Для молочної промисловості характерно те, що електрична і теплова енергія споживаються одночасно. При цьому до 60 % електроенергії йде на виробництво холоду. Питоме споживання енергії (кількість використаної енергії на виробництво однієї тонни переробленого молока) відрізняється в значній мірі серед різних підприємств і залежить від асортименту продукції, завантаженості підприємства, ефективності і технічного стану устаткування. У виробничих витратах молокозаводів витрати на енергоресурси в Україні складають 10%, а в країнах-членах ЄС тільки 0,8-2%[8].
В даний час найефективнішою технологією виробництва електричної і теплової енергії з органічного палива є когенерація і тригенерація. Когенераційні установки на базі газопоршневих двигунів мають найвищу на сьогоднішній день ефективність перетворення енергії палива в електрику. Наприклад, для сучасних установок виробництва General Electric Jenbacher (світовий лідер у виробництві газопоршневих двигунів і електростанцій на їхній базі), електричний ККД складає 43%, а з урахуванням утилізації тепла коефіцієнт використання палива досягає 90%. Це дозволяє мати мінімальну паливну складову в собівартості виробленої електроенергії і, таким чином, кінцевої продукції, що виробляє підприємство[8].
Впровадження когенерації можна проводити паралельно з впровадженням 3-х зонного обліку. Тоді Власник одержує можливість додатково знизити витрати на енергопостачання, одержуючи електроенергію від мереж енергопостачаючої компанії по дешевому нічному тарифу, а в періоди дорогої пікової і напівпікової електроенергії виробляти електроенергію на власній когенераційній електростанції[8].
Відключаючи когенераційні установки на нічний період Власник може знизити витрати на енергопостачання ще на 10-30% (у порівнянні з постійною роботою когенераційної станції). За такою схемою працює більшість маневрених електростанцій у Європі[8].
Одною з найважливіших переваг упровадження когенерації є підвищення надійності енергопостачання. Зниження її споживання призводить до того, що стічні води молокозаводів стають більш концентрованими при зменшенні їхньої загальної кількості. Метанове бродіння використовується як попередня стадія очищення концентрованих стоків з наступним аеробним доочищенням. При цьому утвориться велика кількість біогазу, зі змістом метану до 80 %[8].
Вода, очищена із застосуванням анаеробного методу, направляється на існуюче аеробне доочищення в аеротенк, де досягається необхідний ступінь її очищення. застосування сучасних анаеробних реакторів для очищення стічних вод дозволяє вирішити відразу кілька проблем: забезпечити високу продуктивність очисних споруд, підвищити якість очищення стічної води, різко зменшити кількість надлишкового мулу і за рахунок використання виробленого біогазу знизити споживання покупного газу. При цьому локальні установки для видалення жиру і зважених речовин зі стічної води не потрібні. Навпаки, концентровані забруднення – жири, білки, вуглеводи повинні бути спрямовані безпосередньо і без втрат на біологічне очищення і піддані біоконверсії для одержання максимальної кількості біогазу[8].
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Проектирование процессов и аппаратов пищевых производств. Под ред. В. Н. Стабникова. – Киев: Вища школа. Головное изд-во, 1982. – 199с.
2. Процеси і апарати харчових виробництв: Підручник / За ред.. проф. І. Ф. Малежика. – К.: НУХТ, 2003. – 400с.
3. Єресько В.М. Технологічне обладнання молочних виробництв [Електронний ресурс].— Режим доступу: http://lib.lntu.info/book/knit/auvp/2011/11-88/page5.html
4. Гришин А. М., Атаназевич В. И., Семенов Ю. Г. Установки для сушки пищевых продуктов:Справочник. — М.:Агропромиздат,1989. — 215 с.
5. Машины и апараты пищевых производств: Учебн. для вузов:В 2 кн./С. Т. Антипов, И. Т. Кретов, А. Н. Остриков и др.//Под ред. В. А. Панфилова. — М.:Высш. шк.,2003. — 703 с.
6. Процеси і апарати харчових виробництв. Курсове проектування: Навч. посіб./ За ред. проф. І.Ф. Малежика. - К.: НУХТ, 2012. - 543 с.
7. Еренгалиев А. Е., Масленников С. Л., Какимов А. К., Тусипов Н. О. Проектирование процессов и аппаратов пищевых производств:Учебн. Пособие — Семей, 2008. — 208 с.
8. Енергозабезпечення підприємств харчової промисловості. Електронний ресурс. — Режим доступу: http://economic-energy.com.ua/article/article44.html