Тема 5. Маркетингова товарна політика на підприємстві
Варіант 1. Підприємство, що випускає протягом ряду років продукцію «А», вирішує в майбутньому періоді розширити товарну номенклатуру за рахунок продукції «Б» або «В». дані, що характеризують динаміку рентабельності виробництва продукції «А» на даному підприємстві і продукцію «Б» і «В» на підприємствах-конкурентах, представлені в табл. 5.1.
Відділу маркетингу необхідно: 1. Розрахувати середню рентабельність конкуруючих варіантів товарної номенклатури («А» + «Б») і («А» + «В»), що склалася в ретроспективному періоді. Таблиця 5.1
Характеристика динаміки рентабельності і виробництва продукції, % у рік
2. Використовуючи отримані дані, розрахувати очікуване значення рентабельності в майбутньому році для кожного з конкуруючих товарів. 3. Оцінити величину відхилення значення рентабельності від її очікуваної величини. 4. Побудувати графіки, що відображають динаміку рентабельності виробництва продукції «А», «Б», «В», проаналізувати отримані залежності і зробити висновки. 5. Розробити обґрунтовані рекомендації про вибір кращого товару.
Варіант 2. Фірма має в своєму розпорядженні товарний асортимент, наведений в табл. 5.2. Таблиця 5.2 Початкові дані про асортимент для АВС - аналізу
Керівники служб фірми сперечаються про долю товарів блоку «С»: - Відділ продажі: ці товари потрібні, оскільки вони є у конкурентів; - Виробничий відділ: вони потрібні для завантаження потужностей; - Склад: товари не потрібні, займають дефіцитну складську площу; - Відділ реклами: краще рекламувати тільки ходові товари; - Фінансовий відділ: ці товари продаються фактично в збиток. Зобразити графічно залежність частки покриття постійних витрат і прибутку (80, 90 і 100%) за відсотковими долями груп товарів (вісь Х – частка в асортименті, %; вісь Y – сума покриття витрат і прибутку, грн.). Яким чином слід змінити продукції між групами товарів (блоками А, В і С)?
Варіант 3. Фірма виготовляє товари «А», «Б», «В» і «Г» з питомою вагою в ціновому виразі обсягу продажів відповідно 40, 25, 13 і 2%. Товари «А» і «Б» за своїм основним призначення є взаємозамінними. Товар «Г» вступає як доповнення до товару «А». Товар «В» виступає як компонент для товарів «А» і «Б», але має і самостійний попит. Товари «А», «Б», «В» і «Г» знаходяться відповідно в наступних стадіях свого життєвого циклу на ринку: «зрілість», початок «спаду», «зростання» і «впровадження». Окрім вказаних товарів фірма також виготовляє товар «Д» з питомою вагою 20% і реалізує його на основі довгострокового контракту з транснаціональною корпорацією. Тривалість життєвих циклів товарів «А» і «Б» складає в середньому 5 років, «В» і «Г» - 3 роки. Контракт з корпорацією про постачання товару «Д» тільки що проваджений на наступні п’ять років. Товари приносять наступні долі в загальному обсязі прибутку: «А» - 60%, «Б» - 10%, «В» - 10%, «Г» - 0%, «Д» - 20%. Необхідно структурувати дані у вигляді табл. 5.3. Таблиця 5.3 Структуризація даних
Слід запропонувати варіант асортименту фірми (з назвами товарів) по одній з наступних версій, вибравши найбільш відповідну з них до умови завдання: хлібозавод, завод радіоелектронних виробів, фабрика-пральня. Обґрунтувати стан і перспективи асортиментної політики фірми з урахуванням спроектованого конкретного асортименту і за умови незмінності цієї політики протягом трьох років.
Варіант 4. Оцінити конкурентний статус фірми і визначити її частку в сегменті, який вона займає. Вихідні дані представлені в табл. 5.4. відповідно до цих даних треба проаналізувати стан споживчих переваг на початок звітного місяця, їх рух за цей період і стан на кінець місяця. Розрахунки виконати на три майбутні місяці за умови незмінності величини показників відтоку (Кв), притоку покупців фірми (Кв) і показника лояльності (прихильності) покупців торгової марки і -ої фірми (Кл), які визначаються за формулами: Кв = Чв/Чп; (5.1)
Кп = Чп/Чк; (5.2) Кл = 1 – Кв, (5.3) де Чв – число покупців, що відмовляються купувати товар і -ої фірми, чол./міс.; Чп – додаткове число покупців, що віддали перевагу товару і -ої фірми, чол./міс.; Чп – число покупців товару і -ої фірми на початок місяця, чол.; Чк – число покупців товару і -ої фірми на кінець місяця, чол.
Таблиця 5.4 Вихідні дані для розрахунку споживчих симпатій
Помітка. А – досліджувана фірма, В і С – фірми-конкуренти.
Для розрахунків по кожному місяцю звести в матрицю (табл. 5.5). Таблиця 5.5 Рух споживчих симпатій від фірми до фірми
Виходячи з розрахованого числа покупців фірми А, В і С, загального числа покупців на даному сегменті ринку і сумарної частки фірми А, В і С на ринку, необхідно визначити, як змінювалась частка кожної з фірм на ринку і показати ці зміни на діаграмі.
|