Тема IV. Культура давніх слов’ян.
Встановлення слов’янської культурної етнічної спільності. Господарство (землеробство, тваринництво, металургія, ковальська справа, зброя). Житло і побут. Прикладне мистецтво. Прикраси з металу, скла, кістки, фібули, пряжки, підвіски, виїмчасті емалі та інші. Посуд, та його оздоблення. Духовна культура. Мова та початки писемності. Сакральні пам’ятки давніх слов’ян (святилища і вівтарі – жертовники, ідоли, ритуальні речі, орнамент, кераміка і пластика.) Елементи культурно-міфологічних уявлень. Погляди слов’ян на природу: землю, воду, ліс, дерева, поняття про час і простір, календар. Поховальний обряд і уявлення про потойбічне життя, побутова культура. Слов’янські боги і жрецтво. Міфоло- гія. Матеріальна і духовна культура неслов’янських народів України в І тисячолітті нашої ери. Економіка, побут, мистецтво і світогляд пізніх сарматів, готів, гунів, аланів, аварів, болгарів, угрів, печенігів. Політичне, економічне і культурне життя Хазарської держави та її місце в історико-культурному розвитку слов’ян і Русі.
Тема V. Культура Київської Русі. Київська Русь – праукраїнська держава. Усна народна творчість, літописання і література. Запровадження християнства. Релігія, церква. Право, законодавство. Наукові знання. Філософська думка. Архітектура. Монументальне (іконопис, книжкова мініатюра) прикладне (церковне і народне) мистецтво. Музика і театральні видовища.
Тема VI. Політичні і соціально-економічні передумови та основні напрямки розвитку культури у III-пер. пол. XVІІ ст. Монголо-татарські напади та їх вплив на політичне та соціально-економічне життя українського народу. Населення України, його чисельність і структура. Розселення українсь- кої людності в часі і просторі. Розміщення етнічних меншин (поляки, молдавани, угорці, вірмени, євреї, греки, татари, караїми, росіяни та ін.) Українська державність і значення її традицій у боротьбі за національне відродження. Адміністративні структури князівств. Політична структура Золотої Орди. Адміністрація українських земель у складі князівства Литовського, Польського королівства, Угорщини і Молдавського князівства. Матеріальна культура. Землеробські культури. Народний сільськогосподарський календар. Знаряддя обробітку грунту, збирання та переробки врожаю. Народне млинарство. Ремесла і промисли, ремісничі центри. Цеховий устрій. Мануфактурні підприємства. Знаряддя праці. Торгівля і транспорт. Запорізька Січ – феномен військово-суспільної організації українського козацтва. Побутова культура. Житло і обійстя. Одяг. Харчування. Громадсь- кий побут. Сім’я. Становище жінки. Відпочинок і розваги. Культурні взаємини із Заходом і Сходом. Своєрідність українського внеску у скарбницю світової культури.
Тема VII. Українська культура в ХІІІ – першій половині XV ст. Культура Галицько-Волинського князівства та ін. князівств. Культура осілого та кочового населення Золотої Орди. Негативний вплив втрати державності на культурний розвиток. Традиції української державності в місцевому управлінні. Осередки духовної культури. Культурно-освітні ініціативи галицько-волинських князів. Українська церква. Православ’я в умовах поневолення. Церковні установи (єпископії, монастирі) і культурно-релігійні центри (кафедральні, монастирські). Культура міст і сіл: спільні риси і відмінності. Колонії іноземців, їх статус та взаємини з місцевим населенням.. Літописання та літературна творчість. Інтерпретація біблійних образів та мотивів. Ораторсько-проповідницька проза. Богослужбова поезія. Наукові знання. Космогонні і есхатологічні уявлення і їх відображення в усній народній творчості і літературі. Протистояння язичницьких традицій і християнства. Астрономічні та астрологічні знання. Математика та медицина. Світоглядні та історіософські аспекти візантійського впливу. Музична культура українського народу.
|