Подробиці. До первісної вартості основних засобів входять такі витрати:
До первісної вартості основних засобів входять такі витрати: - суми (без непрямих податків), що сплачують постачальникам активів, та суми, що сплачують підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт; - реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, здійснені у зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт основних засобів та інших необоротних матеріальних активів; - суми ввізного мита; - суми непрямих податків, сплачені у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів, які не відшкодовуються підприємству; - витрати на страхування ризиків, пов’язаних з доставкою основних засобів; - інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання в запланованих цілях. Витрати на сплату відсотків за користування кредитом не входять до первісної вартості необоротних активів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок позикового капіталу. Первісною вартістю основних засобів визнається їх вартість, але не вище звичайної ціни. Під звичайною ціною слід розуміти ціну товарів (робіт, послуг), що визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
2. Оцінка за відновною вартістю, тобто за вартістю відтворення основних виробничих фондів у сучасних умовах. Необхідність оцінки за відновною вартістю обумовлена тим, що внаслідок науково-технічного прогресу або інфляційних факторів ті самі види засобів праці (верстати, печі тощо), виготовлені в різні роки, мають різну вартісну оцінку. Це зумовлює періодичне переоцінювання основних фондів. За базу для визначення відновної вартості, як правило, використовують ринкові ціни на ті чи інші елементи основних фондів. Цей вид оцінки враховує вплив трьох основних груп факторів: 1) морального зносу основних фондів; 2) зміни масштабу діючої грошової одиниці (наприклад, унаслідок інфляції); 3) кон'юнктурного коливання цін на основні фонди (наприклад, унаслідок ажіотажного попиту або митної політики, яка застосовується державою). Відновна вартість використовується в таких ситуаціях: - під час купівлі/продажу раніше придбаних основних фондів; - для оцінки реальної вартості основних фондів, яка визначається під час інвентаризації; це може знадобитися при зміні форм власності, ліквідації підприємства або визначенні заставної вартості. 3. Оцінка за первісною або відновною вартістю з урахуванням зносу (за залишковою вартістю), тобто за існуючою вартістю, що ще не перенесена на готову продукцію. Первісна (відновна) вартість основних виробничих фондів з урахуванням зношення визначається за формулою:
, (6.1)
де Фперв(відн) – первісна або відновна вартість основних фондів, грн; На – норма амортизації на реновацію (повне відновлення), %; Т – термін використання основних фондів (до моменту визначення залишкової вартості), років. 4. Ліквідаційна вартість – вартість реалізації об'єкта після закінчення терміну його корисного використання (експлуатації). Вона визначається за формулою:
Фл = Фр – Зл, (6.2)
де Фл – ліквідаційна вартість; Фр – ринкова ціна об'єкта; Зл – витрати, пов'язані з ліквідацією об'єкта.
|