Під антимонопольним регулюванням розуміється процес обмеження монопольної діяльності, що передбачає безпосереднє державне регулювання на конкретних монополізованих ринках, або діяльності конкретних монопольних утворень шляхом централізованого встановлення кількісних і якісних показників. Метою антимонопольного регулювання є захист інтересів споживачів і суспільства в цілому від негативних наслідків монопольної діяльності конкретних господарюючих суб'єктів. Для досягнення цієї мети слід: забезпечити оптимальний баланс інтересів монопольних утворень і суспільства; запобігти одержанню господарюючими суб'єктами надприбутків внаслідок використання монопольного становища; забезпечити нормативний рівень якості товарів, що виробляються монопольними утвореннями; забезпечити необхідні обсяги товарного наповнення ринку та доступ усіх членів суспільства до певних товарів, що постачаються на ринок монопольними утвореннями; регулювати забезпечення товарами специфічних груп споживачіві територій. Для цілей антимонопольного регулювання використовуються кількісні та якісні показники стосовно цін, тарифів, обсягів ринку, нормативів якості, стандартів, структури розподіл у товарів на ринку, бар'єрів вступу на ринок тощо. Способи антимонопольного регулювання: установлення цін і тарифів, граничних нормативів рентабельності; декларування зміни цін; установлення стандартів і показників якості для товарів і послуг; регулювання обсягів ринку (виробництва);установлення державного замовлення та державного контракту; розподілу ринків (визначення споживачів, постачальників тощо); тарифного регулювання імпорту та експорту товарів.
29. Способи демонополізації економіки та заходи щодо їх реалізації. В соотв. С ПВРУ «О государственной программе демонополизации экономики и развития конкуренции» Демонополізація економіки - це здійснюваний державою комплекс заходів, у тому числі примусових, спрямованих на зниження рівня монополізації ринків. Метою демонополізації є створення та посилення конкуренції наринках. Реалізація цієї мети передбачає виконання таких завдань: збільшення кількості господарюючих суб'єктів, які конкурують
на ринках;обмеження або припинення монопольної діяльності господарюючихсуб'єктів.
Залежно від особливостей монополізованих ринків для цілей демонополізації застосовуються такі способи: децентралізація управління; зниження або зняття бар'єрів, які обмежують вступ господарюючих суб'єктів на існуючі ринки; стимулювання вступу на монополізовані ринки нових господарюючих суб'єктів; поділ державних монопольних утворень; ліквідація державних організаційних структур монопольного типу.