Вимоги, які пред'являються до ТЗСП
ТЗП розробляються на підставі відповідних документів, якими визначаються наступні основні групи вимог: - вимоги за призначенням; - вимоги по живучості і стійкості до зовнішніх впливаючих чинників - вимоги по надійності - вимоги по ергономіці, населеності і технічній естетиці - вимоги по експлуатації, зручності технічного обслуговування, ремонту і зберігання - вимоги по транспортабельній - вимоги по безпеці - вимоги по забезпеченню збереження державної і військової таємниці - вимоги по стандартизації і уніфікації - вимоги по технологічності - конструктивні вимоги
Основні вимоги за призначенням: Залежно від функціонального призначення засоби перекачування повинні забезпечувати виконання наступних операцій (перелік операцій уточнюється в ТТЗ на конкретний виріб): - перекачування компонентів ракетного палива (нафтопродуктів) із залізничних, автомобільних цистерн і тари в резервуари складу або з резервуарів складу в залізничні, автомобільні цистерни і тару; - внутрішньо складське перекачування пального і масел по складських трубопроводах; - заправку баків автомобілів фільтрованим пальним і маслами. Засоби перекачування повинні бути пристосовані для роботи в комплекті з табельними технічними засобами польових складів ракетного палива і польових складів пального. Вимоги до складових частин засобу перекачування: Двигун силового агрегату підбирається з числа тих, що серійно випускається промисловістю і має перспективу подальшого виробництва не менш 10 років. Тип і параметри насосів відповідають уніфікованому ряду насосів СП. Підтікання перекачуваної рідини через ущільнення торця повинне бути не більше 30 мл/год.. У непрацюючого насоса підтікання не допускається. Коефіцієнт корисної дії насоса при роботі на номінальному режимі повинен бути не менш 60%. Тривалість роботи насоса динамічного типу при закритій напірній засувці (вентилі) повинна бути не менш 3 хвилин. Марка (модель) автомобільного шасі або шасі причепа, використовуваного як транспортна база, входить в перелік типажу військової автомобільної техніки для Збройних Сил. Шасі причепа має ручне (стоянка) гальмо, що утримує при стоянці на ухилі в 14 градусів (25%). Конструкція засобів перекачування забезпечує можливість швидкого і зручного приєднання всмоктувальних, напірних, зачисних рукавів і звільнення їх від залишків перекачуваної рідини. Самовсмоктувальний пристрій повинен забезпечувати заповнення насоса за час не більше 3 хвилин. Компоновка устаткування не повинна погіршувати ходові якості шасі і виходити за межі встановлених габаритів. Пульт управління і контролю має контрольно-вимірювальні прилади, що діагностують параметри функціонування двигуна і насоса, а також світлосигнальні елементи захисної автоматики. Захисний капот має необхідну кількість люків і дверей, що забезпечують зручність експлуатації і обслуговування обладнання; двері і люки мають замки з надійною фіксацією їх у відкритому і закритому положеннях. Комплект запасних частин і пристосувань включає пристрій для блокування підвіски шасі.
Додаткові вимоги до ЗП компонентів ракетного палива (КРП): - насоси, використовувані для перекачування окислювача, не допускається використовувати для перекачування пального; - засоби перекачування повинні перекачувати розчини, нейтралізуючі КРП; - засоби перекачування повинні бути обладнані пристроями, що не допускають витоку КРП в навколишнє середовище в процесі перекачування; - конструкційні і експлуатаційні матеріали, використовувані для проточної частини засобів перекачування, не повинні викликати каталітичного розкладання перекачуваної рідини і повинні бути стійкі до дії перекачуваної рідини; - до складу засобу перекачування повинні входити засоби контролю за граничним рівнем наливання КРП в резервуар.
Вимоги до засобів перекачування світлих нафтопродуктів: - засоби перекачування повинні мати здатність перекачування автомобільних бензинів ГОСТ 2084 - 77, дизельних палив ГОСТ 305 - 82, авіаційного бензину ГОСТ 1012 - 72, авіаційного пального ГОСТ 10227 - 86, ГОСТ 12308 - 80; - засоби перекачування повинні мати можливість перекачувати прісну воду із вмістом твердих включень не більше 2% по масі і розміром частинок не більше 1 мм з сумарним напрацюванням не менше 10% ресурсу роботи засобу перекачування, при цьому допускається зниження показників роботи насоса; - при заправці баків автомобілів допускається зниження показників роботи насоса. Вимоги до засобів перекачування в'язких нафтопродуктів: - засоби перекачування повинні мати здатність перекачування моторних масел, мазуту, трансмісійних масел; - насос повинен мати корпус, що підігрівається; - при заправці баків машин допускається зниження показників роботи насоса.
Перекачувальні станції пального (ПСП) призначені:
- для перекачування пального з залізничних цистерн і наливних суден в резервуари складу або з резервуарів складу в автомобільні засоби транспортування; - для різноманітного перекачування на складі і приготовлення суміші; - для заправки гусеничних і колісних машин в системі польових заправних пунктів (ПЗП) і для заправки літаків в системі централізованих заправників; - для подачі пального до початкових насосних станцій польових магістральних трубопроводів (ПМТ). В службі пального використовуються перекачувальні станції ПСП-75, ПСП-160, ПСП-240, технічна характеристика яких приведена в таблиці 1.
Таблиця 1 Технічні характеристики ПСП.
ЦСП-57 ц - центробіжний, с - самовсмоктувальний, п - перекачувальний, 57 - модифікація, 6НГМ7х2 6-Ø всмоктувального патрубка, зменшений у 25 разів, н - нафтовий, г - горизонтальний, 7 - коефіцієнт швидкохідності зменшений у 10 разів, 2 - кількість ступенів; м - модифікація. Мотонасосні установки призначені для перекачування компонентів ракетного палива, пального і мастил з залізничних цистерн і наливних суден в резервуари складів, видачі в наливний транспорт і тару, внутрішнього складського перекачування. На складах ракетного палива використовуються мотонасосні установки таких марок: для перекачування окислювачів МНУК-50 (40,30) для перекачування ракетного пального - МНУРП-75(60,50) для перекачування світлих нафтопродуктів - МНУП-80 (60,20,10) для перекачування мастил і мазутів - МНУМ-60(50,8).
Технічна характеристика мотонасосних установок приведена в таблиці 2.
Таблиця 2. Технічні характеристики МНУ.
Таким чином, ми розглянули класифікацію засобів перекачування пального та їх призначення. Це надасть можливість на практиці застосовувати їх за прямим призначенням
Друге навчальне питання: " Загальна будова перекачувальних станцій, мотонасосних установок та пересувних насосних станцій. Їх компоновка та технологічна схема "
|