує на наявність бети випромінювань. При визначенні ступеня зараження води відбирають дві проби загальним об'ємом 1,5 - 10 л. Одну - з верхнього шару водо джерела, іншу – з глибокого шару. Вимірювання проводять зондом в положенні "Б", розташовуючи його на відстані 0,5-1см від поверхні води, і знімають показ за верхньою шкалою.
5.3 Підготувати індивідуальний дозиметр ДКП-50А до роботи та ознайомитися з правилами його використання. Перед видачею дозиметра на руки його можна зарядити. Для чого: - відгвинтити захисну оправу дозиметра і захисний ковпачок зарядного гніздо, ручку потенціометра повернути повністю вліво; дозиметр вставити в зарядне гніздо ЗД-5, при цьому включається підсвічування і висока напруга; - спостерігаючи в окуляр, злегка натиснути на дозиметр і повертати ручку потенціометра управо до тих пір, поки зображення нитки на шкалі дозиметра не перейде на "0", після чого вийняти дозиметр із зарядного гнізда; - перевірити положення нитки при денному світлі, в вертикальному положенні нитки її зображення повинне бути на "0"; - загорнути захисну оправу дозиметра і ковпачок зарядного гнізда. У неробочому стані дозиметри повинні зберігатися зарядженими в сухому приміщенні, при+20'С, у вертикальному положенні.
6. ЗМІСТ ЗВІТУ Звіт має відбити такі питання: 1. Мета роботи. 2. Принципи роботи дозиметричних приладів, конструкції та правила користування приладами. 3. Результати вимірювань та висновки по роботі. 4. Дата та підпис студента. Лабораторна робота № 8 Випробування Будівельних розчинів
|