Вимірювання інтервалу часу (періоду) інфосигналу
У даному режимі відбувається порівняння вимірюваного періоду досліджуваного сигналу Т с із зразковим інтервалом часу. При цьому сигнал подається на вхід 2 ЕЛЧ (рис. 1, ключ в положенні 2) і, далі, після відповідного перетворення в блоках (7), (8) і (9) через блок управління (10) подається на другий вхід селектора (4). У блоці (10) з досліджуваного сигналу формується прямокутний стробуючий імпульс, тривалість якого співпадає з періодом сигналу або кратна йому. Напруга зразкової частоти від кварцового генератора (5) через помножувач частоти (6), комутатор (2) (положення ключа комутатора - «2»), перетворювач (3) і далі подається на перший вхід часового селектора. Епюри напруги, що пояснюють роботу ЕЛЧ в режимі вимірювання періоду, подані на рис. 3. З них видно, що період досліджуваного сигналу визначається виразом:
де Т м – період зразкового сигналу (мітки часу); N – число міток, ЕЛЧ, які поступили в рахунковий блок; n – множник періоду (для даного випадку n = 1).
Час лічби визначається виразом:
Результат на дисплеї ЕЛЧ, як правило, виражається в одиницях вимірювання вибраної «мітки часу» (мс або мкс). Положення децимальної крапки при цьому залежить і від значення множника періоду, і від числового значення періоду часової мітки. Похибка вимірювання періоду Т сд складається з трьох складових: похибки міри, перетворення та порівняння. Похибка міри обумовлена відносною нестабільністю частоти кварцового генератора δкг = 5·(10-8÷10-12). Похибка перетворення δпер обумовлена, головним чином, відношенням напруги сигналу та перешкоди, що впливає на формування імпульсу, що управляє, і визначається з виразу (формула Сімпсона):
де n – число зміряних періодів сигналу; U з – середньоквадратичне значення напруги завади; U С – середньоквадратичне значення напруги сигналу. Якщо Похибка порівняння обумовлена похибкою дискретності. Абсолютна та відносна похибки, відповідно
Сумарна відносна похибка визначається за формулою:
Для вибору оптимального режиму роботи з погляду мінімізації похибки розглянемо наступний приклад.
Приклад. Необхідно вимірювати сигнал частотою ƒ;c = 100 Гц, (Т с = 10-2 с), тим же частотоміром. Визначити: ∆ N, δ N, вибрати n, T м і записати результат вимірювань. Розв’язання. Вибираємо період мітки (як правило, мінімальне значення) Т м = 0,1мкс = 10-7 с. З урахуванням обмеження на рахунковий блок величина множника n періоду сигналу:
Оскільки 10 < n <102, значення множника періоду беремо n = 10. Записуємо результат вимірювання періоду на дисплеї: 10000,00 мкс.
Абсолютна похибка
Відносна похибка
де
|