Функції шкіри.
Відповіді питань базисного рівня знань з дерматовенерології
Будова шкіри Шкіра складається з трьох шарів — епідермісу — дерми, або власне шкіри — гіподерми, або підшкірного жирового шару
2.Придатки шкіри: -волосся (довге, щетинисте і пушкове), -залози (сальні, потові) - нігті.
Функції шкіри. захисна — захищає внутрішні органи від фізичного, хімічного і біологічного впливу навколишнього середовища; терморегуляторна — регулює температуру тіла; сенсорн а – шкіра має численні рецептори; секреторна — через шкіру виділяються жир, піт і продукти обміну речовин; обмінна — забезпечує обмін речовин та енергії між організмом і навколишнім середовищем; дихальна — близько 1-2% повітря людина поглинає через шкіру залежно від фізичного навантаження; імунна — клітини Лангерганса, а також тучні і плазматичні клітини, що знаходяться в шкірі, є елементами імунної системи.
4. Пляма – це обмежена ділянка шкіри зі зміненим забарвленням. а) гіпопігментація (наприклад, вітіліго) б) гіперпігментація – накопичення меланіну (при нейрофіброматозі)
5.Петехії- дрібні геморагічні плями.
6.Екхімози- великі геморагічні плями
7. Папула – це безпорожнистий елемент діаметром до 0,5 см, що виступає над поверхнею навколишньої шкіри, пальпується.
8.Бляшка – це безпорожнистий елемент, що виступає над рівнем шкіри, охоплюючи відносно велику площу, утворюються шляхом злиття папул, мають чіткі межі.
9.Пухир – це блідо-рожева папула або бляшка з плоскою поверхнею, яка з’являється при набряку дерми,недовговічні, існують не довше декількох годин.
10.Вузол – це щільний утвір,що палькується,розташований в епідермісі, дермі або підшкірній клітковині. Вузол відрізняється від папули великими розмірами і більшою глибиною.
11.Везикула – це відмежована поверхнева порожнина, піднесена над рівнем шкіри що містить рідину – плазму, лімфу, кров або позаклітинну рідину.
12.Пустула – це відмежована поверхнева порожнина в шкірі навколо волосяних фолікулів або на гладкій шкірі, що містить гнійний або гнійно-геморагічний ексудат.
13.Кірка –елемент,що утворюється при засихання плазми, крові або гнійного ексудату на поверхні шкіри.
14.Лусочка – елемент змінених клітин епідермісу, що перетворюється на рогову речовину.
15.Виразка – це дефект шкіри, при якому втрачено епідерміс і сосочковий шар дерми. Глибокі виразки захоплюють всі шари дерми і підшкірну клітковину. Виразка завжди виникає на місці попереднього патологічного процесу;
16. Ерозія – це поверхневий дефект шкіри, при якому втрачено тільки епідерміс і гоїться з утворенням рубця.
17. Дерматити — це запальні процеси у шкірі, які виникають унаслідок дії на неї різноманітних подразників хімічного, фізичного, механічного характеру, а також речовин рослинного та тваринного походження.
18. Еритема (грец— червоний) - сильне почервоніння шкіри, викликане розширенням капілярів. Виникає внаслідок злиття великих плям, утворених розширенням судин не тільки сосочкового шару шкіри, але й підсосочкового судинного зплетіння.
19. Що таке синдром Лайєлла- токсичний епідермальний некроліз,прояв побічної дії на медикаментозні препарати, що протікає з порушенням загального стану великим ураженням шкіри та слизових.
20. Екзема – хронічне, рецидивуюче захворювання з гострозапальними симптомами, що появляється мікровезікулами на еритематозній та набряклій шкірі, які швидко розкриваючись, утворюють мікроерозії,що підсихають з утворенням кірок та лущення.
21. Кропив’янка –алергічний прояв на шкірні висипання (уртикні елементи- ніби «пожалена шкіра крапивою»), що швидко поширюються по всьому тілу.
22.Що таке атопічний дерматит. –це алергічне захворювання зі спадковою схильністю, що супроводжується свербежем і виявляється папульозними, еритематозно-сквамозними елементами, інфільтрацією і лихеніфікацією.
23.Псоріаз- (лускатий лишай) — неінфекційне хронічне захворювання аутоімунної природи, при якому з’являються сухі, червоні, підняті над поверхнею шкіри плями- псоріатичні бляшки та характеризується псоріатичною тріадою («Стеаринова пляма», «Термінальна плівка» та «Кров’яна роса»). 24.Пітиріаз рожевий – еритематозно-сквамозний дерматоз, що виявляється дисемінованими висипаннями у вигляді рожевих плям після початкової появи великої „материнської бляшки”.
25.Пемфігус-ц е хронічне захворювання шкіри та слизових оболонок людини, що характеризується висипанням пухирів, заповнених серозно-геморагічним вмістом,що згодом лопаються і утворюють виразки на шкірі та слизових поверхнях порожнини рота, гортані, очей, статевих органів.
26.Герпетиформний дерматит (хвороба Дюрінга) – це хронічне рецидивуюче захворювання, що проявляється висипками– везикулами на еритематозній поверхні і супроводжується печією та свербіжем.
27.Червоний вовчак -системне захворювання нез'ясованої етіології,відноситься до ревматичних і аутоімунних захворювань, з елементами ураження на шкірі - в області обличчя, на шиї, тулубі, кінцівках- типова «метелик» або бешихоподібна форма: шкіра насичено-червоного кольору, іноді з бульбашками на поверхні,множинними ерозіями, покритими серозно-гнійними або геморагічними кірками.
28.Склеродермія – хронічне запальне захворювання сполучної тканини, яке вражає шкіру, але може захоплювати також шлунково-кишковий тракт, серце, легені, нирки, ураження шкіри мають злегка еритематозний вид (почервоніння шкіри), набряклий і блискучий.
29.Піодермії (гнійничкові хвороби шкіри) - група захворювань шкіри, викликається гноєрідними мікроорганізмами, головним чином стафілококи, стрептококи, Найбільш поширеними є фоллікуліти, вульгарний сікоз, фурункул, карбункул, гідраденіт, вульгарні вугри, імпетіго, хронічна виразкова піодермія.
30.Імпетіго - контагіозне захворювання шкіри, яке викликається стрептококами та стафілококами, та характеризується утворенням фліктен- нефолікулярних пустул з в’ялими покришками і запальним вінчиком,спричинений мікротравмами, недотриманням гігієни шкіри, ослабленням імунітету, супроводжується свербежем.
31. Фурункул – це гостре гнійно-некротичне запалення волосяного мішочка (фолікула) і зв’язаної з ним сальної залози з оточуючою її клітковиною. Має гнійний стрижень.
32.Карбункул – це гостре гнійне запалення декількох поруч розташованих волосяних мішечків і сальних залоз з омертвінням шкіри і підшкірної клітковини ураженої ділянки. Має декілька гнійних стрижнів.
33. Ектима - виразкова, глибока форма стрептодермії, що починається з появи на тлі запального інфільтрату фліктени або глибокої епідермальної пустули, швидко підсихає в кірку. Під кіркою, в глибині, формується набрякла, кровоточача виразка, що згодом заживає глибоким рубцем.
34.Еритразма- ц е захворювання, збудниками якого є корінебактерії, що мешкають в роговому шарі епідермісу переважно в складках шкіри. Причиною їх масового розмноження є підвищена пітливість – гіпергідроз,це - червоні яскраві плями з чітко окресленими кордонами, поверхня їх гладка або злегка лущиться.
35. Мікози – це загальна назва всіх інфекційних захворювань, що викликаються грибами.
40.Різнобарвний пітиріаз – поверхневе захворювання шкіри, зумовлене дріжджоподібними грибами (Pityrosporum orbiculare). Характеризується появою на шкірі шиї, грудей плям від рожево-коричневого до буруватого відтінку,які висівкоподібно лущаться.
41.Дерматофітії-ц е інфекційні захворювання, що викликаються дерматофітофітами- цвілевими грибами що відносяться до трьох родів - Epidermophyton, Microsporum і Trichophyton.
42.Кандидоз (кандидамікоз) – грибкове захворювання, що вражає шкіру, слизові оболонки, нігті та внутрішні органи, збудником якого є дріжжеподібний гриб роду кандида.
43. Короста (лат. scabies) - це паразитарна хвороба шкіри, що викликається коростяним кліщем. Механізм передачі – контактний. Характерний свербіж та розчухи між пальцями кистей, на зап'ястях, в ліктьових згинах, на стопах, зовнішніх статевих органах, сідницях, пахвових западинах.
44.Педикульоз (вошивість) – паразитарне захворювання шкіри та волосся за наявністю вошей та моклиць.Розрізняють педикульоз головний, платяний і лобковий.
45.Герпетична хвороба (простий герпес) – вірусна хвороба з групи інфекцій дихальних шляхів, яка проявляється висипкою на шкірі, слизових оболонках згрупованих дрібних пухирців на гіперемічній та інфільтрованій поверхні, що супроводжується свербінням, печією, болем. Оперізувальний герпес – вірусна хвороба,що характеризується появою гарячки, загальної інтоксикації і везикульозної екзантеми за ходом чутливих міжреберних нервів.
46.Бородавки -це невеликі пухлини на шкірі у вигляді сіруватих розростань неправильної форми на фоні почервоніння та сверблячки, ростуть повільно, безладно, зникають з незрозумілих причин і надзвичайно заразні. Бородавки викликає певний тип вірусів (папіломавірус).
47.Контагіозний молюск – це вірусне заразне інфекційне захворювання шкіри, яке викликає висипання на шкірі обличчя, шия, грудей, зовнішніх статевих органах, промежині, внутрішній поверхні стегон у вигляді вузликів рожевого або тілесного кольору з поглибленням в центрі.
48.Туберкульоз шкіри.- вторинна форма туберкульозу, коли інфекція поширюється з уражених туберкульозом лімфовузлів, кісток, суглобів та внаслідок гематогенного поширення туберкульозу внутрішніх органів, чинником є травма.Висип асиметричний, типова локалізація: голова, шия, ніс, вуха, волосяна частина голови.Первинний елемент-горбик.Вторинний – виразка, рубці, кірки.
49.Гніздова алопеція- ц е захворювання волосся, що випадає в маленьких, круглих ділянках на голові розміром з монету. Це аутоімунна хвороба, хоча причиною може бути психічний стрес.
50.Звичайні вугрі - (вугри, акне, комедони) - захворювання сальних залоз розвиваються на тлі гормональних змін в організмі: під дією чоловічих гормонів (андрогенів) вироблення сала збільшується і може статися закупорка сальних проток.
51.Гнійний гідраденіт Гідраденіт — це запалення апокринних потових залоз, переважно в пахвових ямках (подекуди також в області статевих органів, заднього проходу тощо), яке спричинюється золотистим стафілококом.Виникненню гідраденіта сприяють ушкодженя і підвищена пітливість шкіри, запрілості, діабет тощо.
52Перерахуйте доброякісні новоутворення шкіри. — це себорейний гіперкератоз, аденоми сальних залоз, трихоепітеліоми. фіброми, ангіофіброми, лейкоміоми, гемангіоми, нейрофіброми та ін.
53.Вкажіть злоякісні новоутворення шкіри. Групу злоякісних пухлин утворюють плоско клітинний рак шкіри, меланома і саркома.
54.Сифіліс - хронічне системне венеричне інфекційне захворювання, яке уражує шкіру, слизову оболонку, внутрішні органи, кістки, нервову систему. Хвороба має послідовну зміну стадій, викликається блідою трепонемою.Основний шлях зараження -статевий контакт; від матері до дитини, гемо-, трансплантаційний, рідко- побутовий(при користуванні спільними посудом, сигаретами ін..)Джерело- хвора на первинний та вторинний сифіліс людина. 55.Вкажіть особливі симптоми та інкубаційний період первинного періоду сифілісу. Твердий шанкр та лімфаденіт. Інкубаційний період- (період від моменту зараження до появи твердого шанкра). Він триває в середньому 3-4 тижні. 56.Вкажіть особливі симптоми та інкубаційний період вторинного періоду сифілісу. Ознаки: гніздова алопеція- вогнищеве облисіння,дрібні, позбавлені пігментації плями- лейкодерма; «Корона Венери»-папульозно-пустульозні висипи на лобі; мокнучі папули, розеольозна висипка, гострокінцеві кондиломи. Всі елементи високозаразні, але безболісні. Інкубаційний період- триває 3-4 роки 57. Вкажіть, який матеріал забирається від хворого на сифіліс для лабораторної діагностики? Кров -реакція іммобілізації блідих трепонем (тест Нельсона) - реакція імунофлуоресценції (РІФ), - імуноферментний аналіз (ІФА), -реакція мікропреципітації (МР) -Пунктат лімфовузла, вміст виразки- твердого шанкру, розеол, пустул, папул -ліквор на сифіліс.
58.Гонококова інфекція ( гонорея), являє собою венеричне захворювання. Збудник - гонокок. При гонореї уражається сечостатева система організму, що призводить до розвитку запалення сечівника, бартолініту, цервіциту, ендометриту та запалення придатків.
59.Уурогенітальний трихомоніаз- захворювання, що передається статевим шляхом, збудник- вагінальна трихомонада, призводить до гострого та підгострого вагініту, симптомами якого бувають пінисті виділення, свербіж і болі внизу живота.
60.Вкажіть які ураження на шкірі при СНІД. Грибкове ураження нігтів (оніхомікоз) Оперізувальний лишай (Herpes zoster) Синдром Лайєла, Глибокі мікози, саркома Капоші,ураження органів чуття.
|