Порядок виконання роботи. 1. Увімкнути лічильник ПСО2-2ЕМ і генератор в мережу.
1. Увімкнути лічильник ПСО2-2ЕМ і генератор в мережу. 2. На панелі лічильника натиснути кнопку “N” і вибрати експозицію t, натиснувши одну із кнопок “1с”, “3с” і т.д. 3. Забезпечивши електричний контакт між кулями натиснути кнопку “Сброс”, а потім “Пуск”. На цифровому індикаторі лічильника висвітиться число імпульсів No, які за час t потрапили через кулі від генератора під час дотику. Записати значення t і No в таблицю 9.1.
Таблиця 9.1
4. Повторити вимірювання ще чотири рази відповідно до пункту 3. 5. Відтиснути кнопку “Экспозиция”. Натиснути кнопку “Сброс”, відвести ліву кулю на кут j = 14о. Натиснути кнопку “Пуск”, але так як електричний контакт розірваний, імпульси від генератора до лічильника не проходять. Відкоригувати по шкалі кут відхилення і приготуватись натиснути кнопку “Пуск”. Відпустити кулю і після одного удару натиснути кнопку “Стоп” та візуально замітити по шкалі максимальний кут b відхилення другої кулі після удару. Лічильник зафіксує кількість імпульсів N, що встигли пройти за час удару. Записати значення b і N в таблицю 9.2.
Таблиця 9.2
6. Повторити вимірювання відповідно пункту 5 для кутів відхилення 12о, 10о, 8о, 6о, 4о, 2о. Результати занести в таблицю 9.2. Вимкнути прилади. 7. Розрахувати тривалість t удару куль за (9.15), підставляючи середнє значення No; силу удару F за (9.11); імпульс до удару Ро за (9.10); кінетичну енергію Еко за (9.12). Для розрахунку після удару імпульсу Р і кінетичної енергії Ек у (9.10) і (9.12) кут j замінити на кут b. 8 Розрахувати ln τ; і lnj та побудувати графік залежності ln τ; від ln j. На прямолінійному участку графіка, а не із таблиці, вибрати дві точки, координати яких легко визначити по масштабованим осям координат, і розрахувати показник степені k за формулою
9. Знайти похибку вимірювання No як для багатократних прямих вимірювань. Інструментальна похибка лічильника 1 імпульс, а похибка зчитування із цифрового приладу дорівнює нулю. 10. У висновку порівняти розрахункове значення k з теоретичним, а також зробити висновок щодо виконання законів збереження механічної енергії та імпульсу, співставивши їх значення до та після удару.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Що називається ударом? 2. Який удар називається абсолютно пружним? 3. Які системи називаються консервативними? 4. Сформулювати закон збереження імпульсу. 5. Сформулювати закон збереження механічної енергії. 6. Записати закон збереження імпульсу для центрального абсолютно пружного удару куль. 7. Записати закон збереження механічної енергії для центрального абсолютно пружного удару куль. 8. Вивести формули для визначення швидкостей куль після абсолютно пружного удару.
Інструкцію склав доцент кафедри фізики Манько В.К. Рецензент: старший викладач Работкіна О.В. Затверджена на засіданні кафедри фізики, протокол № 3 від 01.12.2008 р.
|