Складні (точні) методи визначення потреб у інвестиціях в ОВФ та ОК.
Інвестиції у ОВФ - Іовф визначають таким чином: - у будівництво – Ібуд (при будівництві підприємства або при будівельних роботах у випадку реконструкції, розширення виробництва) - складають кошторис витрат на будівництво; якщо неможливо скласти кошторис, витрати на будівництво можуть бути визначені на основі вже відомих витрат на будівництво аналогічних об’єктів або експертне; - в устаткування - Іуст – складають кошторис витрат на придбання та монтаж устаткування. Інвестиції в устаткування визначають за формулою Іуст = Впу + Д – Л, де Впу – витрати на придбання та монтаж устаткування; Д – витрати на демонтаж устаткування, яке знімають; Л– виручка від реалізації устаткування, яке знімають та реалізують. Вартість придбання устаткування визначають за формулою Впу = 1,1 ´ (Вуст +Тр +Зс +М), де Вуст – вартість устаткування, яке встановлюють; Тр – транспортні витрати на доставку, беруть на рівні 3-5% від Вуст; Зс – заготівельно-складські витрати, беруть у розмірі 2% від Вуст; М – витрати на монтаж, беруть у розмірі 10-20% від Вуст; 1,1 – коефіцієнт, який враховує витрати на тару, запасні частини, витрати на комплектацію, націнки постачальницьких організацій та інше. Витрати на демонтаж - Д визначають у процентах від первинної вартості устаткування у розмірі: 7% - при продажу іншим організаціям та при пакуванні і змазці устаткування; 6% - при подальшому використанні устаткування без пакування і змащення; 4% - при використанні устаткування на брухт. Ліквідну вартість – Л визначають таким чином: - у випадку продажу устаткування (подальшому використанню) – виходячи з його залишкової вартості (на рівні, більше або менше – на підставі експертної оцінки в залежності від попиту на це устаткування); - у випадку використання устаткування на брухт – виходячи з ваги устаткування та ціни 1 тонни брухту.
У випадку будівництва підприємства та оснащення його комплектним устаткуванням у якості Іуст беруть вартість всього комплекту разом з доставкою та монтажем – за ціною фірми – виготовлювача устаткування (наприклад, фірми “PROKOP”).
Інвестиції у ОК - Іок визначають за формулою Іок = ОКзап + ОКзад + ОКпрод, де ОКзап – оборотні кошти, які потрібні на створення запасів сировини та матеріалів; ОКзад – оборотні кошти, які потрібні на заділи сировини та матеріалів у виробництві; ОКпрод – оборотні кошти, які забезпечують оборот продукції (запаси продукції на складі, продукції у дорозі, оплату за отриману продукцію). ОКзап визначають виходячи з обсягу споживання сировини чи матеріалів за добу – Vдоб, норми запасу у добах – Ндіб та ціни сировини чи матеріалів – Ц за формулою: ОКзап = Ц ´ Vдоб ´ Ндіб Наприклад: - норма запасу зерна на млині – 30 діб, обсяг переробки зерна за добу – 200 т, ціна зерна – 1000 грн; ОКзап зерна дорівнює 6 млн.грн (1000´200´30/1000); - норма запасу мішків на млині – 30 діб, обсяг вибою борошна у мішки вагою 50 кг за добу – 50 т, ціна мішка – 5 грн; кількість мішків, в які вибивають борошно за добу - 1000 (50000/50). ОКзап мішків дорівнює 150 тис.грн (5´1000´30/1000). ОКзад та ОКпрод визначають виходячи з обсягу виробництва продукції за добу за добу – Vдоб, сумарної тривалості часу переробки сировини та виготовлення продукції, часу знаходження продукції на складі, часу знаходження продукції у дорозі та часу оплати за отриману продукцію у добах – Ндіб та собівартості продукції – Спрод за формулою ОКзад+прод = Спрод ´ Vдоб ´ Ндіб Наприклад, собівартість продукції – 700 грн/т, обсяг виробництва продукції за добу – 190 тонн, тривалість переробки сировини та виготовлення продукції – 1 доба, знаходження продукції на складі – 3 доби, знаходження продукції у дорозі – 2 доби, оплата за отриману продукцію здійснюється за 4 доби. ОКзад+прод = 700 ´ 190 ´ 10/1000 = 1330 тис грн Загальна сума потрібних оборотних коштів у наведеному прикладі дорівнює: Іок = 6000 + 150 + 1330 = 7480 тис грн = 7,48 млн грн Витрати на рекламу (Ірек) беруть у розмірі 2-5% від реалізації продукції. 3.5 Зміст «Висновків» У «Висновках» необхідно зробити висновок про доцільність та ефективність проведення науково-дослідної роботи. Для цього необхідно зіставити суми інвестицій у проведення НДР та впровадження її результатів на підприємстві (І) з прибутком (П), який очікується. Якщо співвідношення <= 3, можна зробити попередній висновок про доцільність проведення НДР та ефективність впровадження її результатів у виробництві.
|