Тема 6. Конкурентоспроможність товару і шляхи її підвищення
Варіант 1. За наслідками досліджень зовнішніх ринків, які за замовленням виробника холодильників, - підприємства «Норд» здійснила спеціалізована маркетингова фірма, вибраний цільовий ринок в достатньо розвиненій країні. Національне виробництво побутових холодильників задовольняє попит лише 20 – 25%. В цьому зв’язку інтерес фірми-виробників холодильників до цього ринку достатньо високий. Проте через безліч причин лише порівняно невеликі фірми на сьогоднішній день володіють тією або іншою часткою ринку холодильників в цій країні. Остання обставина послужила одним з критеріїв вибору цієї країни для експорту холодильників підприємства «Норд», оскільки воно вперше виходить на зовнішній ринок і не упевнене в можливості успіху в конкурентній боротьбі з великими виробникам побутових холодильників на інших ринках. Найбільш відомими для споживачів побутових холодильників на цільовому ринку є: «Лехел» (10% ринку), «Фенікс» (5%), «Мінськ» (5%), «Снайга» (3%). Підприємство «Норд» випускає три марки холодильників: «Пурга», «Сіріус», «Фриз». Щорічний випуск – 1 млн. холодильників, запланований обсяг експорту – 500 – 600 тис. шт.. Параметри якості холодильників наведені в табл. 6.1, а їх вартість характеристики – в табл. 6.2.
Таблиця 6.1 Технічні показники досліджуваних побутових холодильників
Примітка. НТВ – це низькотемпературне відділення холодильника, тобто морозильна камера холодильника. Таблиця 6.2 Вартісні характеристики досліджуваних побутових холодильників
Для проведення аналізу рекомендується використовувати методику порівняльної оцінки якісних і вартісних параметрів холодильників, яка дає можливість за допомогою значення показника конкурентоспроможності вибрати товар, який найбільшою мірою відповідає конкурентним умовам цільового ринку. Значення показника конкурентоспроможності такого товару приймається рівним за 100% або близько до цієї величини. Для оцінки конкурентоспроможності холодильників необхідно: по-перше, виявити конкуруючий товар, який слід обрати як базовий; по-друге, оцінити показники конкурентоспроможності трьох марок холодильників підприємства «Норд»; по-третє, ґрунтуючись на результатах аналізу рівня конкурентоспроможності даних товарів, з трьох марок побутових холодильників, що виготовляється підприємством «Норд», вибрати одну, яка в найбільшому ступені відповідає умовам цільового ринку. Розрахунки виконати з використанням нижче наведених формул.
Показник конкурентоспроможності (К) оцінюється за формулою: К = Іт.п./Іе.п., (6.1) де Іт.п. – індекс технічних параметрів (індекс якості); Іе.п. – індекс економічних параметрів (індекс цін).
Індекс технічних параметрів виробу визначається за формулою: Іт.п. = де - Кі – коефіцієнт значущості (вагомості) параметра; gі – відносний параметр якості.
gi = Fоц / Fкон, (6.3) де Fоц – значення параметра оцінюваного холодильника; Fкон – значення параметра холодильника конкуруючої фірми; Fоц = Fкон =
де Fі – значення окремого параметру товару.
Індекс економічних параметрів визначається за формулою: Іе.п. = Рсп.оц / Рсп.кон, (6.6) де Рсп.оц – ціна споживання оцінюваного холодильника; Рсп. кон – ціна споживання холодильника конкуруючої фірми.
Ціна споживання дорівнює сумі продажної ціни товару і сумарних витрат споживача за весь термін служби холодильника.
Варіант 2. При визначенні конкурентоспроможності харчових продуктів в першу чергу необхідно врахувати результати органолептичної оцінки. В якості об’єктів дослідження взято п’ять зразків чаю Pickwick (Індія), Dilmah (Цейлон), Lipton (Індія), Milford (Індія), Юаньський (Китай). у світовій практиці органолептичні показники якості чаю (аромат і смак), настій, колір розвареного листя, зовнішній вигляд сухого чаю (прибирання) оцінюють за 10-бальною шкалою. Проте вищий бал не отримав жоден чай, за винятком чаю Унікум (ідеал, до якого потрібно прагнути). Такого найбільш якісного чаю виготовляється в світі біля 100 кг. в рік. Решта чаю отримує набагато меншу кількість балів. Так, краснодарський і грузинський чай можуть отримати за цією шкалою максимально до 5,0 – 5,5 балів, а кращі імпортні сорти – до 7,0 і дуже рідкісні – до 8,0 балів. Для спрощеної оцінки конкурентоспроможності продуктів допускається використання 5-бальної шкали, за якою максимальна кількість балів по кожному показнику дорівнює п’яти. Результати бальної оцінки досліджуваних зразків чаю представлені в табл. 6.3. Таблиця 6.3
На базі одиничних показників знайдіть групові показники конкурентоспроможності. Коефіцієнт вагомості для показників, що характеризують органолептичні властивості чаю, розподіляються таким чином: - Аромат і смак – 0,5; - Настій - Колір розпареного листя – 0,1; - Зовнішній вигляд (прибирання) – 0,2. Оцінити конкурентоспроможність представлених зразків чаю по відношенню до чаю 1) Lipton; 2) Dilmah.
Варіант 3. Керівництвом поставлено завдання щодо розробки заходів, які дозволяють підвищити конкурентоспроможність фірми («Ф») по послугах (Ф1 і Ф2). Найближчий конкурент фірми «Ф» (фірма «К») також надає аналогічні послуги (К1 і К2). Для досягнення поставленої мети необхідно: 1. Оцінити конкурентоспроможність послуг Ф1 і Ф2 в порівнянні з послугами-аналогами фірми-конкурента К1 і К2. 2. З’ясувати «слабкі» і «сильні» сторони даних послуг фірми в цілому. 3. Розробити стратегію посилення позиції фірми «Ф» на ринку.
|