Когнітивний ефект гуарани
Гуарана багата кофеїном, тому представляє інтерес в плані впливу на когнітивні здібності. У 1997 році було проведено клінічне дослідження гуарани на щурах. Результати показали, що група щурів, яка отримує в їжу гуарану, фізично розвивалася краще, ніж контрольна група. Також, група щурів, приймаюча гуарану, володіла кращою пам'яттю. У 2007 році були проведені перші експерименти на людині, в ході яких вивчалася дія чотирьох різних доз (37,5 мг, 75 мг, 150 мг і 300 мг) екстракту гуарани. Після перших двох доз вже зазначалося позитивний вплив на пам'ять, бадьорість і настрій. Після прийому дози понад 75 мг відбувалося істотне поліпшення пізнавальних здібностей.
Мате - це рослина, що містить кофеїн. Рекламована як натуральний стимулятор, мате містить 2% кофеїну. Він входить до складу деяких натуральних добавок для схуднення, так як імовірно здатний контролювати апетит.
Як і гуарана, мате міститься в енергетичних напоях і енергетичної воді. Він також володіє м'яким діуретичним властивістю і, таким чином, здатний приводити до тимчасової втрати ваги за рахунок рідини. Медики кажуть, що це рослина щодо нешкідливо, якщо споживати його в маленьких кількостях протягом короткого періоду часу. Шкода мате можливий тільки при зловживанні.
Мате - напій індіанців гуарані, древньої південноамериканської цивілізації. Вживати листя і пагони вічнозеленого чагарнику Yerba Mate, відомого також як Гостролист парагвайський, індіанці почали більше 9000 років тому. Вони називали мате еліксиром життя. За допомогою мате лікували безсоння і безпліддя, вживали перед битвами, відновлювали сили після хвороб, походів і поранень. Сама рослина і напій мате відомі в Європі приблизно з 1620-х років, але були детально описані лише в 1822 г французьким натуралістом і ботаніком Августом де Сент-Хіле Аром (Auguste de Saint Hilaire), коли він досліджував великі зарості Illex Paraguariensis в басейні річки Парани. В листі мате містяться близько 1,5% кофеїну, теобромін, теофілін, дубильні, смоловидна, ароматичні речовини і сліди ваніліну. Напій мате містить також 11 поліфенолів, сапоніни, антиоксидант 1,1 -діфеніл-2-пікрілгідразіл. Справжній мате має золотисто-зелений колір, дуже сухий і складається з трьох компонентів: стеблинки (мають високу концентрацію діючих речовин); листочки (додають напою колір і терпкість); легка пил (показує, що Yerba mate правильно просушена і зберегла всі корисні властивості). Мате надає стимулюючу, в'яжучий, сечогінний, жарознижуючу дію, стимулює наднирники, сприяє збільшенню концентрації мелатоніну, полегшує концентрацію уваги і загострює зір.
|