Організація навчального процесу на філологічному факультеті у внз.
Основним завданням навчального процесу (від лат. "рrocesus" - просування вперед) у вищій школі є цілеспрямована і планомірна підготовка майбутніх фахівців різного профілю до творчої життєдіяльності у сучасному суспільстві. Навчальний процес у вищій школі - це система організації навчально - виховної діяльності, в основу якої покладено органічну єдність і взаємозв'язок викладання (діяльність викладача) і учіння (діяльність студента), спрямованих на досягнення цілей навчання, розвитку особистості студента, його підготовки до професійної діяльності. За висловом відомого дидакта, академіка Ю.К. Бабанського: "Процес навчання - це цілеспрямована взаємодія вчителя та учнів, у ході якої розв'язуються завдання освіти, виховання і загального розвитку особистості". У процесі навчання відбувається передача накопиченого попередніми поколіннями соціального досвіду і його трансформація. Факультет – основний організаційний і навчально-науковий структурний підрозділ вищого навчального закладу третього та четвертого рівнів акредитації, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії. Факультет створюється рішенням Вченої ради вищого навчального закладу за умови, якщо до його складу входить не менше ніж три кафедри і на ньому навчається не менше ніж 200 студентів денної (очної) форми навчання. Керівництво факультетом здійснює декан. Декан факультету може делегувати частину своїх повноважень своїм заступникам.
Декан видає розпорядження, що стосуються діяльності факультету. Розпорядження декана є обов'язковими для виконання всіма працівниками факультету і можуть бути скасовані керівником вищого навчального закладу. Керівник вищого навчального закладу відміняє розпорядження декана, які суперечать закону, статутові вищого навчального закладу чи завдають шкоди інтересам вищого навчального закладу. Вчена рада факультету є колегіальним органом факультету вищого навчального закладу третього і четвертого рівнів акредитації. Студентське самоврядування. Студентське самоврядування – організована студентська діяльність, спрямована на гармонійний розвиток особистості, усвідомлення обов'язків та захист прав та інтересів студентів. Основні завдання студентського самоврядування: - виховання відповідального ставлення студентів до своїх обов'язків; - активізація навчальної, наукової і громадської діяльності студентів; - співпраця і взаємодія з керівництвом факультету та університету; - захист прав та інтересів студентів; - сприяння працевлаштуванню студентів та випускників; - співпраця із соціальними службами по організації допомоги малозабезпеченим студентам; - організації побуту та відпочинку студентів, культурно-освітніх та інших заходів. Основні види навчальних занять На філологічних факультетах основними видами навчальних занять є: - лекції; - лабораторні заняття; - практичні заняття; - семінарські заняття; - самостійна робота під керівництвом викладача; - індивідуальні заняття; - консультації; - виробнича практика; - курсова робота; - дипломна робота. - самостійна позааудиторна робота. Процес навчання на факультеті визначається зовнішніми (об'єктивними) і внутрішніми (суб'єктивними) чинниками. До внутрішніх чинників слід віднести особистісні риси студента: особливості його темпераменту, характеру, мислення, пам'яті, пізнавальних можливостей, здібностей, мотивацію учіння, попередній досвід, рівень знань, стиль навчально - пізнавальної діяльності. До зовнішніх чинників відносять зміст і методи навчання, рівень професійної підготовки викладача, умови навчання у вищому навчальному закладі, соціальне оточення студента.
Однією з найбільших важливих особливостей навчального процесу на факультеті є його спрямованість на ефективну професійну підготовку майбутніх фахівців. Ідея професійної спрямованості викладання всіх навчальних дисциплін повинна бути провідною. Організація навчального процесу за кредитно-модульною системою Креди́тно-мо́дульна систе́ма (КМС) організації навчального процессу — це форма організації навчального процесу, яка ґрунтується на поєднанні модульних технологій та використання залікових одиниць — залікових кредитів. Поширеною є кредитна система, яка ґрунтується на принципах Європейської кредитно-трансферної системи — ECTS. Кредитно-модульна система організації навчального процесу передбачає можливість складання індивідуальних навчальних планів для окремих студентів. Випускники філологічного факультету можуть працювати: • вчителями загальноосвітніх шкіл; • викладачами вищих навчальних закладів різних рівнів акредитації; • психологами у медичних закладах, реабілітаційних центрах, органах міліції та СБУ, на виробництві тощо; • редакторами, видавцями, журналістами, коректорами у редакціях та видавництвах, у рекламних та РR-агентствах, прес-секретарями; • дикторами, ефірними ведучими радіо- та телевізійних програм; • перекладачами у закладах, що співпрацюють з іноземцями; • в управлінських та соціальних структурах; • продовжують навчання в аспірантурі.
|