Висновок. Матеріал, викладений в лекції має велике як пізнавальне так і практичне застосування для розуміння робочого процесу
Матеріал, викладений в лекції має велике як пізнавальне так і практичне застосування для розуміння робочого процесу, що відбувається в динамічних насосах при експлуатації ТЗПЗ і АЗЗТ. Широке застосування динамічних насосів, особливо відцентрових і вихрових, пояснюється цілим їх переваг в порівнянні з іншими типами насосів. Так відцентрові насоси мають рівномірну і безперервну подачу, достатньо високий к.п.д., нескладність конструкції, надійність і довговічність в роботі, високо оборотність. Установкою у відцентрових насосах вакуумних ступенів і передвключених коліс добиваються усунення таких недоліків як відсутність самовсмоктуючої здатності і низькі анти кавітаційні якості. Основними перевагами вихрових насосів є самовсмоктувальна здатність, яку вони мають безпосередньо або забезпечуються за допомогою простих пристосувань. Використовуються вихрові насоси в основному на АЗЗТ, де низький к.п.д і низькі антикавітаційні якості їх не грають істотного значення. Загальний недолік динамічних насосів - використання їх для перекачування малов'язких рідин. Але для перекачування в'язких рідин використовується інший тип насосів - об'ємні. Отже цей недолік динамічних насосів не має істотного значення. Вузол ущільнення насосів є одним з найважливіших. Надійність його багато в чому визначає надійність, довговічність і безпеку роботи насоса. Зі всього сказаного очевидно, що застосування динамічних насосів на технічних засобах служби пального найближчими роками буде перспективне особливо на засобах перекачування великої продуктивності і на АЗЗТ. Знання і правильне використання розглянутого матеріалу сприятиме умілій експлуатації насосів і підтримці у високій технічній готовності ТЗПЗ і АЗЗТ.
“Відцентрово вихрові, вихрові та об’ємні насоси.” Перше навчальне питання: " Призначення та принцип дії динамічного та об’ємного насосів." На технічних засобах служби пального відцентрові насоси використовуються для перекачування малов'язких рідин, до яких в службі пального відносяться: автомобільні і авіаційні бензини, дизельний і авіаційний гас, компоненти рідкого спецпалива, нейтралізуючі і промивальні рідини, пасивуючі і консервації розчини, вода, спирт, и т.п. Взагалі ж в народному господарстві відцентрові насоси використовуються для перекачування в'язких і малов'язких,холодных і гарячих, чистих і забруднених, нейтральних і агресивних рідин, розчинів і розплавів, суспензій і сипких речовин. Об'ємною називається гідромашина, робочий процес якої заснований на поперемінному заповненні робочої камери рідиною і витискуванням її з робочої камери. Під робочою камерою об'ємної гідромашини розуміється обмежений простір усередині машини, що періодично змінює свій об'єм і що поперемінно сполучається з місцями входу і виходу рідини. Об'ємна машина може мати одну або декілька робочих камер. Відповідно до того, створюють гідромашини потік або використовують його, їх розділяють на об'ємні насоси і гідро двигуні. У об'ємному насосі переміщення рідини здійснюється шляхом витіснення її з робочих камер витискувачами. Під витискувачем розуміється робочий орган насоса, що безпосередньо здійснює роботу витіснення. Витискувачами можуть бути поршні, плунжери, шестерні, гвинти, пластини і т.д. За принципом дії, точніше по характеру процесу витіснення рідини, об'ємні насоси розділяють на поршневі (плунжерні) і роторні. У поршневому насосі рідина витісняється з нерухомих камер в результаті лише поворотно-поступальної ходи витіснювачів (поршнів, плунжерів, діафрагм). У роторному насосі рідина витісняється з переміщуваних робочих камер в результаті обертального руху витіснювачів (шестерень, гвинтів, пластин). Об'ємний гідродвигун - це об'ємна гідромашина призначена для перетворення енергії потоку рідини в енергії руху вихідної ланки. По характеру рухи вихідної (відомого) ланки об'мні гідродвигуни діляться на: гідроциліндри; гідромотори; поворотні гідродвигуни з обмеженим кутом повороту вихідної ланки.
Гвинтовий насос - це роторно- обертальний насос з переміщенням рідини уздовж осі обертання робочих органів. Гвинтові насоси призначені для перекачування неагресивних, таких, що чистих володіють змащувальною здатністю рідин з кінематичною в'язкістю від 0,1 до 60 см2/с і температурою до +250о З.
Пластинчастий насос - це шиберний насос, до числа робочих органів якого входять шибери, виконані у вигляді пластин. Шиберний насос - це роторно-поступальний насос з робочими органами у вигляді шиберів. Роторно-пластинчастий насос - це роторний насос з обертальною і поворотно-поступальною ходою робочих органів. Пластинчасті насоси призначені для перекачування різних рідин. У службі пального пластинчасті насоси застосовуються для перекачування пального і компонентів спеціального палива. Пластинчасті насоси найбільш прості по конструкції і мають високу питому подачу, високий ККД. при порівняно невеликих габаритах. Робочий тиск цих насосів досягає 4-7 Мпа і більш. Витіснювачі пластинчастих насосів виконані у вигляді пластин. За принципом дії ці насоси бувають одноразової і двократної дії.
Друге навчальне питання: " Будова та робота відцентрових, вихрових, гвинтових та поршневих насосів. " На технічних засобах служби пального застосовуються велика кількість різноманітних марок відцентрових насосів. Ми роздивимося устрій і роботу основних марок відцентрових насосів. а). Конструкція і робота насосівтину СЦН. До насосів типу СЦН відносяться насоси марок СЦН-60. СЦН-60М. СЦН-20-40, СЦН-20-40А. Вони призначені для перекачування маловязких рідин. Встановлюються: - СЦН-60 - на МНУГ-60, АЦ-8.5-255Б; - СЦН-60М - на ПСП-75 АЦ- 8,5-255Б. МНУГ-60: - СЦН-20-40 і СЦН-20-40А - на МНУГ-20.
Конструкція насосів СЦН-60, СЦН-20-40: Насос складається з таких вузлів: - вузла корпуса насоса: - вузла ротора насоса; - вузла само всмоктувального пристрою; - вузла ущільнення. Вузол корпуса насоса складається з: - корпуса (АС-9); - усмоктувального патрубка; - усмоктувальної кришки; - проміжної вставки; - напірної кришки; - кришки підшипника.
Вузол ротора насоса складається з: - вала; - осьового колеса; - відцентрового колеса; - крильчатки рідинно-кільцевого вакуумного ступеня - підшипників. Вузол само всмоктувального пристрою складається з: рідинно-кільцевого вакуумного ступеня подвійного всмоктування, що складається з проміжної вставки, крильчатки і фланця напірної кришки. Вузол ущільнення складається з торцевого ущільнення, що складається з: - рухливого контактора; - нерухомого контактора; - розвантажувального кільця; - діафрагми; - пружини; - затискача; - гайки корпуса контактора. Конструкція насоса СЦН-20-40 складається з таких основних вузлів: - вузла корпуса насоса; - вузла ротора насоса; - вузла само всмоктувального пристрою - вузла ущільнення. Вузол корпуса насоса включає: - корпус насоса; - усмоктувальну кришку; - усмоктувальний диск; - напірний диск; - корпус ущільнення; - нерухома каблучка. Вузол ротора насоса включає: - вал; - відцентрове колесо; - крильчатку вакуумного ступеня; - підшипника; - полумуфту приводу. Вузол само всмоктувального пристрою складається з рідинно-кільцевого вакуумного ступеня, який містить у собі усмоктувальний диск, крильчатку, напірний диск.
Робота насосів типу СЦН: у роботі насосів можна виділити три режими: - режим само всмоктування; - режим холостого ходу (XX); - режим перекачування. Перед роботою в насос заливається 4-5 літрів рідини, що перекачується. Після вмикання насоса в роботу починається режим само всмоктування. При цьому рідина з порожнин осьового і відцентрового коліс переміщується в порожнину рідинно-кільцевого вакуумного ступеня і гідрозатвор. Осьове і відцентрове колесо з роботи виключаються, продовжує працювати тільки вакуумний ступінь. При обертанні крильчатки утвориться рідинне ексцентричне кільце, що забезпечує відсмоктування повітря і парів продукту з усмоктувальної лінії насоса і перепуск їх через гідрозатвор по газовідвідній трубці за напірний вентиль. Режим само всмоктування продовжується доти, поки в усмоктувальній лінії не утвориться достатнє розрідження, і вона і корпус насоса не заповняться рідиною, що перекачується. Як тільки рідина надійде на лопатки осьового і відцентрового колеса, насос автоматично переходить на режим холостого ходу, на якому насос повинний створювати стійкий тиск Р = 5-6 кгс/см2. Виведення насоса на режим перекачування здійснюється шляхом повільного відкриття напірного вентиля. На режимі перекачування вакуумний ступінь працює послідовно з відцентровим, при цьому він дає 6-7% загальної подачі. Конструкція і робота насосів типу «НК». До насосів типу «НК» відносяться: НК-30М.. НК-30КЦ. НК-30АЦГ, НК-50 і НК-50Г. насоси НК-30М, НК-30КЦ і НК-50 - для меланжів. а насоси НК-30АЦГ і НК-50Г - для пальних компонентів спеціальних палив. Вони встановлюються на різноманітних засобах перекачування і транспортування. По устрою вони відрізняються незначно, тому роздивимося НК-30М. Насос складається з таких вузлів: - вузла корпуса насоса: - вузла ротора насоса; - вузла ущільнення.
По конструкції ручні поршневі насоси аналогічні один одному і складаються з: корпуса, бічної кришки, кришки клапанної коробки, двох усмоктувальних і двох нагнітальних клапанів, вала, поршня, сережки, кривошипа, ущільнення, ручки приводу.
Робота насосів: при переміщенні поршня в ту або іншу сторону в циліндрі відбувається з однієї сторони усмоктування, з іншого боку - нагнітання. Внаслідок розрідження, що створюється в усмоктувальній порожнині, що всмоктує клапан відчиняється і рідину надходить у циліндр, відкіля поршнем виштовхується назовні через нагнітальний клапан. Поршневі насоси володіють само всмоктуванням, гарними анти кавітаційними властивостями, незалежністю тиску від подачі, мають високий КГІД (0,4-0.9) припускають перекачування рідин і газів. Недоліками є: мало оборотність, складність конструкції, динамічна неврівноваженість рухливих робочих органів, нерівномірний і. пульсуючий характер подачі, менша надійність в експлуатації (у порівнянні з відцентровими і гвинтовими) через наявність клапанів.
Насоси шестеренного тилу призначені для перекачування в'язких нафтопродуктів, головним чином масел. Насос Ш-40-6 установлюється на МЗ-66 АЦМ-7-255Б. Насос Ш-8-25 установлюється на АТМЗ-4.5-375.
Конструкція насоса Ш-40-6: Складається з: - вузла корпуса насоса; -вузла ротора насоса -вузла запобіжно-перепускиого клапанна; - вузла ущільнення. Робота насоса Ш40-6: насос само всмоктувальний. Але якщо він новий або після капітального ремонту, то перед його вмиканням необхідно залити рідину, що перекачується. Включається в роботу з відкритим нагнітального вентиля. При обертанні роторів зуби шестерень із боку усмоктувального патрубка виходять із зачеплення, збільшується обсяг порожнини усмоктування, створюється розрідження. Маслом, що перекачується, заповнюється порожнина усмоктування і переноситься в западинах між зубами в порожнину нагнітання. Тут зуби шестерень взаємно входять у зачеплення, зменшується об'єм порожнини нагнітання, створюється надлишковий тиск, під дією якого масло надходить у напірний трубопровід. Конструкція і робота насоса Щ-8-25 аналогічні, тільки шестерні ротора прямозубі, а в Ш-40-6 - косо зубі.
в) Гвинтові насоси. Гвинтові насоси для перекачування нафтопродуктів, головним чином масел. (ВН - 50 для флотських мазутів). Встановлюються: ВН-8/5 - на МНУМ-8 і АТМЗ-4.5-375М; ВН-50 - на МНУМ-50.
|