(РОЗПИЛЮВАЛЬНОЇ СУШАРКИ)
Сушіння використовується для одержання сухого молока, сироватки, лактози, казеїну і може розглядатися як метод консервування, оснований на принципі мінімізації дії вологи на продукт в цілому. Результатом висушування по відношенню до кінцевого продукту є сповільнення мікробіологічних процесів; зниження хімічних реакцій зменшення витрат на зберігання і транспортування продукту[3].
Розпилення продукту дає можливість рівномірно розпилювати рідину і інтенсифікувати процес випаровування вологи. Висушений розчин проходить через диск розпилюючої головки, яка обертається з великою частотою, завдяки чому частинки рідини перетворюються в найменші краплі.
Камери які використовують для сушки, виготовляються із нержавіючої сталі. Вони можуть бути як з конічним так і з плоским днищем. В камерах з конічним днищем готовий продукт в вигляді порошку видаляється під дією сили тяжіння[4].
Перевагою розпилюючих сушарок є швидкість процесу сушіння, низька температура матеріалу при сушінні, отримання продукту у вигляді дрібного порошку, який не потребує подальшого подрібнення також він є добре розчинним. Температура матеріалу на протязі періода сушки не перевищує температури випарюваної вологи (60 – 70 градусів цельсія) и залишається нижче температури сушильного агенту.
Недоліком є порівняно великі розміри сушильної камери внаслідок невеликої швидкості руху сушильного агента і невеликої напруги камери по
випарованій волозі (до 2 – 25 кг/(м³год)) а також складність механізмів розпилення і системи пиловловлювача і розвантаження[4].
Розпилююча сушарка з конічним дном. До таких сушарок відносяться установки типу СРЦ –1600. Сушіння краплин в сушильній башті можна розділити на період із постійною швидкістю сушіння та період із зменшенням швидкості сушіння. Перший період спостерігається на початку процесу сушіння, коли кількість теплоти, що надходить до частинки, витрачається на випаровування вологи, температура частинки залишається постійною і дорівнює приблизно 100 °С. Другий період починається після деякого проміжку часу, коли кількість теплоти, що надходить до частинки, більша ніж необхідно для випарювання вологи. В цей період температура частинки починає зростати, що може призвести до небажаних фізичних та хімічних змін[5].
Одним із способів підвищення якості продукту і економії енергоресурсів в процесі сушіння є двостадійне і тристадійне сушіння: перша стадія у розпилювальній сушарці, друга і третя стадії — сушіння в псевдозрідженому (псевдокиплячому) шарі на поверхні, котра безпосередньо розміщена в сушильній камері або винесена за її межі.
Важливим додатковим процесом при висушуванні розпилюванням є агломерація (повторне змочування і об'єднання дрібних частинок в агрегаті) молочних продуктів, що дозволяє покращити такі показники, як розчинність, спеченість, текучість[3].
Сушарка представляє собою циліндричний корпус з конічним
дном для вивода сухого порошку. За способом розпилювання продукту сушарки поділяють на дискові і форсункові. В дискових розпилення продукту відбувається під дією відцентрової сили, в форсункових — внаслідок різкого перепаду тиску при виході продукту із сопла або під дією повітря. Розчин, який подається на сушку, розпилюється центрибіжним пристроєм з допомогою диска. Сушильний агент подається в верхню частину установки по трубопроводу, на кінці якого установлено розподільний конусний пристрій. З допомогою пристрою відбувається завихрювання поступаючого газу. Розпилені диском краплі продукту підштовхуються потоками повітря і йдуть до низу. Волога випаровується, а залишені дрібні висушені частинки порошку продукта осаджуються в конусному днищі і спускаються по його стінці до розвантажувального пристрою подачі порошку в систему пневмотранспорту. Для струшування частинок продукту осівших на стінці, установлені вібратори. Відп
рацьований сушильний агент з частково віднесеними частинками продукта із сушарки видаляється через трубопровід в циклон для відділення порошку. Корпус для огляду забезпечений запобіжними клапанами у вигляді дисків. Для змазування розпилюючого пристрою в верхній частині встановлений механізм і масляний фільтр [5].
РОЗДІЛ II.