Клас Синурофіцієві – Synurophyceae
Об'єднує одноклітинні, переважно монадні водорості, плазмалема яких вкрита спірально розташованими кремнеземовими лусочками. Звичайно ці лусочки добре помітні в оптичний мікроскоп. Кожна лусочка складається з платівки та з'єднаної з нею щетинки. Платівка перфорована дрібними порами, має потовщений край та інколи – дрібні шипики та бородавки. Щетинка приєднана до нижнього краю платівки, і має вигляд порожнистої трубки. Клас включає один порядок – Synurales. Найвідомішими представниками класу є роди Mallomonas та Synura.
Рід маломонас – Mallomonas (рис. 21: А). Характеризується поодинокими вільноплаваючими клітинами, які мають лише один джгутик. На поверхні плазмалеми розташовуються численні черепитчасто розміщені кремнеземові лусочки з довгими щетинками. Цисти також мають шар лусочок, звичайно з довгими шипами. Види цього роду можна часто зустріти у лісових озерах з високим вмістом гумінових речовин, особливо у холодну пору року. Mallomonas є найбагатшим у видовому відношенні родом класу.
Рід синура – Synura (рис. 21: Б – Г). Водорості цього роду утворюють сферичні колонії без слизової обгортки, які містять багато клітин, з'єднаних задніми кінцями. Кожна клітина має два джгутики нерівної довжини. Плазмалема вкрита типовими для Synurophyceae кремнеземовими лусочками, кожна з яких складається з платівки та короткої щетинки. У протопласті знаходиться ядро, два хлоропласти у вигляді золотисто-жовтих платівок, розташованих по краях клітини, пульсуючі вакуолі, краплини лейкозину та олії. Стигми немає. Клітини в постійно діляться, тому кількість їх у колонії весь час збільшується. Нові колонії утворюються шляхом фрагментації великих старих колоній. У деяких видів (зокрема, S. petersenii) виявлено та детально досліджено статеве розмноження. Тип статевого процесу – хологамія. Вегетативні клітини, що виконують функції жіночих гамет, виділяють атрактивний гормон. Під його дією клітини, що виконують функції чоловічих гамет, залишають колонію, підпливають до жіночої клітини та зливаються з нею. Як наслідок, утворюється зиготична дикаріонтична циста. Її подальший розвиток відбувається за звичайною для золотистих водоростей схемою. Відомі випадки масового розмноження сінури в штучних водоймах, зокрема в резервуарах для питної води, внаслідок чого вода набуває неприємного запаху риб'ячого жиру.
Рис. 21. Синурофіцієві водорості. А – Mallomonas; Б-Г: Synura: Б – колонія, В – різноманітність лусочок, Г – одна лусочка при вигляді у трьох площинах
|