Експериментальна частина. 7.3.1. Методика визначення вмісту СО2 у ХП-В
7.3.1. Методика визначення вмісту СО2 у ХП-В. Сутність методу полягає у вимірі об'єму газоподібного діоксида вуглецю (вуглекислого газу), що виділяється при розкладанні проби (@1 г) ХП-В соляною кислотою (r=1.08-1.15 г/см3). Визначення проводиться в приладі – кальцимірі (рис.7.1) із внутрішнім об'ємом 200±50 см3. Для визначення вмісту СО2 у ХП-В. 1) Підняти склянку 3 (рис. 7.1), заповнити циліндр і газову бюретку 1 розчином (підфарбована дистильована вода) до верхньої кругової мітки, позначеною цифрою 0, закрити кран. 2) Перевірити кальцимір на герметичність. Для цього краном відключити газову бюретку від атмосфери і з'єднати її з реакційною камерою 4, відкрити зливальний кран і стежити, щоб після зливу розчину з циліндра 3 у газовій бюретці не спостерігалося подальшого зниження рівня. Заповнити знову циліндр 3 і газову бюретку 1 розчином до мітки, закрити кришку і розпочати експеримент. Рисунок 7.1–Установка для визначення вмісту СО2 (кальцимір): 1-Газова бюретка, 2-Мантія з гумовими пробками; 3-Циліндр із краном; 4-Реакційна камера з пробіркою
3) Зважте на аналітичних терезах навіску ХП-В m = 1г обережно помістіть її дно попередньо висушеної склянки із пробіркою. У пробірку за допомогою піпетки Мора з резиновою грушею обережно налити концентровану кислоту (5 мл). Для сполучення навіски ХП-В з кислотою склянка нахиляється і встряхується, при цьому буде відбуватися реакція. Одночасно відкрити кран і стежити, щоб рівні рідини в газовій бюретці і циліндрі були однакові. Повне розкладання навіски ХП-В визначається припиненням виділення бульбашок газу на поверхні розчину в реакційній камері і повному розчиненні ХП-В. 4) Залишити прилад у спокійному стані протягом 10 хвилин. При цьому відбудеться вирівнювання температури реакційної камери і газової бюретки з температурою навколишнього повітря. Записати показання термометра і барометра (барометричний тиск повітря), що необхідні для приведення об'єму вуглекислого газу, що виділився до нормальних умов. 5) Привести об'єм отриманого газу в бюретці до атмосферного тиску навколишнього повітря. Це досягається встановленням меніска в циліндрі на одному рівні з меніском у газовій бюретці. 6) Зробіть відлік (замір) об'єму газу в см3 за меніском води в бюретці (записати результат). Отримана величина і є об'ємом виділеного СО2 (). Кількість дослідів при проведенні аналізу ХП-В повинно бути не менше трьох, розбіжність показань у дослідах не повинно перевищувати 0,2 – 1 %. 7.3.2. Методика визначення вологості. У скляний тарувальний бюкс переносять навіску випробуваного XП-В – 2-3г (із точністю до 0,001 г). Потім навіску у відкритому бюксі (m1) сушать у сушильній шафі при температурі 200-2150С на протязі 15 хв., після чого бюкс витягають, закривають кришкою, охолоджують у эксикаторі над прожареним хлоридом кальцію або концентрованою сірчаною кислотою (як вологопоглинач) і знову зважують (m2). Проводять три досліди, за результатами яких виводять середню величну (розбіжність не більш 0,5%). Визначення часу захисної дії ХП-В. Метод визначення часу захисної дії ХП-В полягає у встановленні зміни маси навіски хімічного поглинача, підданого опрацюванню вуглекислим газом. При пропускании вуглекислого газу через хімічний поглинач у трубці буде проходити реакція:
ΔНхр (7.1) Як видно з формули, це екзотермічна реакція, яка проходить із виділенням тепла (ΔНхр<0). Подача вуглекислого газу повинна робитися до закінчення реакції тобто до повного охолодження ХП-В і випарування вологи в трубці. 7.3.3 Обробка результатів. Відсотковий вміст діоксиду вуглецю в ХП-В визначається за формулою: (7.2) де: 0,001977 – маса 1 см3 СО2 в г; V0 – об'єм СО2, приведений до нормальних умов (00С і 760 мм.рт.ст), см3. (7.3) К – поправочний коефіцієнт (табл.7.1); m- маса навіски ХП-В, г. Вміст вологи у відсотках обчислюють за формулою: W=[(m1–m2)/m]·100% (7.4) де; m - маса навіски ХП-В, г; m1 – маса бюкса з навіскою ХП-В до сушки, г; m2 – маса бюкса з навіскою ХП-В після сушки, г.
Таблиця 7.3 – Значення поправочного коефіцієнту
Визначення часу захисної дії ХП-В. Знаючи величину привіски , відсотковий вміст вологи в ХП-В, за графіком (рис. 7.2) визначають час захисної дії ХП-В - t, хв/кг. Величину привіску маси визначають як:
(7.5) де: - величина привіску, г; А1 – маса ХП-В до дослідів, г; А2 – маса ХП-В після дослідів, г. Рисунок 7.2 – Час захисної дії ХП-В 1- Вологість 16%; 2- Вологість 17%; 3- Вологість 18%; 4- Вологість 19%; 5- Вологість 20%; 6- Вологість 21%
|