Порядок виконання роботи. 1. За допомогою терезів переконайтеся, що маси куль приблизно однакові.
1. За допомогою терезів переконайтеся, що маси куль приблизно однакові. 2. Підвісьте на нитках дві кулі для одержання пружного удару. Відрегулюйте їх взаємне положення так, щоб удар був прямим і центральним. 3. Відхиліть праву кулю на кут α1, прикріпивши її до електромагніту. Виміряйте і запишіть величину кута α1 (у градусах) у таблицю з врахуванням похибки на нуль. Здійсніть пружний удар куль, відімкнувши живлення електромагніту. Визначте кут β2 відхилення лівої кулі (з урахуванням похибки на нуль) і запишіть його значення в таблицю 10.1. 4. Дослід проведіть 5 разів. Результати вимірювань запишіть у таблицю. 5. Поверніть кулі, підвішені на нитках так, щоб одержати непружний удар ("липучками" один до одного). Відхиліть праву кулю на кут α1, прикріпивши її до електромагніту. Занесіть значення кута α1 до таблиці.
Таблиця 10.1
7. Здійсніть непружний удар куль. Визначте кут β2 відхилення системи по лівій кулі (з врахуванням похибки па нуль) і запишіть його значення в таблицю. 8. Дослід проведіть п'ять разів, записуючи дані в таблицю. 9. За формулами (10.13), (10.14), (10.15) і (10.16) обчисліть значення коефіцієнтів К за середніми значеннями кутів α1 і β2. 10. Оцініть похибки непрямих вимірювань коефіцієнтів К. (Розрахункові формули для цього одержіть відповідним методом для непрямих вимірювань). 11. Зробіть висновки про підтвердження законів збереження імпульсу й енергії у явищі, що вивчається. Висновки обґрунтуйте.
Контрольні запитання
1 Чим характерний пружний центральний удар куль? 2 Чим характерний непружний центральний удар куль? 3 Сформулюйте закон збереження імпульсу і запишіть його, застосувавши до пружного та попружного ударів куль. 4 Сформулюйте закон збереження енергії і запишіть його, застосувавши до пружного і непружного ударів куль. 5 Що показують коефіцієнти пропорційності у формулах (10.9). (10.10), (10.11) і (10.12)? 6 Виведіть формули для розрахунку похибок непрямих вимірювань коефіцієнтів К у законах збереження.
Список літератури
4. Савельев И.В. Курс физики. -VI.: Наука. 1989. - Т. І. 5. Трофимова Т.Н. Курс физики. -М.: Высш. шк., 1990. 6. Яворский Б.М., Детлаф А.А. Справочник по физике. - М.: Наука. 1985.
Інструкцію підготувала старший викладач кафедри фізики Работкіна О.В. Рецензент - доцент кафедри фізики Манько В.К. Затверджена на засіданні кафедри фізики, протокол № 3 від 01.12.2008 р.
|