ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ У ДІЛОВИХ ТЕКСТАХ
Правила запису кількісних числівників: 1. Однозначні кількісні числівники, якщо при них немає одиниць виміру, пишуться словами: план чотирьох місяців, з трьома студентами.
2. Числівники зі скороченим позначенням одиниць виміру пишуться цифрами: 5л, 20кг.
3. При перерахуванні однорідних чисел скорочене позначення одиниці виміру ставиться тільки після останньої цифри, наприклад: 12 і 30т, 20, 30 і 40%.
4. Багатозначні кількісні числівники пишуться цифрами, за винятком числівників, якими розпочинається речення. Наприклад: 200 шкіл, 3800 виробів, Двадцять вісім виробів цієї партії було вибракувано.
5. Приблизні числа, якщо вони стоять на другому місці, пишуться словами. Наприклад: машин двадцять.
6. Кількісні числівники при запису арабськими цифрами не мають відмінкових закінчень, якщо вони супроводжуються іменниками. Наприклад: на 30 сторінках, із 15 осіб. Правила запису порядкових числівників:
1. Порядкові числівники при запису арабськими цифрами мають відмінкові закінчення:
2. При перерахуванні кількох порядкових числівників відмінкове закінчення ставиться тільки один раз. Наприклад: студенти 1,2,3-го курсів.
3. Порядкові числівники, що позначаються арабськими цифрами, не мають відмінкових закінчень, якщо вони стоять після іменника, до якого відносяться. Наприклад: в розділі 2, на рис. 4, в табл. 5.
4. Порядкові числівники при запису римськими цифрами (позначення порядкових номерів з′їздів, конференцій, а також століть і кварталів) відмінкових закінчень не мають. Наприклад: у ХХ столітті, у ІУ кварталі.
Займенниками називають слова, які вказують на предмети, ознаки, кількість, але не називають їх. Свого конкретного лексичного значення вони набувають тільки в тексті. За лексичними значеннями і морфологічними ознаками займенники поділяються на дев′ять розрядів: 1) Особові – вказують на осіб, предмети, явища, поняття: я, ти, він. 2) Зворотний займенник себе – вказує на того хто виконує дію. 3) Присвійні – вказують на приналежність предмета першій особі: мій, твій, свій. 4) Вказівні – вказують на предмет (цей, ця), на ознаку (такий), кількість (стільки). 5) Означальні – вказують на узагальнену ознаку: всякий, весь, кожний, інший. 6) Питальні – містять у собі запитання про особу (хто?), предмет (що?), ознаку (який? чий?), кількість (скільки?). 7) Відносні – виконують роль сполучних слів для приєднання підрядних речень до головних, вказують на відношення підрядних речень до головних. Це ті ж питальні але без питання. 8) Неозначені – вказують на неозначені особи, предмети, явища, якості. Утворюються від питальних додаванням часток будь-, небудь-, казна-, хтозна-, де-. 9) Заперечні – утворюються від питальних за допомогою частки НІ: ніхто, нічий.
|