У медицині препарат Теобромін застосовується для лікування бронхолегеневих захворювань. Також використовують подвійну сіль Т. з саліціловокислим натрієм, відома під назвою діуретин.
Експериментальні дослідження показали, що теобромін, настільки близький за хімічним складом до кофеїну, має з останнім аналогічну дію, викликаючи в терапевтичних дозах збудження серцевого м'яза і збільшуючи кількість сечі шляхом роздратування ниркового епітелію.
Для добування теоброміну вживаються або розтерті насіння какао, звільнені від жиру, або щільна на шоколадних фабриках какаових пил. Какао масу кип'ятять з розведеною сірчаної кислотою до тих пір, поки більша частина крохмалю чи не перетвориться в цукор, потім додають майже до повної нейтралізації вуглекислу окис свинцю, фільтрують і промивають осад, попередньо видаливши цукор бродінням; фільтрат згущують, осілу буру масу розчиняють в гарячій азотній кислоті, осад свинцю відфільтровується, і теобромін з азотнокислого розчину осідає аміаком. отруєння теоброміном
Кількість теоброміну, що міститься в шоколаді, занадто мало, щоб викликати отруєння у людини. Однак тварини, у яких метаболизации теоброміну відбувається повільніше (і людина з уповільненим цитохромом Р450 CYP3A4 метаболізмом теоброміну в печінці при грейпфрутової дієті), цілком можуть отруїтися шоколадом.
Перші ознаки отруєння - нудота, блювота, діарея і посилене сечовипускання. Далі можуть проявлятися більш серйозні наслідки отруєння - серцева аритмія, епілептичні припадки, внутрішня кровотеча, інфаркт міокарда.
Як діє кава і чай?
Мелена кава і чайна заварка заливаються кип'ятком, в якому крім інших складових частин розчиняються і алкалоїди - азотовмісні органічні сполуки, великі дози яких можуть бути токсичні. Алкалоїди діють на головний і спинний мозок. Кава і чай містять алкалоїд кофеїну. Раніше передбачалося, що в чаї міститься специфічний алкалоїд теїну, проте вчені в останні роки встановили, що це не так. У каві міститься 1,2 - 1,4% кофеїну, тоді як в каві без кофеїну щонайбільше - 0.1%. У чаї значно більше кофеїну (приблизно до 5%). Однак кофеїн чаю пов'язаний з таніном, тому кофеїн чаю з травного тракту резорбується значно повільніше. Отже, стимулюючу і тонізуючу чай починає діяти пізніше кави, проте його дія більш позитивно. Кофеїн кави зазвичай надає стимулюючу дію на серцево-судинну систему, а кофеїн чаю - на головний мозок і центральну нервову систему жінки.