Елементи ER – моделі
ЗМ2. РОЗДІЛ 2. КонцептуальнЕ ПРОЕКТУВАННЯ БАЗИ ДАНИХ НА ОСНОВІ ER_МОДЕЛІ ПРЕДМЕТНОЇ ОБЛАСТІ
Тема 2.1. Застосування ER - моделі для опису даних предметної області 1. Елементи ER – моделі П. Чена 2. Діаграма сутностей і зв’язків 3. Типи сутностей і зв’язків 4. Етапи і принципи проектування на основі ER – моделі
Елементи ER – моделі З концептуального проектування починається створення концептуальної схеми БД, в основі якої лежить концептуальна модель даних. Концептуальна модель представляє загальний погляд на дані. Розрізняють два підходи створення концептуальної моделі даних: · семантичні ER-моделі; · семантичні об’єктні моделі. Семантичні ER-моделі головну увагу приділяють структурі даних. Першою семантичною моделлю цього класу є модель «сутність зв’язок» П. Чена (ER-модель). Вона складається із сутностей, зв’язків, атрибутів, доменів атрибутів, ключів. Моделювання даних відображує логічну структуру даних, так само, як блоки-схеми алгоритмів відображують логічну структуру програми.
Рис.1. Етапи побудови ER-моделі
Об’єктні моделі головну увагу приділяють поведінці об’єктів даних і засобам маніпуляції даними. Головне поняття таких моделей – об’єкт, тобто сутність, яка має стан і поведінку. Стан об’єкта визначається сукупністю його атрибутів, а поведінка об’єкта визначається сукупністю операцій, специфікованих для нього. Зближення цих моделей реалізується в розширеному ER-моделюванні (EER-модель). Послідовність проведення ER-моделювання показана на рис.1. Рис.2. ілюструє, яким чином ER – моделі використовуються при проектуванні баз даних. Звичайно прийнято починати із вивчення понять і опису інформації, що підлягає моделюванню, а потім намагатися відобразити їх у рамках ER – моделі. Потім ER – проект перетворюється у реляційну схему, за допомогою мови визначення даних для конкретної СУБД. У більшості випадків СУБД засновується на реляційній моделі. Тоді абстракція набуває конкретної форми, що має назву реляційна схема бази даних.
Таблиця 1. Основні поняття моделювання сутностей і зв'язків
За характером з'єднання розглядають чотири види зв'язків: «один до одного», «один до багатьох», «багато до одного», «багато до багатьох». Розглядають такі типи зв'язків: • повний - у зв'язку беруть участь усі екземпляри сутності; • необов'язковий - у зв'язку беруть участь не всі екземпляри сутності; • обов’язковий - екземпляри однієї сутності (залежної) можуть існувати тільки за наявності екземплярів іншої сутності (незалежної); • слабкий - екземпляр дочірньої «слабкої» сутності можна ідентифікувати тільки за допомогою екземпляра батьківської «сильної» сутності, тобто ключ «сильної сутності» є частиною ключа «слабкої сутності»; • «супертип - підтип» - загальні характеристики (атрибути) визначаються в батьківській сутності - супертипі, а дочірня сутність - підтип - успадковує атрибути супертипу; • асоціативний - кожний екземпляр зв'язку (асоціативний об'єкт) може існувати тільки за умови існування окремо визначених екземплярів кожної із взаємозалежних сутностей. Асоціативний об'єкт - це об'єкт, що є одночасно сутністю і зв'язком. Асоціативний зв'язок - зв’язок між декількома «незалежними» сутностями і однією «залежною». Зв'язок між незалежними сутностями має атрибути, які визначаються у залежній сутності. Отже, залежна сутність визначається в термінах атрибутів зв'язку між іншими сутностями; • взаємовиключний - зв'язок однієї сутності з декількома, за яких факт участі екземпляра в одному зв'язку веде до неможливості участі його в іншому; рекурсивний - зв'язок об'єкта із самим собою; • не зсувний - зв'язок, у якому екземпляр сутності не може бути зсунутий з одного екземпляра зв'язку в інший; • ідентифікуючий - екземпляр сутності-нащадка однозначно визначається своїм зв'язком із сутністю-батьком; • не ідентифікуючий - екземпляр сутності-нащадка не визначається однозначно своїм зв'язком із сутністю-батьком. ER- моделювання проводиться з метою отримання зручного візуального представлення об'єктів і зв'язків між ними як концептуальної моделі БД. На базі цієї моделі проводиться наступне формування фізичної БД засобами СКБД. У наступних розділах розглянемо найпоширеніші підходи до процесу ER-моделювання.
|