Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Існує три закони проведення збудження по нервовому волокну.

1. Закон анатомо-фізіологічної цілісності.

Проведення імпульсів по нервовому волокну можливо лише у тому випадку, якщо не порушена його цілісність. При порушенні фізіологічних властивостей нервового волокна шляхом охолодження, застосування різних наркотичних засобів, здавлення, а також порізами і ушкодженнями анатомічної цілісності проведення нервового імпульсу по ньому буде неможливе.

2. Закон ізольованого проведення збудження.

Збудження, що виникло в нервовому волокні, не може перейти на інші нервові волокна, що знаходяться в складі одного нерва. Імпульс йде від кожного волокна ізольовано і діє лише на ті клітини, з якими контактують закінчення нервового волокна. Важливе значення цієї властивості пов’язане з тим, що більшість нервів є змішаними, що складаються з великої кількості нервових волокон — рухових, чутливих, веґетативних, котрі іннервують різні органи і тканини, що находяться далеко одні від одних. Якби збудження переходило усередині нервового стовбура з волокна на волокно, то нормальне функціонування органів і тканин було б неможливим.

Існує ряд особливостей поширення збудження в периферичних, м'якушевих і безм'якушевих нервових волокнах.

У периферичних нервових волокнах збудження передається тільки уздовж нервового волокна, але не передається на сусідні, які знаходяться в одному і тому ж нервовому стволі.

У м'якушевих нервових волокнах роль ізолятора виконує мієлінова оболонка. За рахунок мієліну збільшується питомий опір і відбувається зменшення електричної місткості оболонки.

У безм'якушевих нервових волокнах збудження передається ізольовано. Це пояснюється тим, що опір рідини, яка заповнює міжклітинні щілини, значно нижче за опір мембрани нервових волокон. Тому струм, що виникає між деполяризованою ділянкою і неполяризованим, проходить по міжклітинних щілинах і не заходить при цьому в сусідні нервові волокна.

3. Закон двостороннього проведення збудження.

Нервове волокно проводить нервові імпульси в двох напрямах - доцентрово і відцентрово. Це явище доведено експериментально шляхом реєстрації потенціалу дії на обох кінцях волокна.

У живому організмі збудження проводиться тільки в одному напрямі. Двостороння провідність нервового волокна обмежена в організмі місцем виникнення імпульсу і клапанною властивістю синапсів, яка полягає в можливості проведення збудження тільки в одному напрямі.

 Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 10298. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.021 сек.) русская версия | украинская версия