Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Прикладний характер знань перших людей





Математичні знання. Потреби життя спричиняли виникнення вмінь рахувати, ділити, додавати, віднімати. Необхідно було порахувати тварин, поділити їжу, розрахувати кількість зерна для їжі й майбутнього посіву.

Медичні знання. Люди вчилися лікувати рани, опіки, переломи, приймати пологи тощо.

Біологічні знання. Спостереження за впливом рослин на організм людей допомагало лікувати хвороби, харчуватися і, нарешті, перейти від збиральництва до хліборобства. Накопичення знань у галузі штучного відбору корисних порід тварин.

Фізичні знання. Люди вивчали властивості різних природних матеріалів (деревина, камінь, глина, кістка, ріг того), вплив на них тепла й холоду, винайшли перший штучний матеріал – кераміку, стали обробляти метали, виготовили перший штучний метал – бронзу. Першим механічним пристроєм став лук.

Географічні знання. З’явилися перші елементарні карти місцевості, виготовлені на деревині, корі дерев і шкірі. Інформацію на них стали передавати піктограмами (малюнками).

Вірування первісних людей

Релігія – відчуття людиною залежності від таємної надприродної сили, що дає їй опору і є гідною вшанування; образ думок, почуттів та дій, обумовлений вірою в існування надприродного, який визнає можливим безпосереднє спілкування з ним. Ранні (так звані „природні”) форми релігії – фетишизм, магія та анімізм – виникли в первісному суспільстві близько 40-50 тис. років тому. Пізніше сформувалися родоплеменні релігії – тотемізм, культ предків, шаманізм і землеробські культи.

Первісні форми релігійних вірувань.

Ранні:

- Фетишизм – поклоніння предметам неживої природи, які нібито наділені таємничою силою.

- Магія – обряди і дії, засновані на вірі людини в можливість надприродним шляхом впливати на інших людей, тварин, явища природи.

- Анімізм – уявлення про наявність душі в людині, тварині, рослині, інших предметах і явищах оточуючої дійсності.

Родоплемінні:

- Тотемізм – вірування в наявність надприродної спорідненості між людськими групами (родами) і деякими рослинами або тваринами (тотемами).

- Культ предків – поклоніння і вшанування пам’яті померлих родичів.

- Шаманізм – підтримка через наділеного надзвичайними якостями чаклуна-знахаря (шамана), за допомогою спеціального ритуалу, зв’язку з духами, які забезпечували вдале полювання, зцілення від хвороб тощо.

- Культ родючості – релігійні уявлення племен хліборобів і скотарів, пов’язані з віруваннями в жінку – богиню природи, від якої залежить родючість землі, урожай і приплід худоби.

Роль релігійних вірувань у житті первісних людей

- Спроба первісних людей зрозуміти і пояснити навколишній світ і своє ставлення до нього.

- Намагання людини компенсувати свою слабкість вірою у всесильного Бога.

- Встановлення певних звичаїв й традицій, які управляли поведінкою людей.

- Об’єднання людей, сприяння збереженню сталості людських спільнот.

- Один із засобів передачі культурної спадщини від одного покоління до іншого.

- Узаконення певних суспільних порядків, відносин, норм і формування ставлення до них за відповідності писаного права.

3. Первісна система влади та поява держави

З формуванням міських високих культур (за Віттфогелем – „гідравлічне” суспільство), що розпочинається за „неолітичною революцією”, починається історична епоха.

Високі культури виникають як річкові (потамічні) культури – в Єгипті (Ніл), в Месопотамії (Євфрат і Тигр), в Індії (Інд), в Китаї (Хуанхе), давньоамериканські культури.

Вирішальною стає зміна клімату, що бере початок у період мезоліту і призводить до висихання значних територій (пояс пустель із заходу на схід – від Сахари до Киргизького степу). Оскільки населення зростало, а ґрунти були вже виснажені і висихання тривало, жителі місцевостей, де панував такий клімат, переселяються до річкових оазисів. Передумовою для життя в оазисах річок є спільне вирішення завдань, які постають перед людьми. Частина населення, що виробляла продукти харчування, завдяки відтворювальній формі господарювання звільнялася від необхідності брати участь у первісному виробництві і вивільнялася для вирішення інших поточних завдань (ремесло, оборона, культи, управління, техніка). Отже, виникає розшарування на різні професійні верстви і водночас утворюється диференційоване суспільство – через відокремлення ремесел, заснованих на поділі праці та на більш складних методах виробництва.

Як центр виробництва товарів та обміну їх, ринкової торгівлі виникає місто, важлива ознака високих культур. Владу в цьому місті здійснює в Месопотамії жрець-цар (представник Бога, якому належить місто), в Єгипті править фараон, якого шанують як сина Бога, і навіть як самого Бога (харизматичний вождизм). Державна релігія обґрунтовує та підтримує його панування.

Завдяки централізації держави, ієрархічно структурованому суспільству із чітко розшарованими верствами (правителі, жерці, воїни, чиновники, ремісники, торговці, селяни, раби) і завдяки організованому правлінню могли вирішувати завдання, які поставали перед кожною високою культурою: організація господарства шляхом розподілу праці в місті (турбота про людей, накладення повинностей і доведення завдань), кероване сільське господарство на території, що належить місту. Однак найважливішими завданнями були великомасштабні підготовчі роботи для стримування повеней: будівництво дамб, ровів та каналів, а також акведуків і резервуарів для питної води.

Усі високі культури прагнули розширити свої території: міста-держави стають світовими державами.

Поєднання світосприймання і мислення виникло завдяки мові, культурі та релігії. Широкі торговельні зв’язки (міста водночас є ринками) породжували взаємовпливи і просторове мислення.

ПИТАННЯ 2. КУЛЬТУРА СТАРОДАВНІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.

ОСОБЛИВОСТІ ЦИВІЛІЗАЦІЙ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ







Дата добавления: 2015-08-10; просмотров: 519. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности. 1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности. 1.1. Международная безопасность (глобальная и...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ   Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия