Джерела фінансування проекту
WACC = чи де - частка капіталу (інвестиційних ресурсів), який отриманий з i-го джерела; - необхідна прибутковість капіталу, який отриманий з i-го джерела; - відповідно частки власного капіталу (звичайних акцій і нерозподіленого прибутку), привілейованих акцій і позикового капіталу; - вартості відповідних частин капіталу; - ставка податку на прибуток згідно законодавства, виражена десятковим дробом. Ефект фінансового важеля (ЕФВ) можна розрахувати за формулою: , де СП - процентна ставка за користування кредитом, %; Ко – коефіцієнт оподатковування (ставка податку на прибуток); ПК – позиковий капітал; ВК – власний капітал; ЕР - економічна рентабельність капіталу, %, яка розраховується наступною формулою:
Латинська абревіатура НРЕІ – EBIT(earnings before in terest and tax – операційний прибуток). Ефект фінансового важеля складається з двох елементів: - диференціал - ; - плече фінансового важеля - відношення позикового капіталу до власного (ПК/ВК). Чим більше позикові засоби, тим більше плече, тим більше вплив позикового капіталу. Слід мати на увазі, що вартість позикового капіталу не завжди збігається з номінальною процентною ставкою, взятої з кредитного договору. Тому доцільно при розрахунку ефекту фінансового важеля враховувати не просто ставку відсотка за кредит, а середню розрахункову ставку процента (СРСП), яка може виявитися менше, ніж просто ставка процента. Розрахунок СРСП необхідний у випадку, коли кредити протягом аналізованого періоду минулого отримані неодноразово, або якщо враховується кредиторська заборгованість. Розраховується СРСП за формулою:
де ФВ – фінансові витрати. В умовах інфляції, якщо борги і відсотки по них не індексуються, ефект фінансового важеля і рентабельність власного капіталу збільшуються, оскільки обслуговування боргу і сам борг сплачуються вже знеціненими грошима. Тоді ЕФВ буде дорівнювати: , де И – рівень (коефіцієнт) інфляції, у частках одиниці. Якщо в балансі підприємства сума власного капіталу проіндексована на рівень інфляції, то ЕФВ визначається за формулою: .
План доходів та витрат Таблиця 4
|