Ключові положення. 2.1 Сучасні цифрові частотоміри, виконані на мікропроцесорній основі або на схемах з жорсткою логікою
2.1 Сучасні цифрові частотоміри, виконані на мікропроцесорній основі або на схемах з жорсткою логікою, - прилади багатофункціональні. Перехід від однієї функції до іншої здійснюється за встановленою програмою або за допомогою електромеханічних комутаторів - (ключів). Функціональна схема, подана на рис. 1, відноситься до схем ЕЛЧ з жорсткою логікою. 2.2 У режимі «ВИМІРЮВАННЯ ЧАСТОТИ» проводиться пряме порівняння частоти досліджуваного сигналу f с із значенням зразкової частоти f кг, відтвореної мірою (кварцовим генератором) як «одиниця вимірювання». Тут f с > f кг, що дає можливість знайти цифровим способом число, що показує в скільки разів f с більше f кг. На рис. 2 подані діаграми напруг ЕЛЧ, які наочно показують суть цифрового методу, який зводиться до підрахунку числа імпульсів N, які поступають на рахунковий блок (11) за час, рівний Т ліч, званий «часом вимірювання» або «Часом ЛІЧБИ». З діаграм виходить, що дійсне значення частоти досліджуваного сигналу рівне:
Виміряне значення частоти досліджуваного сигналу дорівнює:
Значення абсолютної похибки дискретності:
Максимальне значення відносної похибки дискретності визначається виразом:
де N – число імпульсів, які поступили в рахунковий блок ЕЛЧ за час лічби.
Сумарна похибка вимірювання частоти:
де δкг - складова похибки, яка вноситься мірою (кварцовим генератором).
2.3 У режимі «ВИМІРЮВАННЯ ПЕРІОДУ» проводиться порівняння вимірюваного періоду досліджуваного сигналу Т с із зразковим інтервалом часу. Діаграми напруг ЕЛЧ в цьому режимі подані на рис. 3. З них виходить, що дійсне значення періоду досліджуваного сигналу визначається виразом:
де Т м – період зразкового сигналу; N – число міток, які поступили в рахунковий блок ЕЛЧ; n – множник періоду.
Час рахунку визначається виразом:
Виміряне значення періоду досліджуваного сигналу визначається:
Значення абсолютної та відносної похибок дискретності рівні, відповідно:
Де. Сумарна відносна похибка визначається за формулою:
де δпер – похибка перетворення, обумовлена відношенням напруги сигналу та завади.
2.4 У режимі «ВІДНОШЕННЯ ЧАСТОТ» напруга з більшою частотою ƒ;1, (положення ключа на комутаторі «1») подається на вхід «1» (рис. 1). У каналі 1 ця напруга перетвориться в послідовність коротких імпульсів з частотою проходження, рівною ƒ;1. Ці імпульси поступають на перший вхід часового селектора, на його другий вхід поступає імпульс, який управляє, тривалістю Т ліч. Формування імпульсу, що управляє, проводиться в каналі 2 з сигналу з нижчою частотою ƒ;2, поданого на вхід 2. З рис. 4 слідує рівність:
І дійсне значення відношення частот рівне:
Виміряне значення відношення частот:
Час лічби:
Абсолютна похибка дискретності:
Відносна похибка дискретності:
де N = . Сумарна похибка визначається виразом:
3. Ключові питання 3.1 Чому ЕЛЧ відносять до високоточних і універсальних засобів вимірювання? 3.2 У чому полягає суть методу вимірювання, на якому заснована робота ЕЛЧ? 3.3 Пояснити принцип роботи ЕЛЧ в режимах вимірювання: - частоти; - інтервалів часу; - відношення частот. 3.4 Перерахувати похибки, які виникають в ЕЛЧ при роботі в різних режимах, і вказати причини їх появи. 3.5 Вказати способи зменшення похибок, які виникають в ЕЛЧ. 3.6 Пояснити, як визначається сумарна похибка ЕЛЧ в різних режимах роботи. 3.7 Пояснити, як визначається положення децимальної крапки в різних режимах роботи ЕЛЧ.
|