Тема 4. Зовнішнє середовище господарювання підприємства
На діяльність підприємства впливає стан його внутрішнього та зовнішнього середовища (рис.4.1).
Рисунок 4.1 - Середовище господарювання підприємства
Внутрішнє середовище підприємства складається з людей,які працюють на цьому підприємстві, засобів виробництва,наявних коштів підприємства, а також інформації,що живить і об'єднує підприємство як складну систему.
Основними характеристиками зовнішнього середовища є: - взаємозв’язок – рівень сили, з яким зміна одного фактора впливає на інші фактори зовнішнього середовища; - складність – число факторів, на яке виробнича система повинна реагувати з метою свого виживання; - невизначеність – залежить від якості інформації, якою володіє підприємство з приводу конкретного фактора зовнішнього середовища; - рухливість – це швидкість, з якою відбуваються зміни в оточенні організації. Залежно від характеру впливу зовнішнє середовище поділяється на мікро- та макросередовище (рис.4.2). Мікросередовище — це середовище прямого впливу на підприємство, яке утворюють споживачі, конкуренти, постачальники та державні органи. Держава за допомогою законодавчих актів, інструкцій та положень впливає на діяльність підприємств. Державні органи забезпечують обов'язковість виконання законів, умови свободи підприємництва, розподіл і перерозподіл обмежених ресурсів шляхом податкових пільг, субсидій, цінової політики тощо.
Рисунок 4.2 – Структура зовнішнього середовища Макросередовище охоплює матеріально-технічні й економічні умови, суспільні відносини та інститути й інші чинники, що впливають на підприємства і їх мікросередовище опосередковано. Основними компонентами макросередовища є становище держави і території, де розташовані підприємства. Розрізняють довкілля природне, демографічне, науково-технічне, економічне, екологічне, політичне та міжнародне. Держава виконує функцію регулювання економіки, тобто втручається у процеси формування стратегії і тактики розвитку як народного господарства загалом, так і окремих підприємств.
Держава завжди повинна дотримуватися певного правила: так впливати на підприємницьку діяльність та економіку країни, щоб не зруйнувати ринкові основи господарювання і не допустити кризових явищ. Основні принципи державного регулювання: - мінімальне втручання державних органів в економічні процеси; - вплив владних структур на розвиток соціально-економічних процесів за допомогою встановлених державою економічних регуляторів і нормативів. Основні функції держави: - забезпечення сприятливої правової бази та суспільної атмосфери; - визначення глобальної стратегії розвитку країни (стратегічні напрями розвитку економіки повинні визначатись у процесі макро-економічного планування, яке є центральною ланкою державного регулювання); - узгодження і стимулювання пріоритетних напрямів інноваційних процесів та інвестиційної діяльності; - перерозподіл ресурсів, стабілізація економіки та соціальний захист населення (з метою сприяння збалансованому і стабільному розвитку народного господарства та нормальному життєзабезпеченню всіх верств суспільства і сфер його діяльності: мінімальний розмір заробітної плати, пенсії, допомога багатодітним сім'ям, непрацюючим тощо); - регулювання процесів охорони і відтворення навколишнього природного середовища (гарантування екологічної безпеки, охорона та ефективне використання довкілля на основі різноманіття форм власності й прав користування природними ресурсами; створення умов для спілкування людини з навколишнім середовищем; розробка заходів для ощадливого використання і відтворення природних ресурсів). До економічних важелів, що використовуються державою для регулювання економіки, належать податки, перерозподіл доходів і ресурсів, ціноутворення, державна підприємницька діяльність, кредитно-фінансові механізми тощо (рис.4.3).
Рисунок 4.3 - Вплив держави на економіку підприємства Питання для самоконтролю 1. Що являє собою зовнішнє середовище підприємства? Які його основні характеристики? 2. Які фактори зовнішнього середовища впливають на функціонування підприємства? 3. Надайте характеристику основних елементів зовнішнього середовища підприємства та взаємозв'язку між ними. 4. Надайте характеристику факторам прямого впливу. 5. Визначте фактори непрямого впливу на діяльність підприємства. 6. Визначте форми впливу держави на економіку підприємства.
Питання для самостійного вивчення 1. Що являє собою державне регулювання діяльності підприємства? Доведіть його доцільність чи недоцільність у ринковій економіці. 2. Які недоліки притаманні ринковому механізму? 3. Розкрийте механізм прямого державного регулювання діяльності підприємства. 4. Надайте характеристику непрямого регулювання діяльності підприємств державою.
|