Студопедия — Тарас Шевченко
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Тарас Шевченко






Тарас Шевченко «До Основ’яненка», «Катерина», «Гайдамаки», «Кавказ», «Сон» («У всякого своя доля), «І мертвим, і живим, і ненародженим…», «Мені однаково», «Заповіт».

1. З творчості якого письменника розпочалась доба романтизму? (П. Гулак-Артемовський).

2. Назвіть представників «Руської трійці». (М. Шашкевич - організатор, І. Вагілевич, Я. Головацький).

3. Скільки років прожив Т. Шевченко? (47)

4. Який псевдонім мав Т. Г. Шевченко? (Дармограй).

5. Кому належать слова: «Він був сином мужика і став володарем в царстві духа…»? (І. Франку)

6. До якої стильової течії відноситься ранній період творчості (1837-1843) Т. Шевченка? (Романтизм)

7. Скільки творів ввійшло до 1 видання «Кобзаря»? (8 – «Думи мої, думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «До Основ’яненка», «Думка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч»).

8. З якої поезії рядки» «Утни, батьку, орле сизий!»,!Утни, батьку, щоб нехотя на ввесь світ почули, Що діялось на Україні…»? («До Основ’яненка»)

9. До чого Шевченко закликає в поезії «До Основ’яненка»? (Закликає в художній творчості звертатися до історичного минулого. Розробляти насамперед героїко-патріотичну тематику).

10. З якої поезії рядки: «…все гине, Слава не поляже: Не поляже. А розкаже, Що діялось в світі,Чия правда, чия кривда, І чиї ми діти»? («До Основ’яненка»)

11. Який жанр твору «Гайдамаки»? (Поема).

12. До якого періоду творчості відноситься поема «Гайдамаки»? (Раннього)

13. Яка історична основа поеми «Гайдамаки»? (Події 1768 року, відомі в історії під назвою Коліївщина. Це літопис повстання проти утисків польського панства. Повстанці звалися гайдамаками. Під проводом запорожців на чолі з М. Залізняком та уманського полковника І. Гонти зі своїми козаками. Гайдамаки захопили Умань, але невдовзі зазнали поразки й були покарані).

14. Яка композиція поеми? (Композиційно поема складається зі вступу, 11 основних розділів, епілогу, прозової передмови і «приписів»-приміток).

15. Скільки сюжетних ліній в поемі? (Сюжет розгортається за двома взаємопов’язаними сюжетними лініями: перша – зародження, вибух і подальший розвиток гайдамацького повстання, друга – кохання головного героя Яреми Галайди та доньки заможного титаря Оксани).

16. Які провідні образи поеми? (Ярема Галайда, М. Залізняк, І. Гонта, сам повсталий народ).

17. Хто є серцем гайдамацького повстання? (Кобзар Волох. Своїми піснями він прагне підняти бойовий дух гайдамаків).

18. Через який образ автор показує повсталий народ? (В образах благородних птахів – «На ґвалт України орли прилетіли»)

19. Які художні особливості поеми? (Це романтична поема героїко-патріотичного змісту)

20. До чого закликає автор у поемі? (Єднання слов’янських народів).

21. У якій частині поеми Шевченко пояснив, як слід перегорнути трагічну сторінку нашої спільної слов’янської історії: «Слава Богу, що минуло», -а надто як згадаєш, що ми одної матері діти, що всі ми словене. Серце болить, а розказувать треба…» («передмова»)

22. Як називають період творчості, пов'язаний з поїздками по Україні? (Період «Трьох літ»- так Шевченко назвав рукописну збірку, до якої увійшли твори. Написані протягом 1843-1845 рр. Порушується національна проблематика)

23. До якого періоду творчості відноситься поема «Кавказ» (Період «Трьох літ»).

24. Кому присвячена поема «Кавказ»? (Товаришу, який загинув на Кавказі під час загарбницьких походів російських царських військ проти кавказьких народів, Якову де Бальмену).

25. Як назвав поему «Кавказ» І. Франко? («Один-єдиний вибух чуття»).

26. За жанром «Кавказ»… (Політична, сатирична поема).

27. Через який образ показав Шевченко нескорений кавказький народ? (В образі титана-Прометея, якого «що день божий» мордує неситий орел». Образ символізує непохитне прагнення народів до свободи).

28. В яких рядках звучить головне узагальнення Шевченка, яким він заперечує російську «теорію» кавказької війни в поемі «Кавказ»? («Не вмирає душа наша, не вмирає воля»).

29. З якого твору рядки «Од молдованина до фіна на всіх язиках все мовчить…»?(«Кавказ»).

30. Які є найяскравіші образи-символи в поемі «Кавказ»? (Прометей,«Сибір несходима»).

31. У яких рядках поеми «Кавказ» сарказм сягає вершин? (Коли він проголошує «славу» «хортам, і гончим. І писарям, і нашим батюшкам –царям»).

32. До кого звернені слова в поемі «Кавказ»: «Борітеся –поборите!»? (До запорожців, назвавши їх «лицарями великими»).

33. Які слова з поеми «Кавказ» стали афоризмами? («Не вмирає душа наша, не вмирає воля», «До нас в науку», «Кати знущаються над нами, а правда наша п’яна спить»).

34. Якою поезією відкривається рукописна збірка «Три літа»? («Чигирине, Чигирине..»)

35. Кому присвячена рукописна збірка «Три літа»?(Видатному акторові. колишньому кріпакові Михайлові Щепкіну).

36. Яке значення має епіграф до поеми «Сон»? (Вказує на головне завдання поеми: показати людям істину, відкрити очі тим, хто не бачить і змусити дивитися тих, хто не хоче бачити. Автор знає: люди не можуть прийняти істину, доки не побачать і не пізнати її).

37. За жанром твір «Сон»? (Поема. Перший в українській літературі твір політичної сатири. За визначення автора, жанр - комедія).

38. Який композиційний прийом у поемі «Сон»? (Сон).

39. Що символізує картина «мордобитія»? (Систему управління державою).

40. Яка тематика твору? (Зображення неймовірних страждань трудящих і «райського життя» панів, показ свавілля та морального виродження панівних класів, продажності чиновництва).

41. Яка ідея комедії «Сон»? (Викриття аморальності паразитизму та вірно підданства, заклик до людської гідності, пробудження національної свідомості трудящих).

42. Як І. Франко назвав поему? (Сміливим маніфестом слова проти темного царства)

43. Яка композиція поеми «Сон»? (Композиційно поема не поділена на розділи, хоча фактично має вступ і три частини: у вступній частині Шевченко таврує головні недоліки кріпосницького суспільства, готує читача до основної розповіді. Дає загальну характеристику російського самодержавства. «Той мурує, той руйнує» - слова, що мають підтекст (одні використовують працю інших, і в цьому недосконалість суспільства). Поет засуджує політику Миколи І та його попередників. Основна розповідь – про видіння. Які нібито йому приснились: І картина – опис літнього ранку. У ліричних відступах поет від імені народу ставить актуальне питання: «Чи довго ще на сім світі катам панувати?» (підтекст – заклик до збройного повстання. ІІ картина – зимовий пейзаж, співзвучний з долею каторжників. (Змальовано Сибір – могилу каторжників). ІІІ частина поеми починається міським пейзажем, на тлі якого муштрують солдатів. Герой поеми зустрічає земляка.

44. Що є спільним у посланні «І мертвим…» та поемі «Сон»? (Продовжується тема земляків)

45. Який жанр твору «І мертвим…»? (Послання).

46. Які особливості побудови послання «І мертвим…»? (Відсутність епічного, перевага ліричного, пройнятого актуальними громадянськими мотивами).

47. Який епіграф до послання і на що автор натякає? (Слова з Біблії «Коли хто говорить: люблю Бога, а брата свого ненавидить, - лже оце». Автор натякає на панів-експлуататорів, які, знущаючись з народу, говорять, що його люблять).

48. Які провідні ідеї, висловлені Шевченком у послані «І мертвим…»? (Протест проти соціального та національного гноблення, заклик любити рідний край і народ. Возз’єднатися різним суспільним верствам в Україні»).

49. Кому адресоване «Посланіє…»? (Українській дворянській інтелігенції та ліберальному панству).

50. З якого твору рядки: «Розкуйтеся»!, «Полюбіте щирим серцем велику руїну», бо «нема на світі України, немає другого Дніпра»? (Посланіє «І мертвим, і живим…»).

51. З якого твору рядки:»У своїй хаті своя правда, і сила, і воля»? (Посланіє «І мертвим, і живим…»).

52. Які 5 коротких запитань ставить Шевченко в посланії «І мертвим…»? («Що ми?», «Чиї сини?», «Яких батьків?», «Ким закуті?», «За що закуті?»)

53. Кому присвячена поема «Катерина»? (В. Жуковському (в пам'ять про 22 квітня 1838 р. – день викупу з кріпацтва).

54. Як побудована поема «Катерина»? (Розповідь перемежовується з ліричними відступами)

55. Що символізує образ матері-покритки? (Символізує долю України).

56. До якого періоду відноситься поезія «Мені однаково..»? (Невольнича поезія (1847-1857) Цикл «В казематі» складається з 13 віршів.).

57. Яка центральна поезія в циклі «В казематі»? («Мені однаково…», який є своєрідним прологом до «невольничої «лірики Шевченка).

58. Який основний мотив поезії «Мені однаково..»? (Поєднання громадянського й особистого в житті людини).

59. Який композиційний прийом поезії? (Умовний поділ на 2 частини: І – 18 рядків; ІІ – останні 5. Твір побудований за принципом протиставлення).

60. В яких рядках виражена ідея поезії? (Та не однаково мені, Як Україну злії люде присплять, лукаві, і в огні її окрадену, збудять…Твір-маніфест про прометеївську самопожертву в ім’я невмирущості української нації. Щастя народу).

61. Яка ключова проблема порушена у поезії «Мені однаково..»? (Бути чи не бути їй самостійною незалежною державою).

62. У якому році написаний «Заповіт»? (1845 рік).

63. Яка історія написання вірша «заповіт»? (Гостюючи на Переяславщині в грудні 1845 р., Шевченко серйозно захворів. У нього виникла невесела думка сказати людям останнє слово).

64. Яка композиція вірша «Заповіт»? (Написаний у формі монологу. Складається з 6 строф, які об’єднані попарно й створюють ніби три сходинки, кожна з яких має провідну думку).

65. Які рядки є кульмінаційними в поезії «Заповіт»? (Шевченко вірить, що трудящі переможуть, скинуть з себе пута, тому й звертається до них із закликом:

…вставайте.

Кайдани порвіте

І вражою злою кровю

Волю окропіте.







Дата добавления: 2015-08-31; просмотров: 2462. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Ведение учета результатов боевой подготовки в роте и во взводе Содержание журнала учета боевой подготовки во взводе. Учет результатов боевой подготовки - есть отражение количественных и качественных показателей выполнения планов подготовки соединений...

Сравнительно-исторический метод в языкознании сравнительно-исторический метод в языкознании является одним из основных и представляет собой совокупность приёмов...

Концептуальные модели труда учителя В отечественной литературе существует несколько подходов к пониманию профессиональной деятельности учителя, которые, дополняя друг друга, расширяют психологическое представление об эффективности профессионального труда учителя...

Мелоксикам (Мовалис) Групповая принадлежность · Нестероидное противовоспалительное средство, преимущественно селективный обратимый ингибитор циклооксигеназы (ЦОГ-2)...

Менадиона натрия бисульфит (Викасол) Групповая принадлежность •Синтетический аналог витамина K, жирорастворимый, коагулянт...

Разновидности сальников для насосов и правильный уход за ними   Сальники, используемые в насосном оборудовании, служат для герметизации пространства образованного кожухом и рабочим валом, выходящим через корпус наружу...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия