Відомо, що ґрунти налічують всі 92 природні елементи Періодичної системи Д. І. Менделєєва, а у випадку хімічного забруднення ґрунтів − і штучно створені людиною трансуранові елементи.
За набором хімічних елементів і передусім їхнім кількісним вмістом ґрунти істотно відрізняються від живих організмів, мінералів та гірських порід, окрім деяких пухких осадових порід, які у минулому зазнали впливу процесу ґрунтоутворення. Відомо, що домінуючими у складі живих організмів є елементи-органогени: C, N, H, O, P, S. Найбільша частка, за даними А. П. Виноградова, припадає на Оксисен і Гідроген (≈ 80%), вміст С, N коливається від 1 до 10%, а S, P – 0,1-1,0%. Водночас вміст мінеральних компонентів у них відносно незначний. Зокрема, вміст Fe, Na, Mg, Al становить 0,1-0,01%. Індивідуальні мінерали у ґрунтах містять невеликий набір елементів: оксиди налічують два елементи, найпростіші силікати − 5-7, іноді 9-11 елементів. Мінерали-солі містять у своєму складі від 2-х до 5-ти елементів. Зазначимо, що вони можуть містити і незначну кількість елементів-домішок, які не відіграють конституційної ролі і не є обов’язковими у складі конкретної кристалічної ґратки.
Середній вміст деяких хімічних елементів (мг/кг) у різних компонентах біосфери відображено у таблиці 2.2. Як бачимо з таблиці, ґрунт − особливий компонент біосфери, істотно відмінний за вмістом більшості хімічних елементів від інших компонентів.
Таблиця 2.2