Сили та напруження у вітках пасової передачі
У пасових передачах без робочого навантаження (Т1=Т2= 0) вітки паса навантажені зусиллям попереднього натягу F0 (рис 1.7, а), яке спричиняє в поперечних перерізах паса площею А напруження попереднього натягу σ0:
Рис. 1.7. Визначення зусиль у вітках паса Для гумотканинних плоских пасів напруження у вітках паса від попереднього натягу приймають σ0=(1,6…2) МПа, для клинових пасів σ0=(1,2…1,6) МПа. Після прикладання робочого навантаження (рис 1.7, б) (Т1>0; Т2>0) зусилля у ведучій вітці збільшується і стає F1, а у веденій зменшується і стає F2:
де Ft – колова сила на шківі (корисне навантаження паса), Н; або де Т1, Т2 – обертові моменти відповідно на ведучому і веденому шківах, Н×мм; d1, d2 – діаметри відповідно ведучого і веденого шківів, мм; Р1 – потужність на ведучому шківі, Вт; V – швидкість паса, м/с:
де d1 – діаметр ведучого шківа, мм; n1 – частота обертів ведучого шківа, об/хв. Від колової сили Ft в перерізах паса виникає корисне напруження σt:
де А – площа перерізу паса. У навантаженій пасовій передачі витягування ведучої вітки компенсується рівним скороченням веденої вітки. Встановлено такий зв’язок між силами попереднього натягу F0 і зусиллям у ведучій вітці F1 та веденій F2 і корисним навантаженням Ft:
Напруження в поперечних перерізах ведучої σ1 та веденої σ2 віток знаходять поділивши праві та ліві частини рівнянь (1.11) і (1.12) на площу перерізу паса А:
Рух паса на шківу обумовлює появу в ньому відцентрових сил Fv і напружень від дії цих сил σv:
де ρ; – густина матеріалу паса, кг/м3; ρ=1000…1200 кг/м3 – для плоских гумотканинних пасів; ρ=1250…1400 кг/м3 – для клинових та поліклинових пасів; V – швидкість паса, м/с; А – площа перерізу паса, м2; σv – напруження від дії відцентрових сил, МПа; Fv – сила натягу паса від дії відцентрових сил, Н. При обгинанні шківів у перерізах паса виникають напруження згину σзг, МПа:
де Е – модуль пружності матеріалу паса; для гумотканинних пасів Е=80…100 МПа; δ – товщина паса, мм; d – діаметр шківа, мм; h i H – товщина відповідно клинового і поліклинового пасів (таблиці 1.5 і 1.6). Максимальне напруження σmax (рис 1.8) має місце у ведучій вітці в перерізі паса, який набігає на менший шків:
Рис. 1.8. Розподіл напружень у перерізах приводного паса
|