ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СТАТУСУ ШКОЛЯРА. (АЛГОРИТМ РОБОТИ ШКІЛЬНОГО ПСИХОЛОГА В ШКІЛЬНІЙ ПАРАЛЕЛІ: з дітьми, батьками, педагогами)
2. Названі ті сфери психічного життя школяра, в яких виявлені, визначені порушення чи відхилення від вікової психологічної чи соціальної норми і описані конкретні прояви цих порушень. Мова йде про такі явища як розумове зниження по відношенню до вікової норми, психічні порушення, що проявляються в особистісних акцентуаціях чи відхиленнях в поведінці, асоціальних проявах та ін. За можливості вказуються причини існуючих порушень. 3. Названі ті сфери психічного життя школяра, розвиток яких характеризується вираженими індивідуальними особливостями і описані їх реальні прояви. 4. Перераховані адекватні, з точки зору психолога, форми супроводу. Представляючи дані психолог може використовувати первинні дані, однак іншим учасникам консиліуму для ознайомлення і роботи представляються лише тексти додатків. Загалом інформація психолога поділяється на дві групи: 1) інформація про конкретних школярів; 2) узагальнена інформація по класу чи паралелі. Інформація по класах являє собою зведені таблиці показників, що вивчаються у даному психодіагностичному мінімумі подається у вигляді загальних тенденцій і стані школярів. КЛАСНИЙ КЕРІВНИК подає педагогічну характеристику навчання, діяльності і поведінки конкретних школярів і класу в цілому, яка повинна стосуватися: труднощів учня в різних педагогічних ситуаціях, особливостей індивідуальних рис навчання школяра, спілкування, самопочуття. Характеристика школяра може складатися з наступних показників: ЯКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:
ПОКАЗНИКИ ПОВЕДІНКИ І СПІЛКУВАННЯ В НАВЧАЛЬНИХ СИТУАЦІЯХ: 1. Опис і оцінка поведінки з точки зору навчальної активності і зацікавленості. 2. Опис і оцінка поведінки з точки зору дотримання загальноприйнятих правил. 3. Індивідуальні особливості і труднощі, які виникають в процесі спілкування з педагогами і однолітками.
ПОКАЗНИКИ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ В НАВЧАЛЬНИХ СИТУАЦІЯХ:
Даючи характеристику варто зупинятися лише на тих показниках, які містять інформацію важливу для даного консиліуму.
ПЕДАГОГИ-ПРЕДМЕТНИКИ включаються в обговорення за схемою повідомлення класного керівника.
За постійності використання такої схеми педагоги накопичують досвід і формують навички спостереження за визначеною схемою, формування своїх думок і висновків.
МЕДИЧНИЙ ПРАЦІВНИК висвітлює інформацію за трьома основними показниками: ФІЗИЧНИЙ СТАН ДИТИНИ НА МОМЕНТ ПРОВЕДЕННЯ КОНСИЛІУМУ: 1. відповідність фізичного розвитку віковим нормам.
Інформація про дитину надається за тими пунктами характеристики, в яких містяться важливі для супроводу дані.
СОЦІАЛЬНИЙ ПЕДАГОГ може взяти на себе організаційні обов’язки, пов’язані з консиліумом, а також допомогти класному керівникові в реалізації рішень консиліуму. Може професійно здійснити ті рішення консиліуму, які стосуються безпосередньої роботи з сім’єю.
ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА, який приймає участь у консиліумі, є ведучим консиліуму. Він збирає інформацію про тих учнів, у відношенні яких передбачається індивідуальне обговорення і розробляє схему проведення консиліумів. А також він забезпечує, згідно річного плану психолога, години в розкладі для якісного проведення діагностичного мінімуму. Обговорення даних встановлює за наступним планом (слідкує за регламентом обговорення) 1. Обговорення стратегії супроводу тих учнів, які за даними учасників супроводу є найбільш “проблемними”. 2. Обговорення стратегії супроводу учнів з “потенційними” проблемами. 3. В останню чергу розробляються стратегії розвиваючого супроводу для “психологічно благополучних” школярів. І ЕТАП РОБОТИ КОНСИЛІУМУ: ОБГОВОРЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ВИПАДКІВ: Здійснюється інформаційний обмін між учасниками консиліуму і взаємні відповіді, які слугують основою для опису психолого-медико-педагогічного стану школяра. Учасники консиліуму можуть побачити і зрозуміти проблеми учня не будучи обмеженими своїми професійними задачами. ІІ ЕТАП РОБОТИ КОНСИЛІУМУ:АНАЛІЗ ДАНИХ ПО ПАРАЛЕЛІ і вироблення відповідних рекомендацій надасть наступне: 1. Важливу інформацію про різні тенденції в стані психолого-медико-педагогічного стану школяра паралелі. 2. Знаючи інформацію можна вносити змістовні осмислені зміни в навчальний і виховний процес, планувати психологічну і педагогічну роботу з паралеллю, організовувати просвітницьку роботу і консультативну з педагогами і батьками. 3. Можуть бути
|