Організація підготовки студентів, учнів і вихованців закладів освіти
Підготовка студентів вищих навчальних закладів освіти I-IV рівнів акредитації здійснюється згідно зі спеціальними програмами дисциплін «Цивільна оборона» і «Безпека життєдіяльності». Ці програми складаються з двох розділів: перший – 16 годин, другий – 38 годин. Для закріплення знань і навичок, які студенти отримали на заняттях, включаються запитання з безпеки життєдіяльності, ЦО та захисту населення і території від НС,що входять до контрольно-кваліфікаційних завдань, екзаменаційних білетів державних випускних екзаменів, крім цього включають ці запитання до розділів бакалаврських, магістерських дипломних проектів і робіт. Викладачі дисципліни „Безпека життєдіяльності” ВУЗів повинні проходити навчання в інституті державного управління в сфері цивільного захисту і перепідготовку 1 раз на 5 років. Підготовка учнів професійно-технічних і середніх закладів освіти до дій в НС здійснюється за програмою основ безпеки життєдіяльності, об’єм програми – 17 годин, а з питань ЦО – згідно з розділом регіональної програми «Допризовна підготовка юнаків», яка затверджена 23.03.2000 р. Міністерством освіти України – 30 годин. Викладачі ОБЖД ПТУ, загальноосвітніх навчальних закладів проходять підготовку в обласному науково-методичному інституті безперервної освіти (програма – 72 години). Викладачі допризовної підготовки проходять навчання на обласних курсах ЦО (програма – 36 годин). Підсумком підготовки учнів шкіл і ПТУ за навчальний рік є проведення «Днів ЦО». Навчально-виховна робота з дітьми дошкільного віку повинна забезпечити мінімально доступний і необхідний рівень знань для безпечного перебування в навколишньому середовищі. Навчально-виховна робота повинна проходити за різними видами діяльності дітей: навчальна, трудова, ігри, малювання. Підсумок навчально-виховної роботи з дітьми – проведення «Тижня безпеки дитини».
Планування, облік підготовки і навчання, учбово-матеріальна база з цивільної оборони Планування, облік підготовки і навчання з цивільної оборони
Планування, облік підготовки і навчання всіх категорій населення здійснює начальник штабу ЦО об’єкта. Планування підготовки з ЦО керівного складу, НФ, робітників, службовців і робітників сільського господарства ОГД, учнів і студентів здійснюється перед початком нового навчального року. Під час планування враховується досвід минулого року, особливості і специфіку виробництва об’єкта. Облік підготовки і навчання з питань захисту і дій в умовах НС здійснюється постійно. Він повинен відображати всі проведені навчальні заходи. Основою для планування навчання з ЦО на об’єкті є: 1 Організаційно-методичні вказівки з навчання населення. 2 Наказ начальника ЦО району (міста) за підсумками підготовки за минулий рік і постановка завдань на новий навчальний рік. 3 Програми підготовки щодо дій в НС для всіх категорій учнів. 4 Витяги з плану комплектування курсів ЦО (обласних і міських). Документи планування і обліку підготовки та навчання з ЦО на ОГД. Плануючі документи: 1 Наказ начальника ЦО об’єкта за підсумками підготовки з ЦО за минулий рік і завдання на новий навчальний рік. Додаток до наказу: - теми навчань та тренувань на навчальний рік; - перелік навчальних груп та прізвищ керівників занять; - тематика з підготовки керівного складу ЦО; - тематика з підготовки особового складу невоєнізованих формувань ЦО об’єкта; - тематика з підготовки робітників і службовців, працівників сільського господарства, а також непрацюючого населення щодо дій в НС. 2 План підготовки керівного складу, невоєнізованих формувань ЦО, робітників та службовців об’єкта на навчальний рік. Додаток до плану: - розклад занять для кожної навчальної групи на навчальний рік; - список керівного складу ЦО ОГД, який підлягає навчанню на курсах ЦО в новому навчальному році; - план розвитку та вдосконалення учбово-матеріальної бази ЦО. Облікові документи: - журнал обліку занять з ЦО на кожну навчальну групу (на навчальний рік); - журнал обліку підготовки керівного та командно-начальницького складу ЦО об’єкта на курсах ЦО і в навчальних закладах підвищення кваліфікації. Після цього, плануючі документи узгоджуються та затверджуються відповідними посадовими особами з ЦО (об’єкт, район) не пізніше 25 грудня поточного року.
|