Зміна обсягу попиту і зміна попиту в цілому
Існує принципова різниця між зміною величини попиту (обсягу попиту) і зміною попиту (попиту в цілому). Якщо при зменшенні ціни від Р1 до Р2 обсяг попиту збільшується від Q1 до Q 2 (див. графік 2.1), ми говоримо про зміну величини попиту, яка може бути показана динамікою попиту вздовж кривої попиту D від точки a до точки b (a-> b). Тобто дія цінових факторів приводить до зміни величини попиту, що спостерігається з процесі його переміщення від однієї до іншої точки кривої попиту (D), яка залишається незмінною. Попит на товар визначається всією кривою попиту (D). У процесі розвитку економічного життя попит на різні товари постійно змінюється. Динаміка та характер цих змін обумовлюється змінами всіх факторів, що впливають на попит. У цьому випадку відбувається зміна попиту в цілому, тобто попит на певний товар змінюється (збільшується чи зменшується) при кожному значенні ціни (Р1, Р2,..., Рn). Геометрично зміна попиту (його збільшення чи зменшення) відображається переміщенням кривої попиту D право (D1↑) чи вліво (D2↓) (графік 2.3).
Графік 2.3. Зміна попиту. Переміщення кривої D в положення D1 може відбуватися під впливом збільшення доходу споживача, переміщення кривої D в положення D2 – під впливом його зменшення. Переміщення кривої попиту вправо означає збільшенняпопиту (D1), переміщення кривої попиту вліво — зменшенняпопиту (D2).
Фактори, що приводять до переміщення кривої попиту Поняття «зміна попиту» (переміщення кривої попиту вправо чи вліво) не слід змішувати з поняттям «зміна обсягу попиту», тобто з переміщенням по кривій попиту вниз чи вгору. В останньому випадку при такому переміщенні сам попит не змінюється, а збільшується чи зменшується Q — кількість товару, на яку змінюється обсяг попиту за тією чи іншою ціною (графік 2.4). Графік 2.4. Зміна обсягу попиту
|